Willem Barents

Willem Barents
Barents.jpg
Narození1550
Terschelling nebo Formerum
Úmrtí20. června 1597 (ve věku 46–47 let)
Nová země
Příčina úmrtíkurděje
BydlištěTerschelling
Amsterdam
NárodnostNizozemci
Povoláníobjevitel, kartograf, polárník a navigátor
Manžel(ka)manželka Willema Barentse
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem Barents (nizozemsky Barentsz, 1550? Formerum na ostrově Terschelling, Nizozemí20. června 1597 poblíž Nové země, Rusko) byl významný holandský mořeplavec.

V roce 1594 velel jedné ze dvou lodí C. Naije hledaje Severní mořskou cestu z Nizozemí do Číny.[1] Dostal se až k souostroví Nové země, odkud se ale musel vrátit zpět. Další neúspěšnou výpravu podnikl hned následující rok. Cestu zablokoval mořský led, a sedm lodí naložených zbožím se od ostrova Vajgač vrátilo do přístavu.[2][3] V květnu 1596 se Barents znovu vydal na cestu jako navigátor výpravy dvou lodí, kterou vedl Jacob van Heemskerk. Expedice objevila Špicberky a Medvědí ostrov, ze kterého pokračovala s jednou lodí k Nové zemi. Poté, co byla loď u Nové země uvězněna ledem, byla rozebrána a ze získaného materiálu postaven domek o rozměrech 6 × 10 metrů. Posádka tak uskutečnila první přezimování v Arktidě. Na sklonku jara 1597 výprava vyrazila ze zimoviště ve dvou záchranných člunech k návratu domů. Zatímco většina mužů plavbu přežila, Barents na zpáteční cestě zemřel. Zbytek posádky dovesloval až k poloostrovu Kola, kde se setkal s holandskou lodí, která se vydala po jejich stopách. Na otevřených člunech trosečníci urazili 2 600 km.[2] Dne 1. listopadu 1597 se přeživší členové expedice vrátili do Amsterdamu. V roce 1871 bylo na Nové zemi objeveno v zátoce na 76° s. š. zachovalé obydlí Barentsovy výpravy. V komíně se našel deník s jeho záznamy.[3]

Rok pro návratu zachráněné expedice byla na základě Barentsových pozorování a zápisů vydána první mapa Arktidy. Poznatky o meteorologických jevech a hydrologická měření přispěly k rozvoji rybolovu v severních mořích.

Jméno Willema Barentse dnes nesou Barentsovo moře, Barentsův ostrov a osada Barentsburg na Špicberkách. Pojmenována po něm byla rovněž pobočka Leeuwaardenské univerzity na Terschellingu.

Příběh mořeplavce je zachycen v nizozemském filmu Nová země z roku 2011.[4]

Reference

  1. HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. 1. vyd. Praha: Panorama, 1979. 285 s. (Pyramida – encyklopedie). S. 26. 
  2. a b CODR, Milan; ŠIMÁČKOVÁ, Milada. Přemožitelé času. Svazek 7. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Willem Barents, s. 160–164. 
  3. a b Willem Barents – kartograf Nové země. HedvabnaStezka.cz [online]. [cit. 2020-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-17. 
  4. Nová země

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Barents.jpg

Willem Barentsz, portret. 16e/17e eeuws, dus vrij van auteursrechten

/Portrait engraving of Willem Barents, a Dutch explorer.