Wenzel Hablik

Wenzel Hablik
Wenzel Hablik
Wenzel Hablik
Narození4. srpna 1881
Most
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí23. března 1934 (ve věku 52 let)
Itzehoe
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Místo pohřbeníNordhastedt (Šlesvicko-Holštýnsko)
Povolánímalíř, architekt, designér, grafik, klenotník, výtvarník a textilní výtvarník
Manžel(ka)Elisabeth Lindemann (1879-1960)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Wenzel Hablik, Křišťálový zámek v moři, 1914, Národní galerie v Praze
W. Hablik: Große bunte utopische Bauten, 1922, olej, Wenzel-Hablik-Museum, Itzehoe

Wenzel Hablik, celým jménem Wenzel August Dominik Hablik (4. srpna 1881, Most[1]23. března 1934, Itzehoe, Nacistické Německo), byl malíř, grafik, architekt a návrhář textilu, představitel raného expresionismu.

Životopis

Wenzel Hablik se narodil 4. srpna 1881 v Mostě. Vyučil se truhlářem po svém otci, ale zabýval se malbou na porcelán. V Teplicích proto studoval na odborné keramické škole. Další vzdělání získal v letech 19021905 na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni, u prof. Feliciana Myrbacha, písmo a heraldiku tam studoval u Rudolfa von Larische a kratší dobu byl také žákem Karla Otty Czeschky. Na pražské Akademii výtvarných umění studoval následující dva roky u profesora Franze Thieleho. V roce 1907 se usadil v německém městě Itzehoe severně od Hamburku a v Německu již zůstal. V Itzehoe se Hablik seznámil s průmyslníkem Richardem Bielem, který jej podporoval, roku 1910 platil jeho studijní cestu do Istanbulu a Malé Asie, zadával mu zakázky. V roce 1917 se Hablik po desetileté známosti oženil s textilní výtvarnicí a designérkou Elisabeth Lindemannovou (1879-1960), s níž si také v Itzehoe otevřel studio. V letech 1925-1926 manželé podnikli studijní cestu do Bolívie, Chile, západní Indie a na Azory. Hablik byl členem Deutscher Werkbundu a spolku Altonaer Kunstverein, s nimiž pravidelně vystavoval. V roce 1920 získal německé (pruské) státní občanství.. V Itzehoe Wenzel Hablik v roce 1934 zemřel předčasně (na rakovinu) a je pohřben na loučce soukromého lesního hřbitova v nedalekém Nordhastedtu.

Dílo

Wenzel Hablik patřil k dlouho nedoceněným uměleckým osobnostem 20. století. Za svého života dosáhl známosti za hranicemi Itzehoe jen jako umělecký řemeslník. Od roku 1902 do své smrti vytvořil Hablik asi 600 olejomaleb, z nichž je dnes známo zhruba 250. Kromě portrétů jsou to především krajiny. Po přestěhování do Itzehoe maloval Hablik pobřeží Severního moře. Jako technicky nadaný autor, projektoval stavby, navrhoval nábytek, společně s manželkou také tapisérie a stolní textilie, příbory, šperky, dekorativní předměty z kamene, mosazi, slonoviny a drahokamů i předměty denní potřeby. Tíhl k expresionismu, ale jeho pozdější tvorba má příznačné surrealistické znaky. Za svého života vystavoval Hablik nejen v Německu, ale i v Praze. V roce 1925 uspořádala Krasoumná jednota v Domě umělců výstavu jeho obrazů, kreseb a architektonických studií. Dvoumetrový obraz Křišťálová stavba v moři zakoupil do svých sbírek německý odbor Moderní galerie a dnes je v majetku Národní galerie v Praze. V letech 1935-1937 pak byly uspořádány výstavy z jeho pozůstalosti v Chemnitzu, Praze, Liberci a také v jeho rodném Mostě, kde se výstava uskutečnila v dubnu roku 1936.

Hablikovy architektonické návrhy byly tak nezvyklé, že žádný nebyl realizován a sám jejich autor upadl na dlouhou dobu v zapomnění. Zájem o jeho tvorbu probudila až v roce 1989 výstava ve Florencii. V Československu se jeho obrazy objevily v roce 1992 na výstavě v Chebu. Roku 1994 se v Praze uskutečnila výstava s názvem Mezery v historii 18901938, kde upoutal pozornost zmiňovaný Hablikův obraz Křišťálová stavba v moři a v témže roce uspořádalo Uměleckoprůmyslové muzeum výstavu Wenzel Hablik – textilní tvorba a móda.

Práce Wenzela Hablika se také objevily na výstavě Expresionismus a nová věcnost uspořádané Německým muzeem architektury ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1994. Když byl v červnu roku 2002 ve Veletržním paláci v Praze otevřen první díl výstavy moderního a současného umění, bylo zde Hablikovo dílo ve společnosti takových známých jmen, jako byli zakladatel vídeňské secese Gustav Klimt nebo expresionista Egon Schiele.

V samotném Itzehoe mnohé ukázky Hablikovy tvorby zahladily důsledky druhé světové války. Hotel, který dekorativně vyzdobil, byl zničen a stejně dopadly i jím navržené interiéry Nordischer Kurier. Zůstal jen jeho dům s fasádou, kterou rok před smrtí opravil, a pozůstalost, z níž dědicové v roce 1985 založili nadaci. Pro současné Hablikovo muzeum ale musela radnice v Itzehoe najít prostory v tamním Domě umění. V roce 1995 bylo Hablikovo muzeum otevřeno.[2].

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wenzel Hablik na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Wenzel Hablik (1881-1934).jpg
Wenzel Hablik (1881-1934), Malíř, grafik a architekt.
Wenzel Hablik, Křišťálový zámek v moři, 1914, Národní galerie v Praze.jpg
Wenzel Hablik, Křišťálový zámek v moři, 1914, Národní galerie v Praze