Wikimedia Commons

Wikimedia Commons
Charakter stránkyWikimedia content project, archiv, wiki with script conversion, projekt Wikimedia, fototéka a platforma s obsahem tvořeným uživateli
V jazycemnoho jazyků
Majitelnadace Wikimedia
URLcommons.wikimedia.org
KomerčníNe
Licence obsahuSvobodné
Datum spuštění7. září 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wikimedia Commons (zkráceně jen Commons) je projekt nadace Wikimedia, který slouží jako organizované centrální úložiště licenčně volných fotografií, videí, ilustrací, zvuků a dalšího multimediálního obsahu. Tyto soubory jsou zároveň přístupné ze všech projektů Wikimedia Foundation ze všech jazykových verzí. Projekt byl navržen Erikem Möllerem v březnu 2004 a spuštěn 7. září 2004. Editační a uživatelské prostředí Commons je téměř shodné jako editační prostředí Wikipedie, rovněž se používá stejný princip a podobný systém kategorizace obsahu a podobný způsob samosprávného rozhodování. Projekt Commons nemá více jazykových verzí, základním jazykem projektu Commons je angličtina, která je preferována zejména pro pojmenovávání kategorií, názvy obrázků a projektové diskuse však mohou být ve kterémkoliv jazyce podle potřeby. S tematickými kategoriemi a články jazykových verzí projektu Wikipedie jsou tematické kategorie projektu Commons částečně propojeny lokálními mezijazykovými odkazy nebo prostřednictvím tematických položek projektu Wikidata.

Vztah k sesterským projektům

Původně měl každý z projektů Wikimedia Foundation oddělené úložiště souborů a nebylo možné například v české Wikipedii přímo použít obrázek z anglické. Obrázek musel být z anglické Wikipedie nejdříve zkopírován na českou. Projekt Wikimedia Commons byl spuštěn až tři roky po Wikipedii.

Některé z projektů Nadace Wikimedia (například nizozemská, švédská, dánská, obě norské, španělská, baskická, polská, česká a slovenská Wikipedie) přemístily prakticky veškerý multimediální obsah na projekt Commons a lokální ukládání obrázků atd. už neumožňují, jiné projekty (například anglická verze Wikipedie) buď dosud proces přesunu nestačily dokončit, nebo i záměrně ponechávají některé soubory uložené lokálně, například z důvodu, že na daném projektu zvolili mírnější licenční politiku, například připouštějí i soubory pod fair use, které v projektu Commons tolerovány nejsou.

Organizace projektu

Projekt Wikimedia Commons je relativně autonomním projektem, který samostatně spravuje komunita jeho přispěvatelů a uživatelů podle ustálených pravidel a zvyklostí a s pomocí uživatelů s různými stupni zvláštních správcovských a jiných práv.

Samosprávně jsou z projektu vyřazovány a mazány soubory, které nevyhovují podmínkám projektu, například vybočují z jeho tematického zaměření nebo jsou pro projekt nepřijatelné z hlediska autorských či jiných práv. Jinak ovšem počet nahraných souborů k jednotlivým tématům není omezen.

Každý soubor je spojen se svou popisnou stránkou, která obsahuje popis obsahu souboru a základní informace o autorství a uvolnění autorských práv svobodnou licencí, o datu původu souboru, případně jeho vztahu k dalším nahraným souborům nebo dílech, z nichž je soubor odvozen atd.

Obrázky a další soubory jsou, podobně jako články v projektech Wikipedia, prostřednictvím své popisné stránky organizovány v multi-hierarchickém kategorizačním systému (se strukturou orientovaného grafu, ideálně acyklického), vycházejícího z principů modularity (soubor či kategorie je řazena pouze do nejspecifičtější kategorie nebo kategorií, nikoliv zároveň do jejich nadkategorií, přičemž složené kategorie, například „Kostely v Rusku“, kombinují souběh dvou čí více kritérií), jednoduchosti, selektivity (názvy kategorií jsou jednoznačné a nehomonymní) a univerzality (jedno téma má totožný název pro všechny země i úrovně kategorizace a kategorizační systém je maximálně jednotný a systematický, tedy potlačuje lokální rozdíly nářečí a terminologie, a paralelní větve kategorizace mají navzájem analogickou strukturu). Kromě toho lze, stejně jako v dalších wiki projektech, používat fulltextové hledání v názvech a popisech souborů a kategorií.

Na rozdíl od projektů Wikipedie neobsahuje Commons přímo články o jednotlivých tématech, ale funkčně jsou článkům obdobné stránky s galeriemi obrázků, na nichž – na rozdíl od stránek kategorií s automaticky zobrazeným obsahem – lze obrázky či jiné soubory různými způsoby vybírat, uspořádávat, seskupovat a popisovat či komentovat. Základní informace o tématu nebo objektu lze uvést též na stránce kategorie, avšak primárním způsobem popisu témat kategorie je propojení meziprojektovými odkazy na články Wikipedie o příslušném tématu, případně položku Wikidat.

Rozsah projektu

(c) Michael F. Schönitzer, CC BY-SA 4.0
Vývoj počtu souborů v projektu Wikimedia Commons

V lednu 2024 obsahovalo úložiště přes 101,8 milionu souborů. V projektu se registrovalo přes 12 379 000 uživatelů, z nichž bylo více než 34 300 aktivních (tj. editujících v posledních 30 dnech), 186 uživatelů aktuálně mělo oprávnění správce.

