Winston Churchill

Winston Churchill
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
10. květen 1940 – 27. červenec 1945
PanovníkJiří VI.
PředchůdceNeville Chamberlain
NástupceClement Attlee
Ve funkci:
26. říjen 1951 – 7. duben 1955
PanovníkJiří VI.
Alžběta II.
PředchůdceClement Attlee
NástupceAnthony Eden
První lord admirality (ministr námořnictva Spojeného království)
Ve funkci:
3. září 1939 – 11. května 1940
PředchůdceJames Stanhope, 7. hrabě Stanhope
NástupceAlbert Victor Alexander
Ve funkci:
24. října 1911 – 27. května 1915
PředchůdceReginald McKenna
NástupceArthur Balfour
Ministr financí Spojeného království (Chancellor of the Exchequer)
Ve funkci:
6. listopadu 1924 – 4. června 1929
PředchůdcePhilip Snowden
NástupcePhilip Snowden
Ministr kolonií Spojeného království
Ve funkci:
13. února 1921 – 19. října 1922
PředchůdceAlfred Milner, 1. vikomt Milner
NástupceVictor Cavendish, 9. vévoda z Devonshiru
Ministr války Spojeného království (zároveň ministr letectva)
Ve funkci:
10. ledna 1919 – 13. února 1921
PředchůdceAlfred Milner, 1. vikomt Milner
NástupceSir Laming Worthington-Evans
Ministr pro zbrojní výrobu
Ve funkci:
17. července 1917 – 10. ledna 1919
PředchůdceChristopher Addison
NástupceAndrew Weir, 1. baron Inverforth
Ministr vnitra Spojeného království
Ve funkci:
19. února 1910 – 24. října 1911
PanovníkEdward VII.
Jiří V.
PředchůdceHerbert Gladstone
NástupceReginald McKenna
Ministr obchodu Spojeného království
Ve funkci:
12. dubna 1908 – 14. února 1910
PředchůdceDavid Lloyd George
NástupceSydney Charles Buxton
Poslanec Dolní sněmovny
Ve funkci:
5. červenec 1945 – 25. září 1964
Volební obvodWoodford
Ve funkci:
29. říjen 1924 – 15. červen 1945
Ve funkci:
24. duben 1908 – 26. říjen 1922
Volební obvodEpping
Ve funkci:
8. únor 1906 – 24. duben 1908
Volební obvodDundee
Ve funkci:
24. říjen 1900 – 8. leden 1906
Volební obvodManchester North West
Stranická příslušnost
ČlenstvíKonzervativní strana (1900–1904, 1924–1964)
Liberální strana (1904–1924)

Rodné jménoWinston Leonard Spencer Churchill
Narození30. listopadu 1874
Blenheimský palác
Úmrtí24. ledna 1965 (ve věku 90 let)
Kensington, Londýn
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníSt Martin's Church, Bladon
Národnostanglická
ChoťClementine Churchillová (1908–1965)
RodičeRandolph Churchill a Jennie Churchillová
DětiDiana Churchillová
Randolph Churchill
Sarah Churchillová
Marigold Frances Churchillová
Mary Soamesová
PříbuzníNicholas Soames (vnuk)
SídloDublin a Blenheimský palác
Alma materKrálovská vojenská akademie v Sandhurstu
Profesepolitik, novinář, malíř, historik, autor autobiografie, scenárista, životopisec, státník, důstojník a spisovatel
Náboženstvíanglikánská církev
OceněníNobelova cena za literaturu (1953)
CommonsWinston Churchill
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill [ˈwɪnstən ˈtʃɜrtʃɪl] (30. listopadu 1874 zámek Blenheim, Woodstock, Oxfordshire24. ledna 1965 Londýn) byl britský politik, státník, premiér Spojeného království v letech 1940194519511955. Působil také jako žurnalista, spisovatel (Nobelova cena za literaturu 1953), historik, voják, malíř a zákonodárce.

Na Západě je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století, bojovníka proti fašismu a obránce liberální demokracie. Od samého počátku odmítal Mnichovskou dohodu a další ústupky Hitlerovi. Stál v čele vlády Spojeného království během bitvy o Británii a jako jeden z hlavních představitelů spojeneckých států během druhé světové války přispěl k porážce nacistického Německa. Po válce byl stoupencem evropské integrace a z jeho podnětu byla založena Rada Evropy.

