Willem Witsen

Willem Witsen
Zelfportret van Willem Witsen.jpg
Narození13. srpna 1860
Amsterdam
Úmrtí13. dubna 1923 (ve věku 62 let)
Amsterdam
Alma materKrálovská akademie výtvarných umění v Antverpách
Rijksakademie van beeldende kunsten
Povolánímalíř, fotograf a rytec leptů
Manžel(ka)Betsy van Vloten
PříbuzníJohannes van Vloten (tchán)
Martha van Vloten (švagrová)
Kitty van Vloten (švagrová)
Významná dílaCanal de Venise
Vue de Venise
Bridge over a canal in Venice
OceněníRoyal medal made available by queen Wilhelmina (1910)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem Witsen (13. srpna 1860 v Amsterdamu13. dubna 1923, tamtéž) byl nizozemský malíř a fotograf spojený s amsterdamským impresionistickým hnutím.

Životopis

Witsenova práce, ovlivněná Jamesem MacNeillem Whistlerem, často zobrazovala klidnou městskou krajinu i zemědělské scény.[1] Vytvořil také portréty a fotografie významných osobností amsterdamského uměleckého světa i dalších umělců, například francouzského symbolistického básníka Paula Verlaina.

Narodil se v bohaté rodině vládnoucí třídy, která sahá až do vládnoucích rodin 17. století, jejichž členy byli Cornelis Jan Witsen a jeho syn Nicolaes Witsen. Studoval na akademiích v Amsterdamu a Antverpách.

Jako student amsterdamské Rijksacademie van Beeldende Kunsten (Akademie výtvarných umění) spolu s Gravesandem Charlese Stormem založil Nederlandse Etsclub (Association des aquafortistes néerlandais).

Witsen patřil k Tachtigers, skupině mladých umělců, kteří v umění uplatňovali princip l'art pour l'art Art. Skupina ovlivnila nizozemský umělecký a politický život v 90. letech 19. století. Witsen psal pod pseudonymem v literárním časopise De Nieuwe Gids, který také finančně podporoval. Mezi jeho přátele patřili malíři George Hendrik Breitner, Isaac Israëls a Jan Veth a spisovatelé Lodewijk van Deyssel, Albert Verwey, Willem Kloos a Herman Gorter.

Během návštěv v Londýně se Witsen seznámil s malbami Jamese McNeilla Whistlera, jehož vliv lze vidět na Witsenově Pohledu na nábřeží Victoria v Londýně. Witsen pracoval v uměleckých koloniích v Larenu, Rotterdamu, Wijk bij Duurstede a Ede. Studoval městečko Dordrecht, když seděl na lodi, což mu poskytlo zvláštní spodní pohled, který je charakteristické pro jeho práce v tomto městě.[2]

Po návratu do Amsterdamu se Witsen stal členem uměleckého okruhu Maatschappij Arti et Amicitiae. Byl také členem asociace umělců Sint Lucas, která je pojmenována po svatém Lukáši, patronovi malířů.

Witsenova díla jsou odlišitelná od děl současného evropského stylu, impresionismu. Jejich atmosféra je melancholická a zobrazuje strohé, zimní a temné scény. Tmavé obrazy se na své první samostatné výstavě, kterou sponzoroval amsterdamský obchodník s uměním Van Wisselingh v roce 1895, neprodávaly dobře. O několik let později, po své druhé výstavě, se osvědčil svými tisky zobrazujícími Rotterdam, Amsterdam a malovanými pohledy na Ede a jeho akvarely byly obzvláště úspěšné.[3]

Fotografie a dopisy

  • Jeho originální fotografie ukazují zkušenosti s technikou leptu, jeho důkladné pozornosti k perspektivě, kompozici a práci v nuancích černé a bílé.
  • Witsenovu korespondenci, která je důležitá z literárního i uměleckohistorického hlediska, lze přečíst na stránkách DBNL (databáze nizozemské literatury).[4][5]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willem Witsen na francouzské Wikipedii.

  1. Steven Adams, Anna Gruetzner Robins. Gendering Landscape Art. [s.l.]: University of Manchester, 2000. Dostupné online. ISBN 978-0-7190-5628-4. 
  2. Jaap Versteegh (2008) Een Amsterdamse Impressionist in Dordrecht [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-07. (anglicky) 
  3. Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, Willem Witsen [online]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  4. Volledige Briefwisseling [online]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  5. Description in English of his Correspondence in the Royal Library at The Hague [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-22. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Witsen, Willem (1860-1923), Afb 010097015457.jpg
Beschrijving Gezicht op de Binnen-Amstel en Halvemaansbrug vanuit de zalen aan de achterkant van Veilinghuis Frederik Muller aan de Nieuwe Doelenstraat

Rechts v.r.n.l., Amstel 84 - ca. 120; links het 's-Gravelandse Veer. De prent is vervaardigd in opdracht van A.W.M. Mensing, directeur van het Veilinghuis Frederik Muller. Techniek: aquatint.
Documenttype prent
Vervaardiger Witsen, Willem (1860-1923)
Collectie Collectie Stadsarchief Amsterdam: tekeningen en prenten
Datering mei 1906 t/m maart 1907
Geografische naam 's- Gravelandse Veer
Amstel
Inventarissen http://archief.amsterdam/archief/10097/010097015457

Afbeeldingsbestand 010097015457
Zelfportret van Willem Witsen.jpg
Glasnegatief. Zelfportret Willem Witsen staand voor de muur van Villa Zonneberg, Ede. (cf. Vergeer, p. 153)
Portret van een meisje Rijksmuseum SK-A-2955.jpeg
Portret van een meisje met een rode strik in het haar, driekwart naar rechts.
Witsen.jpg
Willem Witsen, Prins Hendrikkade te Amsterdam, 1891. Aquarel.
Willem Witsen op zijn doodsbed, RP-F-00-2.jpg
Autor: Rijksmuseum, Licence: CC0


Identificatie
Titel(s): Willem Witsen op zijn doodsbed
Objecttype: foto
Objectnummer: RP-F-00-2
Opschriften / Merken: annotatie, verso, met potlood geschreven: ‘Willem Witsen 1860-1923’blindstempel, voorzijde opzetkarton: ‘F. Hisgen’

Vervaardiging
Vervaardiger: fotograaf: Julius Heinrich Hisgenfotograaf: Firma F. Hisgen (vermeld op object)
Plaats vervaardiging: Amsterdam
Datering: 1923
Fysieke kenmerken: ontwikkelgelatinezilverdruk
Materiaal: papier karton fotopapier
Techniek: ontwikkelgelatinezilverdruk
Afmetingen: foto: h 119 mm × b 168 mmblad: h 227 mm × b 290 mm

Onderwerp
Wat: historical person (Witsen, Willem) - historical person (Witsen, Willem) portrayed aloneportrait, self-portrait of painterportrait, self-portrait of artisthistorical persons (portraits and scenes from the life) (+ death-portrait)
Wie: Willem Witsen

Verwerving en rechten
Verwerving: onbekend
Copyright: Publiek domein
BoekenWitsen.jpg
Dutch writer Hein Boeken (1861-1933), painted by Willem Witsen (1860-1923). Location 2015: Nederlands Letterkundig Museum, The Hague (NL)