Werner Braun (fotograf)
Werner Braun | |
---|---|
(c) ענת רותם-בראון, CC BY-SA 4.0 | |
Narození | 12. června 1918 Norimberk |
Úmrtí | 25. prosince 2018 (ve věku 100 let) Izrael |
Povolání | fotograf a novinář |
Ocenění | Cena Enrique Kablina za životní projekt v oblasti fotografie (1989) |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Werner Hans Braun (12. června 1918 v Norimberku – 25. prosince 2018 v Izraeli)[1] byl izraelský fotoreportér.
Životopis
Werner Braun se narodil v německo-židovské rodině, původně vyrůstal na Fürther Strasse a později v Nordstadtu. Základní školu navštěvoval v Uhlandstrasse. Po absolvování gymnázia se v letech 1933 až 1936 učil jako čalouník a měl se připojit k rodinné nábytkářské firmě svého strýce. V letech 1936 až 1937 Braun dokončil hachscharu v Neuendorf Landwerk na Gut Neuendorf v Brandenburgu. Výměnou za akordeon dostal Braun svůj první fotoaparát a začal vážně fotografovat, když mu bylo 18. Kvůli rostoucímu útlaku ze strany národních socialistů Braun nejprve uprchl do Švédska v roce 1937, v roce 1939 se přesunul do Dánska a v roce 1943 pak znovu uprchl do Švédska. V obou skandinávských zemích se připravoval na pozdější život v Palestině (Hachshara). Strávil téměř deset let na různých výcvikových farmách, než se po skončení druhé světové války v roce 1946 usadil v mandátní Palestině. Jak sám Braun v rozhovoru řekl, cítil ve své domovské zemi antisemitismus, ale nebral jej vážně. Popsal své dětství a části mládí v Norimberku jako „šťastné a bezstarostné“. Místo kariéry farmáře v kibucu Braun uskutečnil svůj dětský sen ve svém novém domově a stal se novinářským fotografem. Ve Skandinávii si už koupil použitý fotoaparát Rolleiflex a sám si vyrobil zvětšovací přístroj. Vyvolával a tiskl své fotografie v koupelně hačšary.
V nepokojné době poznamenané vojenskými konflikty získal fotolaboratoř na prominentní adrese Ben Yehuda v Jeruzalémě a nazval ji Photo Europe. Během izraelské války za nezávislost nepřestal fotografoval, když v této válce sloužil jako voják izraelských obranných sil. Jeho skutečná kariéra fotoreportéra začala, když fotograficky dokumentoval teroristický útok na ulici Ben Yehuda v únoru 1948. Zároveň se svou první manželkou provozoval fotografickou společnost a v roce 1950 se stal nezávislým novinářským fotografem. Později se stal hlavním fotografem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, pro kterou fotografoval v letech 1952 až 1998, a své fotografie publikoval téměř ve všech hlavních izraelských novinách a v mezinárodních médiích. Během procesu s Eichmannem fotografoval pro izraelskou tiskovou vládní kancelář a byl také fotografem Židovského národního fondu (JNF). Na JNF byl jedním z předních fotografů po boku Freda Chesnicka a několika dalších. Svými fotografiemi také ilustroval řadu turistických průvodců, knih a dalších článků. V roce 1977 jako člen Histadrut doprovázel izraelskou delegaci na mezinárodní lyžařské soutěže v SSSR. Když zemřel, bylo v jeho archivu asi půl milionu negativů. Jeho spektrum sahalo od leteckých snímků a fotografií pod vodou až po fotografie přírody a portréty. Podle Brauna byl prvním izraelským fotografem, který fotografoval pod vodou.
Během svého života získal několik ocenění. Mimo jiné získal v roce 1979 třetí cenu v mezinárodní soutěži Nikon. V roce 1989 mu izraelské muzeum uděleno ocenění Enriqua Kavlina za celoživotní dílo ve fotografii a v roce 2007 cenu za celoživotní dílo od Fóra pro audiovizuální ochranu v Izraeli. Od 50. let se svými záběry pravidelně účastnil národních i mezinárodních výstav. U příležitosti jeho 80. narozenin byl v roce 1998 vytvořen krátký televizní portrét o jeho životě a díle.