Je však také vnímán jako kontroverzní osobnost, obhájce imperialismu a rasismu a je spojován s válečnými a jinými zločiny jako byl hladomor v Bengálsku roku 1943, který si vyžádal několik milionů obětí.[1][2][3][4] Dále je také kritizován za špatně naplánované vylodění v Gallipoli za první světové války, kdy byl prvním lordem admirality (ministrem válečného námořnictva),[5] a za rozhodnutí plošně bombardovat Drážďany v únoru 1945.[6]

Churchillovo celé jméno znělo Winston Leonard Spencer-Churchill, ale po vzoru svého otce lorda Randolpha Churchilla ve veřejném životě užíval jen příjmení Churchill. Jeho knihy vycházejí pod jménem Winston S. Churchill nebo Winston Spencer Churchill, protože pod jménem Winston Churchill publikoval již jiný autor, Američan Winston Churchill (1871–1947).

Život

Dětství a mladá léta

Narodil se na zámku Blenheim ve Woodstocku v hrabství Oxfordshire jako vnuk 7. vévody z Marlborough. Jeho otec lord Randolph Churchill byl politikem, který vyvedl britské konzervativce z krize v osmdesátých letech 19. století. Jeho matka lady Jennie Churchill (rozená Jeanette Jerome) byla dcerou amerického obchodníka Leonarda Jeromeho. Žádný z rodičů neprokazoval Winstonovi zvláštní náklonnost nebo lásku, přestože on jako dítě svou matku zbožňoval.

Winston Churchill ve věku šesti let (1881)

Mladý Winston v sedmi letech nastoupil na elitní školu St. James. Tam však vykazoval velice špatné výsledky, dokonce byl považován za hloupého. Snad to bylo i psychickým zhroucením, že ho po čase sklátila velice silná horečka a zápal plic – nemoc, která ho poté provázela celý život. Zápas s nemocí ale nakonec vyhrál. Kvůli jeho zdravotnímu stavu mu lékař doporučil přestup do školy v Brightonu, která se nacházela u moře a umožnila Winstonovi zotavit se z prodělané nemoci. Po ukončení studia v Brightonu složil přijímací zkoušky na školu v Harrow (tehdy ještě mimo Londýn). Jeho snem však bylo dostat se na vojenskou akademii. To se mu podařilo v roce 1893 a na třetí pokus se stal vojenským kadetem na Královské vojenské akademii v Sandhurstu. Zde si vedl úspěšně. Po dvou letech skončil osmý v pořadí mezi zhruba sto chlapci ve svém ročníku.

V armádě

Churchill byl velkým zastáncem Britského impéria. Mapa z roku 1910.

Jako mladý podporučík odcestoval v roce 1895 na Kubu, kde působil jako válečný dopisovatel a vojenský pozorovatel u štábu generála Valdeze. Z důvodu udržení dobrých mezinárodních vztahů však jeho články často nebyly zveřejňovány, protože v nich velice sympatizoval s kubánskými povstalci, kteří bojovali proti španělské nadvládě.

Během svého dalšího působení v armádě se zúčastnil nejdříve v roce 1897 pod velením generála Bindona Blooda bojů v severozápadním pohraničí Britské Indie proti paštunským kmenům Áfaridů a Orakzáíů. Z několika bitev vyšel nezraněn, ačkoliv podle svých nadřízených prováděl šílené věci, jako například jízdu velice blízko rojnice (bojové rozmístění vojáků aj. vedle sebe s rozestupy dvou i více metrů – viz kordón). V roce 1898 se jako člen Kitchenerovy expedice účastnil bojů v Súdánu u Omdurmánu (Ummdurmánu) proti Mahdího povstání. I zde bojoval na exponovaných úsecích, kde padlo několik jeho blízkých přátel, on sám však z boje s derviši vyšel nezraněn. V těchto válečných událostech si přivydělával jako válečný dopisovatel a právě v této době se u něho poprvé objevil určitý literární talent. Povedlo se mu totiž napsat svou první knihu. V knize Říční válka, pojednávající o bojích v Súdánu, se vyjadřoval negativně o islámu a o muslimech.[7]

