Wim Hof

Wim Hof
Narození20. dubna 1959 (64 let)
Sittard
Národnostnizozemská
Povoláníplavec, kaskadér, motivační řečník a sportovec
Webwww.wimhofmethod.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wim Hof (* 20. dubna 1959 Sittard, Limburg), známý jako the Iceman,[1] je Nizozemec, který se věnuje extrémním sportům a je známý svou odolností na extrémní chlad, je držitelem několika rekordů v této oblasti. Pojednává o něm kniha Co tě nezabije: Jak ledová voda, extrémní nadmořská výška a okolní podmínky obnoví naši zašlou sílu od Scotta Carneye.

Je vynálezcem tzv. Wim Hofovy metody (v originále Wim Hof Method), která spočívá převážně v dechových cvičeních, meditaci a otužování ledovou vodou a má vést mj. k zlepšení odolnosti na chlad a celkové imunity. Některá Wim Hofova tvrzení ohledně jeho metody jsou ovšem terčem odborné kritiky[2] a dle některých balancují na hranici šarlatánství. V České republice vzbudilo kontroverzi zejména jeho vystoupení na festivalu Colours of Ostrava 2022, kde zpochybnil moderní medicínské metody a naznačil, že jeho metoda může být efektivní např. i pro léčbu rakoviny.[3]

Rekordy

Wim Hof byl držitelem Guinnesova světového rekordu v nejrychleji zaběhnutém půlmaratonu bos na sněhu/ledu, který zaběhl s časem 02:16:34 v roce 2007 ve finském Oulu.[4] Tento rekord překonal v roce v lednu 2021 padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan, který zaběhl půlmaraton na sněhu a v pětistupňovém mraze v čase jedna hodina, 36 minut a 21 vteřin.[5]

11. září 2004 se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů v přímém styku celého těla s ledem s časem 1 hodina 8 minut, který získal při natáčení Guinness World Records: 50 let, 50 rekordů v Londýně.[6] 4. února 2006 ho ale překonal Brazilec Gilberto da Silva Cruz s časem 1 hodina 9 minut při příležitosti natáčení Funniest Video Awards v Tokiu.[7]

K jeho nejznámějším činům patří například:

  • výstup na Kilimandžáro v šortkách
  • zdolání půlmaratonu za polárním kruhem naboso
  • obklopení se ledovými kostkami v sudu během 112 minut (pouze pro srovnání, nejčastěji se uvádí, že po 20 minutách v ledové vodě začne selhávat srdce a základní životní funkce)
  • zaběhnutí maratonu v poušti Namib bez vody

Odkazy

Reference

  1. Heedegard, Erik: Wim Hof Says He Holds the Key to a Healthy Life - But Will Anyone Listen? Archivováno 2. 7. 2018 na Wayback Machine., rollingstone.com, navštíveno 20. května 2018
  2. Vědci se zaměřili na efekt metody Wima Hofa. Nepomáhá srdci ani psychice, tvrdí teď. www.vitalia.cz [online]. [cit. 2023-10-25]. Dostupné online. 
  3. Ledový muž Wim Hof se odkopal. Půjde k ledu i jeho milionový byznys?. Forbes [online]. 2022-07-24 [cit. 2022-07-28]. Dostupné online. 
  4. Fastest half marathon barefoot on ice/snow [online]. Guinness World Records [cit. 2019-02-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu. iDNES.cz [online]. 2021-01-17 [cit. 2021-01-17]. Dostupné online. 
  6. Guinness world records 2006: Kniha světových rekordů. Praha: Slovart ISBN 80-720-9728-8. S. 35. 
  7. Guinness world records 2008: Největší kniha rekordů, jejíž strany i ve tmě září. Praha: Slovart ISBN 978-80-7209-951-1. S. 76. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wim Hof.jpg
Autor: Aad Villerius (www.flickr.com/photos/daaynos ) from OudBeijerland, Netherlands., Licence: CC BY-SA 2.0

Demonstration 'Iceman' Wim Hof, March 24, 2007, Rotterdam. About Wim Hof........... 'The Iceman'

One of Wim's world record attempts took him to the North Pole, where he held his breath for about 6 minutes and 20 seconds below the ice. Image courtesy of Innerfire website

(MountEverest.net) In January this year, Wim Hof ran a half Marathon (21 km) above the polar circle in Finland. He wore only a pair of shorts and no shoes. The ground (snow) temperature was 35 below. In a few months time, he'll try something similar on Everest's north side. The expedition, led by Dutch Werner de Jong, will try to set a new world record as Wim attempts to climb parts of Everest wearing only shorts.

Everest altitude training: Hanging by middle finger between hot air balloons

This is not your regular stunt. Wim already has 9 world records, and has trained hard for many years to withstand cold, much like some monks do in Tibet.

Wim can actually regulate his core heat to control the temperature of his skin. Something of a medical enigma, Wim is able to withstand cold that could kill or seriously injure other people.

On Everest, Wim will also put to use his free style climbing skills - which he once demonstrated hanging between 2 hot air balloons by his middle finger at an altitude of 1500 meters. Once back inside the basket, Wim finished by climbing to the top of the balloon.