Dne 25. prosince 2018 Werner Braun zemřel ve věku 100 let v Izraeli. Naposledy žil se svou ženou Anat Rotem Braun v Mewasseret Sion, předměstí Jeruzaléma.
Rodina
Braunův otec Arthur Asher Braun (1882–1967) byl obchodník, jeho matka Martha (roz. Bernhardová, 1887–1981) učitelka. Jeho sourozenci byli Stefani Orfali (1911-1994), který studoval chemii na univerzitě v Erlangenu, emigroval do Palestiny v roce 1934 a emigroval do Spojených států přes Jordán a Brazílii, Wolfgang Seev (1914-2010) byl tesař, který také emigroval do Palestiny a Heinz Michael (* 1917) také emigroval do Palestiny a psůobil jako výkonný ředitel tamní továrny.
V prvním manželství byl ženatý s Yael Renatou Fleischmann (* 1921 v Praze) v letech 1941 až 1976. Braun se s ní setkal na dánské Hachschaře a Renata s ním odjela do Izraele, kde mimo jiné pracovala jako umělkyně. Po rozvodu se v roce 1977 oženil s Anatou Rotem (* 1947), zaměstnankyní izraelského ministerstva zdravotnictví. Děti Ruth (* Frederikssund v Dánsku) a Dani (* 1944 v Norrköpingu ve Švédsku) pocházejí z prvního manželství.
Galerie
- Rabbi Moshe Gabai
- Sníh na Sijónském náměstí, Jeruzalém, únor 1950
- Saul Adler
- Josef Zaricki: Might, výstava výtvarného umění, Jeruzalém, 1958
- David a Paula Ben-Gurionovi
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Werner Braun (Fotojournalist) na německé Wikipedii.
- ↑ Israeli photojournalist icon Werner Braun dies at 100. Haaretz.com [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné online. (anglicky)
Literatura
- Werner Röder, Herbert A. Strauss (vyd.): Biographisches Handbuch der deutschsprachigen Emigration nach 1933. Band 1: Politik, Wirtschaft, Öffentliches Leben. München : Saur, 1980, s. 88f.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Werner Braun na Wikimedia Commons
- Ofer Aderet, Werner Braun: Israeli Photojournalist Icon Werner Braun Turns 100. In: Haaretz. 14. června 2018; cit. 28. prosince 2018 (anglicky).
- Ofer Aderet: Israeli Photojournalist Icon Werner Braun Dies at 100. In: Haaretz. 25. prosince 2018; cit. 28. prosince 2018 (anglicky).
Média použitá na této stránce
Immigrant in transit camp , Immigration to Israel
Snow in Zion Square.
Autor: Werner Braun , Licence: CC BY 4.0
Saul Adler. Photograph by Werner Braun.
Iconographic Collections
Keywords: portrait photographs
Werner Braun, Might (1958) by Yosef Zaritsky at "the First Daecade Exhibition"' 1958.
Rabbi Moshe Gabai, head of the Jews of Zakho, Iraq who immigrated to Israel in 1951 to Maoz Zion, Jerusalem making a petition for help for his community to the then president of Israel, Ytchack Ben Zvi. He was my wife's grandfather.
ירושלים - חגיגת ביכורים בגן ילדים בירושלים.
Notes:Ruti Grabscheid, Nurit Laske, Miriam Baum,Giora Shnabel, Ilan Avni,Chagai Alexander and from the back: Ami Amir,Gadi Trieger, Rafi Lamed.
בארות יצחק - אחרי העבודה
(c) ענת רותם-בראון, CC BY-SA 4.0
תמונת דיוקן של ורנר בראון שצולמה בידי אשתו, הצלמת ענת בראון
Immigration to Israel
David and Paula Ben-Gurion, People of Israel
Adolf Eichman at trial in Jerusalem 1961
Admit Park, Econimy of Israel
יוליה קיינר, מחלקת האריגה, 1950. צילום: ורנר בראון