Wilhelm Eckstein

Wilhelm Eckstein
Narození7. května 1851
Radouň Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. července 1925 (ve věku 74 let)
Nýrsko ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníŽidovský hřbitov v Nýrsku
Národnostžidovská
ZaměstnavateléW. Eckstein a spol.
OceněníČestný občan města Nýrsko
ChoťRegina Eckstein, roz. Fleischl-Janowitzer
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Wilhelm Eckstein (7. května 1851 Radouň17. července 1925 Nýrsko[1]) byl český optik, podnikatel a radní, židovského původu, dlouholetý majitel a ředitel optického závodu Wilhelm Eckstein und Co. v Nýrsku vyrábějícího především brýle, mecenáš a ve své době jeden z nejbohatších a nejvýznamnějších měšťanů Nýrska.

Život

Mládí

Narodil se v Radouni nedaleko Štětí. Spolu se svým bratrem Eduardem založili roku 1873Praze optickou dílnu. V roce 1887 přesunuli výrobu do Vídně, kde se forma značně rozrostla.

Nýrsko

Vstup do závodu s podnikovou prodejnou (2008)

V 90. letech 19. století bylo rozhodnuto o přesunutí brusírny brýlové optiky a mechaniky do Nýrska poblíž Klatov v západních Čechách, kam se Wilhelm Eckstein také přestěhoval a výrobu zde řídil. Nýrsko bylo vybráno především díky levné pracovní síle, vzniku podniku pomohla také železniční trať zbudovaná společností Plzeňsko-březenské dráhy (EPPK/PBD) roku 1876. Počet zaměstnanců neustále vzrůstal na několik set, město díky němu rostlo a rozvíjelo se, výrobky Eckertovy továrny byly prodávány nejen po Čechách a Moravě, ale i v ostatních částech rakousko-uherské monarchie. Továrna byla jednou z největších svého druhu v říši.

Wilhelm Eckstein se angažoval také v městském spolkovém a společenském životě. Stal se členem městské rady Nýrska, tuto funkci pak zastával přes 20 let. Se svou manželkou Reginou financovali výstavbu chudobince a byli aktivními členy nýrské židovské obce.

Úmrtí

Wilhelm Eckstein zemřel 17. července 1925 v Nýrsku ve věku 74 let. Byl pochován na Židovském hřbitově v Nýrsku.

Po smrti

Počet zaměstnanců v dalších letech neustále vzrůstal a v roce 1939 přesáhl číslo 500. Výroba nebyla přerušena ani během druhé světové války. K jejímu přerušení došlo až na konci války, kdy byl závod vybombardován. Počátkem března 1946 byl zřízen národní podnik Okula.

Rodinný život

Wilhelm Eckstein se v Nýrsku oženil s Reginou, rozenou Fleischl-Janowitzer, pocházející z nýrské starousedlické rodiny.

Odkazy

Reference

  1. No title - PDF Free Download. adoc.pub [online]. [cit. 2020-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Okula Nýrsko.jpg
Autor: feťour, Licence: CC BY-SA 3.0
Nýrsko, okres Klatovy, Česká republika. Vstup do závodu Okula.