Poprvé v politice a také v búrské válce

Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě
Churchill (vpravo) ve skupině britských zajatců během búrské války

U syna prominentního politika nebylo překvapivé, že se pokusil prosadit v politice. Během 90. let přednesl několik veřejných projevů na schůzích konzervativců a v roce 1899 se pokusil poprvé vstoupit do politiky, když kandidoval do Dolní sněmovny. Bylo to ve městě Oldham, kde kandidoval za konzervativce a prohrál. Již v tomto věku mu však nedělalo problémy řečnit a jeho projevy byly uznávané, ačkoliv nebyl zvolen. V říjnu 1899 vypukla v jižní Africe druhá búrská válka a Winston Churchill tam začal působit jako dopisovatel listu Morning Post. Během búrského přepadu britského obrněného vlaku byl zajat a uvězněn. Z vězení v Pretorii se mu podařilo uprchnout a tajně přejet vlakem 500 km až do portugalského Mosambiku a z něj pak na území kontrolované Brity. Toto dobrodružství z něj udělalo na nějaký čas národního hrdinu, dokonce byl navržen na vyznamenání Viktoriiným křížem, ale Horatio Kitchener tento návrh vetoval. Další výhodou byla reaktivace jako vojáka a nastoupení do činné služby.

Poté, co Británie dosáhla jistých úspěchů, konaly se v říjnu roku 1900 nové volby, v nichž Churchill znovu kandidoval a opět ve volebním obvodu Oldham. Neváhal využít své popularity válečného hrdiny a nakonec zasedl v Dolní sněmovně do lavice za konzervativce. V březnu následujícího roku přednesl svůj první projev. Tímto začala jeho úspěšná politická kariéra, během níž byl v letech 1900–1922 a 1924–1964 členem Dolní sněmovny. V roce 1904 vystoupil z konzervativní strany a přešel k liberálům, protože nesouhlasil s konzervativní politikou týkající se ochranářských tarifů.

Ministr

V roce 1906 vyhráli liberálové všeobecné volby a o rok později nastoupil Churchill do funkce zástupce ministra kolonií. V této době se také Churchill sblížil s advokátem z Walesu Davidem Lloydem Georgem, který se měl v budoucnosti stát jeho politickým partnerem. V roce 1908 byl jmenován ministrem obchodu, v kteréžto pozici úzce spolupracoval s Lloydem Georgem, novým ministrem financí (Chancellor of the Exchequer). V roce 1910 byl jmenován ministrem vnitra, kde jeho působení bylo hodnoceno jako poněkud kontroverzní. Slavná fotografie z té doby ukazuje Churchilla osobně se účastnícího tzv. obléhání Sidney Street. Kritizováno bylo jeho rozhodnutí nevolat hasiče poté, když obléhaná budova začala hořet. Před anarchisty tak byla postavena možnost buď se vzdát, nebo zemřít.

Fotografie ze Sidney Street, hlava v kruhu patří Winstonu Churchillovi

V roce 1911 se stal prvním lordem admirality, tedy ministrem válečného námořnictví. Podílel se na snahách zreformovat britské loďstvo. Zřídil štáb admirality, prosadil změnu pohonu lodí z uhlí na topný olej atd. Churchill tušil možnost konfliktu s Německým císařstvím již od agadirské krize, a tak předložil vládě memorandum „Problémy kontinentálního vedení války“. Sám se účastnil vojenských akcí v belgických Antverpách. Před první světovou válkou důrazně prosazoval, aby Británie měla převahu na moři.

Velká válka

Patřil k hlavním tvůrcům koncepce vylodění v Gallipoli na Dardanelách, která nakonec znamenala v období první světové války jeho pád. Turecko, spojenec Německa a Rakouska-Uherska, bylo relativně slabé. Jeho hlavní město Cařihrad (Konstantinopol) leželo u moře, odkryté pro zásah námořní velmoci mající převahu. Kdyby padlo, dalo se počítat s kapitulací celého Turecka. Tím by došlo ke zřízení bezpečného spojení s Ruskem, kam by se daly posílat transporty zbraní. Srbsko se stále ještě drželo, Bulharsko nebylo spojencem Trojspolku a pád Cařihradu by jim dal potřebný impuls. Nicméně něco takového vyžadovalo koordinaci námořnictva a pozemních sil – komplexní vedení války.

