→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Sagnol (* 18. března 1977, Saint-Étienne, Francie) je bývalý francouzský fotbalový obránce a reprezentant, který strávil podstatnou část své kariéry v německém velkoklubu Bayern Mnichov.

Klubová kariéra

Z klubu AS Saint-Étienne, kde strávil vydařené dva roky, odešel v roce 1997 do ambiciozního AS Monaco, kde poprvé okusil úspěch - vítězství v Ligue 1 (1999/00).[1] Jeho excelentní forma jej vynesla až do národního týmu, ačkoli jej zpočátku trenér Les Bleus Roger Lemerre přehlížel.

V létě 2000 následoval přestup do prestižního německého gigantu Bayern Mnichov. Netrvalo dlouho a Sagnol se stal důležitým členem A-týmu a potvrzoval zde svou reputaci jednoho z nejlepších krajních obránců své generace. Mimo výbornou defensivní práci dokázal podél pomezní čáry podporovat útočné akce a rozdávat velmi přesné pasy. S bavorským velkoklubem vyhrál německou Bundesligu v letech 2001, 2003, 2005, 2006 a 2008[2], DFB-Pokal v letech 2003, 2005, 2006, and 2008[3] a Ligu mistrů v sezóně 2000/01.

1. února 2009 ukončil aktivní kariéru kvůli přetrvávajícím problémům s Achillovou šlachou.[4]

Reprezentační kariéra

Sagnol se zúčastnil Mistrovství světa hráčů do 20 let 1997 v Malajsii, kde Francie vypadla ve čtvrtfinále s Uruguayí na penalty.[5] Odehrál zde celkem 5 zápasů (3 v základní skupině B, osmifinále a čtvrtfinále).

V A-týmu Francie debutoval 15. listopadu 2000 v Istanbulu proti domácí reprezentaci Turecka (výhra 4:0), kde nastoupil v 78. minutě.[6] Zpočátku byl v národním týmu pouze náhradníkem, neboť na svém postu měl silnou konkurenci v osobě dlouholetého úspěšného francouzského reprezentanta Liliana Thurama. S týmem vyhrál dvakrát Konfederační pohár FIFA (v letech 2001 a 2003).

Mistrovství Evropy 2004

Zúčastnil se Mistrovství Evropy 2004, kam jej nominoval trenér Jacques Santini. V prvním ostře sledovaném utkání s rivalem Anglií se dostal na hřiště až v 78. minutě, Francie dokázala v nastaveném čase zvrátit nepříznivý stav dvěma góly Zinedina Zidana na konečných 2:1.[7] Proti Chorvatsku se opět dostal do hry před koncem zápasu, v 81. minutě (remíza 2:2).[8] V posledním zápase v základní skupině B proti Švýcarsku odehrál první poločas (výhra 3:1).[9] Do čtvrtfinále s Řeckem nezasáhl, Francie podlehla pozdějšímu vítězi šampionátu 0:1.[10]

Mistrovství světa 2006

Reprezentační trenér Francie Raymond Domenech jej postavil v zápasech základní skupiny na Mistrovství světa 2006, nejprve proti Švýcarsku (0:0, Sagnol dostal žlutou kartu)[11], 18. června s Jižní Koreou (1:1)[12] a 23. června proti Togu (výhra 2:0).[13] Francie skončila s 5 body na druhé příčce tabulky základní skupiny G za Švýcarskem a postoupila do osmifinále.

27. června v osmifinále byl u pokoření Španělska 3:1[14] a ve čtvrtfinále proti Brazílii dostal druhou žlutou kartu. Francie zvítězila 1:0[15], stejný výsledek se zrodil i v semifinále s Portugalskem.[16] Sagnol si tak zahrál památné finále 9. července proti Itálii, kde ale vítězné tažení Francie skončilo. Po výsledku 1:1 po prodloužení následoval penaltový rozstřel, který Francie prohrála v poměru 3:5. Sagnol svůj pokus proměnil. V tomto zápase, který se do historie zapsal střetem Zinedina Zidana a Marca Materazziho, zároveň Sagnol dostal svou třetí žlutou kartu na turnaji.[17] Celkově se na šampionátu prezentoval ve velice příznivém světle, v defensivě byl jistý a dokázal přispět kvalitními centry i k útoku.

Mistrovství Evropy 2008

Na EURU 2008 konaném ve Švýcarsku a Rakousku Francie nebyla úspěšná, vypadla již v základní skupině C („skupina smrti“ - nejtěžší základní skupina na turnaji) po remíze 0:0 s Rumunskem[18] a porážkách 1:4 s Nizozemskem[19] a 0:2 s Itálií.[20] Sagnol nastoupil v utkáních proti Rumunsku a Nizozemsku, proti Itálii již nehrál. Zápas s Nizozemskem 13. června 2008 tak byl jeho posledním reprezentačním střetnutím v kariéře.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willy Sagnol na anglické Wikipedii.

1. Ligue 1 - List of champions, soccerway.com (anglicky)
  2. (West) Germany - List of Champions, přehled vítězů a archiv všech ročníků německé nejvyšší ligy, RSSSF.com (anglicky)
  3. Alle Titelträger auf einen Blick, DFB-Pokal, Kicker.de, cit. 2. 6. 2013 (německy)
  4. Sagnol hört auf, 'aber mein Herz bleibt hier', fcbayern.de, citováno 18. 8. 2013 (německy)
  5. Uruguay - France 1:1 a.e.t. (1:1, 0:1) 7:6 PSO Archivováno 22. 7. 2013 na Wayback Machine., FIFA World Youth Championship Malaysia 1997, FIFA.com, citováno 18. 8. 2013 (anglicky)
  6. Turkey - France 0:4, Footballdatabase.eu (anglicky)
  7. France - England 2:1, EURO 2004, Footballdatabase.eu (anglicky)
  8. Croatia - France 2:2, EURO 2004, Footballdatabase.eu (anglicky)
  9. Switzerland - France 1:3, EURO 2004, Footballdatabase.eu (anglicky)
  10. France - Greece 0:1, EURO 2004, Footballdatabase.eu (anglicky)
  11. France - Suisse 0:0, Footballdatabase.eu (anglicky)
  12. France - South Korea 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  13. Togo - France 0:2, Footballdatabase.eu (anglicky)
  14. Spain - France 1:3, Footballdatabase.eu (anglicky)
  15. Brazil - France 0:1, Footballdatabase.eu (anglicky)