Úložiště je považováno za největší sbírku volně použitelných obrázků na internetu.[1]

Návštěvnost

V roce 2019 bylo zobrazeno okolo 1,7 miliardy dotazů. Denní průměr byl 4 670 916 a měsíční 142 073 701 dotazů. Nejvíce dotazů bylo zobrazeno v únoru (164 634 603), nejméně v listopadu (126 586 321). Nejvíce dotazů za den přišlo ve čtvrtek 7. února (7 642 347), nejméně ve středu 25. prosince (3 439 814).

Výběry fotografií

V rámci projektu Commons souběžně existuje několik systémů oceňování či výběru nejlepších či kvalitních fotografií či souborů. Některé fungují na principu recenzování fotografií komunitou uživatelů, jiné na principu hlasovací ankety. Přispívání do projektu je také motivováno řadou tematických projektů v rámci národních poboček nadace Wikimedia či národních komunit wikipedistů, někdy i s grantovými příspěvky. Mezi nejvýznamnější motivační akce patří mezinárodní fotografická soutěž Wiki miluje památky.

Obrázky roku

Vítězné obrázky ankety Obrázek roku:

Odkazy

Reference

  1. WALSH, Jay. Wikimedia Commons breaks the 5,000,000 file mark [online]. 2009-09-03 [cit. 2023-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Broadway tower edit.jpg
Autor: The author is Newton2 (cropped by Yummifruitbat), Licence: CC BY 2.5
Broadway Tower, Cotswolds, England. Edited version of photo by Newton2 (cropped one person from the left).
Polarlicht 2.jpg
Letecká základna Eielson na AljašcePolární záře nad Medvědím jezerem (“Bear Lake”)
Pluto-01 Stern 03 Pluto Color TXT.jpg
Trpasličí planeta Pluto.
Evolution of a Tornado.jpg
Autor: JasonWeingart, Licence: CC BY-SA 4.0
Obrázek složený z 8 po sobě následujících snímků zobrazuje vznik tornáda v Kansasu dne 24. května 2016.
Glühwendel brennt durch.jpg
Autor: Stefan Krause, Germany, Licence: FAL
Skleněná baňka žárovky byla otevřena, takže z ní unikl inertní plyn. Po zapnutí wolframové vlákno vlivem kyslíku, který vnikl do baňky, vzplanulo. Žárovka byla při pokusu upevněna v objímce, která byla dodatečnou úpravou obrázku nahrazena spodní částí žárovky.
A butterfly feeding on the tears of a turtle in Ecuador.jpg
(c) amalavida.tv, CC BY-SA 2.0
Dva motýli druhu Dryas iulia pijí slzy želv (zřejmě druhu tereka velká – Podocnemis expansa) v Ekvádoru; toto chování je u těchto motýlů běžné, podobně pijí i slzy kajmanů
Commons Growth.svg
(c) Michael F. Schönitzer, CC BY-SA 4.0
Growth of Wikimedia Commons. Filenumber over time.
Phalacrocorax carbo, Egretta garzetta and Mareca strepera in Taudha Lake.jpg
Autor: Prasan Shrestha, Licence: CC BY-SA 4.0
Phalacrocorax carbo, Egretta garzetta and Mareca strepera in Taudaha Lake.
Lake Bondhus Norway 2862.jpg
Autor: Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de), Licence: FAL
Krajina v norském národním parku Folgefonna. Pohled přes jezero Bondhus na ledovec Bondhus, část ledovce Folgefonna
Alcedo atthis - Riserve naturali e aree contigue della fascia fluviale del Po.jpg
Autor: Luca Casale, Licence: CC BY-SA 4.0
Alcedo atthis (Common Kingfisher) hunting in water. Natural reserves and contiguous areas of the Po River belt, Provincia di Vercelli, Piemonte, Italy (Q94313626)
Jubilee and Munin, Ravens, Tower of London 2016-04-30.jpg
© User:Colin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Jubilee and Munin, Ravens of the Tower of London. Jubilee was hatched in Somerset in 2012 and wears a gold band. He was given to the Queen on her Diamond Jubilee. Munin was hatched in North Uist in 1995 and wears a light green band. She is the oldest raven at the tower. Identification confirmed with Chris Skaife, Ravenmaster at the Tower. (Sources: [4], [5], [6])
Holy SURP Hovhannes Church.jpg
Autor: Farzin Izaddoust dar, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel svatého Jana v Sohrolu je nepoužívaným svatostánkem arménských křesťanů u obce fSohrol, v Šabestarském okrese íránské provincie Východní Ázerbájdžán. Datuje se d 5. či 6. stol. n.l.; renovoval jej roku 1840 Samson Makintsev (Sam Chán)
Commons screenshot.png
Screenshot of the main page of Wikimedia Commons
Mud Cow Racing - Pacu Jawi - West Sumatra, Indonesia.jpg
Autor: Rodney Ee, Licence: CC BY 2.0
Two bulls running while the jockey holds on to them in pacu jawi (from Minangkabau, "bull race"), a traditional bull race in Tanah Datar, West Sumatra, Indonesia. 2015, Final-45.
Biandintz eta zaldiak - modified2.jpg
Autor: Mikel Ortega from Errenteria, Basque Country, Spain, with a retouche by Richard Bartz. See the original file here., Licence: CC BY-SA 2.0
Koně na kopci Bianditz, Španělsko. Za nimi je vidět hora Aiako Harria
Laser Towards Milky Ways Centre.jpg
Autor: ESO/Yuri Beletsky (ybialets at eso.org), Licence: CC BY 4.0
Pozorování Mléčné dráhy na observatoři Paranal v srpnu 2010 pomocí laserové korekce.