Tehdejší ministr války Kitchener (vedl už zmiňovanou expedici do Súdánu, jíž se Churchill též účastnil) však plánu příliš nedůvěřoval. 18. března 1915 se podařilo loďstvu ochromit pevnost v Dardanelách. Bylo nutné okamžitě začít s invazí, ale přišel rozkaz, že se má čekat na armádu. Ta sice byla 25. dubna vysazena a vytvořila předmostí, ale dál se nedostala, protože Turci se zatím zkonsolidovali. Dorazily jejich posily a v polovině května bylo jasné, že Churchillův plán padl (viz též bitva o Gallipoli). Zbývalo pouze vést zákopovou válku v dalekém Turecku nebo se stáhnout. Armáda i loďstvo se nakonec stáhly, odstoupil Churchillův vrchní admirál Fischer a v Británii se schylovalo k vládní krizi. Vše se však stalo kvůli nerozhodnosti tehdejší vlády, která nedala Churchillovi volnou ruku. Vládní krize vyvrcholila. Konzervativci dali vládě premiéra Asquitha ultimátum – buď koalice, nebo hlasování o důvěře. Premiér souhlasil s koalicí, což znamenalo mimo jiné odstoupení Churchilla, který byl pro konzervativce neúnosný, jednak jako zrádce strany a jednak kvůli nevydařené operaci v Dardanelách. Byl odvolán 18. května 1915.

Vylodění novozélandských vojáků v Gallipoli

V listopadu 1915 odešel také z funkce kancléře lancasterského vévodství a nastoupil jako reaktivovaný důstojník v hodnosti major do armády. Odcestoval do Francie, kde byl později povýšen do hodnosti podplukovníka. V květnu roku 1916 se ale Churchill vrátil do Dolní sněmovny, když padla vláda premiéra Asquitha a do čela se dostal David Lloyd George. Ale ani ten nemohl Churchilla do vlády prosadit, protože konzervativci v čele s Bonarem Lawem se tomu bránili. V roce 1917 vstoupily Spojené státy do války, zuřila nejtěžší ponorková válka, probíhaly boje ve Francii, ale ničeho z toho se Churchill neúčastnil.

Až 16. července 1917 nový premiér povolal Churchilla do vlády a nabídl mu buď ministerstvo pro výrobu válečného materiálu, nebo nově vytvořené ministerstvo letectví. Churchill si vybral ministerstvo pro výrobu válečného materiálu a následujícího dne bylo zveřejněno jeho jmenování.

V letech 1917–1922 Churchill opět zastával významné úřady. V období po říjnové revoluci v Rusku prosazoval co největší zásah intervenčních vojsk (tvrdě, že bolševismus „musí být zadušen ještě v kolébce“) a uzavření separátního míru. V roce 1918 proběhly v Británii nové volby a Lloyd George opět zvítězil. Tentokrát se Churchill stal ministrem války (tento úřad zastával od poloviny ledna 1919). Do Irska vyslal nechvalně proslulé jednotky Black and Tans, aby potlačil irský boj za nezávislost. V roce 1920 nasadil vojenské letectvo proti povstalcům v Iráku.[8] V roce 1921 byl jmenován ministrem kolonií a v této funkci byl také jedním ze signatářů Anglo-irské smlouvy v roce 1921, která dala vzniknout tzv. Irskému svobodnému státu, autonomnímu útvaru pod svrchovaností britské koruny, navíc bez Severního Irska. V roce 1922 začala hospodářská krize a v krizi se ocitla vlivem vnitřních sporů i liberální strana. V této atmosféře padla Lloydova Georgova vláda a v nových volbách prohrála. Churchill tak přišel nejen o místo ministra, ale protože prohrál i ve svém okrsku v Dundee, i o místo poslance v parlamentu (a shodou okolností ve stejné době i o apendix).

