Weifberg

Weifberg
Weifberg od jihu
Weifberg od jihu
Vrchol478 m n. m.
Prominence46 m ↓ severní sedlo
Izolace0,7 km → Hraniční vrch
Poloha
StátNěmeckoNěmecko Německo
PohoříŠluknovská pahorkatina / Šenovská pahorkatina / Mikulášovická pahorkatina[1][2]
Souřadnice
Typkupa
Horninalužický granodiorit
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weifberg je vrch s nadmořskou výškou 478 m n. m. nacházející se asi 1 km severně od saské vsi Hinterhermsdorf, která je místní částí velkého okresního města Sebnitzzemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory. Přibližně 600 m severním směrem se nachází hraniční přechod do Mikulášovic.

Přírodní poměry

Vrch se nachází v oblasti Saského Švýcarska, geomorfologicky náleží ke Šluknovské pahorkatině (německy Lausitzer Bergland). Podloží tvoří lužický granodiorit. Severně od vrchu protéká Heidelbach nazývaný na české straně Strouha. Weifberg je zalesněný, v porostu převládá monokultura smrku ztepilého (Picea abies). Celý kopec se nachází v Chráněné krajinné oblasti Saské Švýcarsko. Po jeho západním svahu prochází Stará mikulášovická silnice (Alte Nixdorfer Straße).

Historie

Název vrchu je odvozen od zpracovávání lnu, jež bylo v okolí rozšířené. Místní tkalci v rybnících na úpatí kopce máčeli a následně na slunci vysoušeli lněnou přízi upevněnou na motovidlu, které se místně nazývalo Weife. Pastor Wilhelm Leberecht Götzinger (1758–1818) ve svém vlastivědném díle Schandau und seine Umgebungen oder Beschreibung der sogenannten Sächsischen Schweiz z roku 1804 doporučuje návštěvu tehdy ještě nezalesněného vrchu členěného lány polí, z nějž byl výborný výhled do okolí.[3] V následujících letech začali vrch postupně vyhledávat turisté. Roku 1882 chtěl hinterhermsdorfský horský spolek na vrcholu postavit rozhlednu, nesehnal však dostatek finančních prostředků (z plánovaných 700 marek získal pouze 200). V 50. letech 20. století zřídila na Weifbergu pohraniční policie strážní věž, která však nebyla veřejnosti přístupná.[4]

Rozhledna

Dřevěná rozhledna nazývaná Weifbergturm byla předána do užívání 2. listopadu 2000. Věž má čtyři poschodí, celkem 173 schodů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 32,4 m. Celková výška rozhledny dosahuje 36,9 m a průměru 6,4 m. Vedle věže stojí dřevěný přístřešek. Roku 2015 bylo zjištěno, že množství dřevěných částí věže je značně poškozeno. Rekonstrukce rozhledny probíhala od května do září roku 2018. Rozpočet akce byl 357 000 €, přičemž 85 % nákladů hradilo saské ministerstvo hospodářství. Vedle vyrostlo nové odpočívadlo pro turisty a hrací sestava pro mládež.[5]

Výhled

Vyhlídková plošina poskytuje výhled na SaskéČeské Švýcarsko s vrcholy Großer Winterberg, KönigsteinLilienstein. Severním směrem se rozkládá Šluknovská pahorkatina s viditelným vrchem Czorneboh, jihovýchodně Lužické hory s výraznými vrchy jako Jedlová, LužStudenec. Při velmi dobré viditelnosti sahá výhled až k Jizerským horámKrkonoším. Výhledu na jih dominuje Růžovský vrch a dále MilešovkaČeském středohoří. Na jihozápadě jsou dobře zřetelné východní Krušné horyKahlebergem, na západě Triebenberg a na severu a severozápadě Hraniční vrch, Wachberg, Ungerberg a Tanečnice.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Weifberg na německé Wikipedii.

  1. DEMEK, Jaromír, a kol. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. 584 s. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. 76 s. 
  3. Wilhelm Leberecht Götzinger: Schandau und seine Umgebungen oder Beschreibung der sogenannten Sächsischen Schweiz. Monse, Bautzen 1804, S. 307.
  4. Webpräsenz des Tourismusvereins Elbsandsteingebirge e.V. Archivováno 2. 1. 2018 na Wayback Machine., 10. říjen 2009
  5. Dirk Schulze: Rettung für den Weifbergturm. In: Sächsische Zeitung, 2. listopad 2017.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Weifberg 08.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Weifberg
Weifberg 2009.jpg
Autor: Dreizung, Licence: CC BY-SA 3.0
Mountain Weifberg near Hinterhermsdorf in the Saxon Switzerland.
Weifberg 09.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Rozhledna na Weifbergu po rekonstrukci
Weifberg 03.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Weifberg
Weifberg 06.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Weifberg