Weberberg

Weberberg
Vyhlídka z Luže
Pohled na Weberberg z Luže, vpravo v pozadí Varnsdorf

Vrchol711 m n. m.
Prominence59 m ↓ sedlo na Lužické cestě
Izolace1,4 km → Pěnkavčí vrch
SeznamyLužické sedmistovky #9
Vrcholy v okrese Děčín #6
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříLužické hory / Lužický hřbet / Jedlovský hřbet / Lužský hřbet
Souřadnice
Weberberg
Weberberg
PovodíLužická Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weberberg (v překladu z němčiny Tkalcovský vrch, též Vyhlídka) je pohraniční zalesněný vrch (711,2[1] m n. m.), devátá nejvyšší hora Lužických hor na severu České republiky, asi 1,5 km nad Dolním Podlužím a 5 km jižně od Varnsdorfu. Vrchol leží v Jedlovském hřbetu, z něhož k severozápadu vybíhá hřbet k Rohálu, zhruba 60 metrů západně od hranice s Německem.[2] Z hlediska správního členění se západní polovina hory s vrcholem a prameny Milířky nacházejí na území okresu Děčín v Ústeckém kraji, východní svahy pak leží v zemském okrese Zhořelec v Sasku.

Vrchol je téměř bez výhledu, je porostlý bukovými lesy. Jižně od vrcholu je sedlo Černá brána, jímž vedou cesty spojující údolí Milířky na české straně s protilehlou strží Eisgasse (Ledová ulička), prudce se svažující do Waltersdorfu v Sasku.

Název

Na základní topografické mapě České republiky vydávané Zeměměřickým úřadem[1] a v regionálních publikacích je vrchol označen jako Vyhlídka,[3] na mapovém portálu Mapy.cz jako Weberberg (Vyhlídka),[4] zatímco na turistických mapách KČT (Lužické hory, 1 : 50 000)[5] a Geodézie On-Line (CHKO Lužické hory 1 : 25 000)[6] je uveden název Weberberg. Název Vyhlídka vznikl mylným vztažením označení posedu nalézajícího se na severní straně na vrch samotný,[7] nicméně používají ho i další mapy státního mapového díla a objevuje se i v závazné databázi českých geografických jmen Geonames. Německý název Weberberg znamená v češtině Tkalcovský vrch, což je připomínka původního zaměstnání místních obyvatel.[2]

Rezervace

Na severní straně vrcholu Weberbergu byla v 60. letech 20. století přírodní rezervace Rychtrův prales, chránící zbytky smíšeného svahového pralesa, kde rostly statné tzv. šindelové buky, jež se používaly na výrobu šindelů.[2]

Přístup

Přímo na vrchol Weberbergu nevede žádná značená turistická cesta. Od jihu je možné vystoupat údolím Milířky k rozcestí Pod Ptačincem a zde pak využít napřed žlutě a posléze modře značenou turistickou stezku, která na německé straně podél státní hranice spojuje rozcestí Černá brána se vsí Herrenwalde a těsně vrchol míjí, případně vystoupat k vrcholu po neznačené cestě z opačné strany, tj.ze severu, od hraničního přechodu Dolní Podluží – Herrenwalde.[4]

Odkazy

Reference

  1. a b Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-03]. Dostupné online. 
  2. a b c Rohál - Weberberg - Černá brána [online]. [cit. 2019-07-26]. Dostupné online. 
  3. MODRÁ, Jana; HENTSCHEL, Silke. Poznáváme Lužické a Žitavské hory: 24 výletů pro malé i velké. 1. vyd. [s.l.]: Společnost pro Lužické hory, 2005. 135 s. ISBN 80-239-4386-3. S. 10,16,70,75. 
  4. a b Mapy.cz: Turistická mapa [online]. Seznam.cz [cit. 2022-05-31]. Dostupné online. 
  5. 14 Lužické hory. 9. vyd. [s.l.]: TRASA, 2020. 
  6. CHKO Lužické hory 1 : 25 000. 1. vyd. Česká Lípa: Geodézie On Line, 2007. 
  7. Lužické hory a Ještědský hřbet. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Olympia, 1987. 288 s. (Turistický průvodce ČSSR). S. 276. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Weberberg.jpg
Autor: Maoman, Licence: CC BY-SA 4.0
Weberberg z Luže, vpravo v pozadí Varnsdorf.