Meziválečné období

Winston Churchill dostal v roce 1932 od lékaře dobrozdání pít "neomezeně" v USA alkohol, v dobách prohibice.
Churchill a americký generál John J. Pershing v roce 1919

V té době se seznámil s ruským revolucionářem Borisem Savinkovem. Ve své knize Velcí současníci o Savinkovovi psal: „Ten muž má vědomosti státníka, vlastnosti velitele, odvahu hrdiny a trpělivost mučedníka. Celý svůj život strávil spiklenectvím.“ V době počátku vlády Mussoliniho měl k němu Churchill mírný obdiv kvůli jeho čistkám, které v podstatě vymýtily komunismus v Itálii. Churchill byl proslulý nenávistí ke komunismu. Při Říjnové revoluci navrhoval, aby Velká Británie provedla invazi do Ruska. Řekl tehdy, že „bolševismus musí být zardoušen už v kolébce.“ Až několik let před válkou prohlásil Itálii, Německo a Japonsko za Osu.

V roce 1923 znovu neúspěšně kandidoval za liberály v Leicesteru. V roce 1924 byl zvolen v Eppingu jako „konstitualista“ již za podpory konzervativní strany a v listopadu usedl do křesla ministra financí, kde setrval pět let. V roce 1925 se stal znovu členem konzervativní strany. V té době došlo v Británii ke dvěma významným událostem. V tomto roce se totiž vrátila ke zlatému standardu a o rok později vypukla generální stávka. Souvislosti jsou zřejmé. Návrat ke zlatému standardu znamenal zhodnocení libry šterlinku, což mělo katastrofální následky pro britskou exportní politiku. V důsledku toho došlo k prudkému poklesu mezd a generální stávce. Tento nešťastný krok (který později Churchill označil za nejhorší rozhodnutí své kariéry) dokonce okomentoval John Maynard Keynes ve studii The Economic Consequences of Mr. Churchill. V roce 1929 padla konzervativní vláda a Churchill přešel do stínového kabinetu. Odtud Churchill odešel v roce 1930, protože nesouhlasil s ústupkovou politikou vůči Indii. Když pak konzervativci v roce 1931 vyhráli volby, nenabídli mu ve vládě žádné místo, a tak zůstal řadovým poslancem. Žil na svém venkovském sídle v Chartwellu v Kentu. Ve snaze ovlivňovat veřejné mínění pomocí filmu se jeho spojencem stal producent a režisér Alexander Korda.[9] V této době se stal známým hlavně kvůli svým projevům v parlamentu, oponujícím vstřícné politice vlády vůči Indii a její snaze získat nezávislost. Nebyl osloven, ani když bylo v Británii zřízeno ministerstvo pro koordinaci obrany v roce 1936. Nedostalo se na něj ani v roce 1937, kdy odešel premiér Baldwin a ministerským předsedou se stal Neville Chamberlain.

Od této výměny na postu premiéra byla patrna v britské zahraniční politice jistá změna. Baldwin se setkání s Hitlerem vyhýbal, zatímco Neville Chamberlain k němu poslal na podzim roku 1937 svého pozdějšího ministra zahraničí lorda Halifaxe, aby se dozvěděl více o Hitlerových cílech. Churchill se stal vůdcem opozice ve vládní straně. Nesouhlasil s politikou ústupků hitlerovskému Německu (appeasementu).[10] Úměrně s tím, jak rostla moc Německa, rostl i Churchillův odpor. V reakci na Hitlerovy stupňující se požadavky vůči Československu 27. srpna 1938 požadoval, aby britská vláda vydala s Francií a Sovětským svazem společnou nótu na obranu Československa a aby britské loďstvo částečně mobilizovalo. Kabinet jeho návrhy odmítl.[11] Po podpisu Mnichovské dohody, která Německé požadavky stvrzovala, kritizoval svého stranického kolegu premiéra Chamberlaina, který dohodu podepsal a považoval ji za záruku „míru pro naší dobu“.[12]

Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou; zvolila hanbu a bude mít válku.

Churchill v reakci na Mnichovskou dohodu, [13]

V roli válečného ministerského předsedy

Churchill v Coventry po bombardování. V pozadí trosky katedrály sv. Michala

Dne 1. září 1939 bylo Polsko napadeno Německem a 3. září vstoupila Británie do války. Následujícího dne se Winston Churchill stal opět prvním lordem admirality. Během tzv. podivné války se ukázal být jedním z nejaktivnějších ministrů, kdy jediná výrazná aktivita probíhala na moři. Churchill obhajoval preventivní obsazení Narviku, norského neutrálního přístavu, odkud byla vyvážena železná ruda (surovina, kterou Německo nutně potřebovalo a nedostávalo se mu jí) a švédské Kiruny, v jejíž blízkosti ležely doly na železnou rudu. Chamberlain a zbytek kabinetu s touto akcí nesouhlasili, a tak byla odložena až do doby německé invaze do Norska, která byla i přes britské snahy úspěšná. V květnu 1940 se stal Winston Churchill ministerským předsedou (rozhodovalo se mezi ním a lordem Halifaxem) a 13. května pronesl ve sněmovně známý projev „o krvi, dřině, potu a slzách“.

Co se týče Churchillovy politické činnosti, lze druhou světovou válku rozdělit do tří etap. První trvala od května 1940 do prosince 1941, kdy Británie stála osamocena proti Německu a Itálii. Spojené státy ještě do války nevstoupily, Sovětský svaz uzavřel Pakt o neútočení a ostatní státy již stály mimo hru.

Churchill se zpočátku soustředil na čtyři body. Za prvé odsunul do pozadí prominentní politiky appeasementu. Za druhé na sebe soustředil všechny významné funkce, tak aby mohl vést válku a při tom rozhodovat o všem důležitém. Za třetí provedl industriální mobilizaci Británie (okamžitě dal svému příteli baronu Beaverbrookovi na starosti leteckou produkci; byla to Beaverbrookova zásluha, že během letecké bitvy byla Británie schopna vzdorovat německým náletům). A konečně za čtvrté uvedl v život anglo-americkou alianci, která v této fázi měla podobu vysílání amerických lodí přes Atlantik a zásobování Británie životně důležitými materiály.

Čankajšek, Franklin D. Roosevelt, a Winston Churchill – Káhirská konference, listopad 1943

Druhá etapa zahrnuje období prosinec 1941 až listopad 1942 a nebyla příliš úspěšná. Japonci dobyli rychle Britské Malajsko i Barmu, Rommel porazil nilskou armádu, padl Tobruk, přetěžované loďstvo bylo decimováno v Pacifiku a Indie vypověděla Británii poslušnost. Pád Singapuru Churchill označil za „největší katastrofu“ a „největší kapitulaci“ v dějinách Britského impéria. V červenci bylo navrženo hlasování o důvěře vládě a v září byl navržen dokonce Churchillův protikandidát (Stafford Cripps), ale Churchill svou pozici nakonec dokázal obhájit. V roce 1941 vznikla aliance spojenců (USA, SSSR, Velká Británie), v níž Británie představovala nejslabší článek, ale Churchill stále doufal, že se podaří udržet SSSR mimo střední Evropu, a to tak, že by byl veden úder ze severní Afriky ve směru Terst-Vídeň-Praha.[14] To však nenalezlo podporu ani u Stalina, ani u Roosevelta. Ve třetí etapě (prosinec 1942 – červen 1945) byl nucen tento plán opustit.

V Britské Indii od 30. let 20. století působilo hnutí za nezávislost, proti kterému Churchill od počátku vystupoval. V roce 1942 byla do Britské Indie vládou Spojeného království vyslána takzvaná Crippsova mise, která měla získat podporu indických nacionalistů výměnou za příslib indické nezávislosti nejpozději těsně po skončení války. Tato mise ale neměla podporu většiny britských představitelů včetně samotného ministerského předsedy Churchilla.[15] Indický národní kongres, zklamaný výsledky vyjednávání v červenci 1942, vyhlásil požadavek na okamžité stažení Britů z Indie, nebo budou čelit masové občanské neposlušnosti. 8. srpna téhož roku policejní orgány Britské Indie zatkly desetitisíce představitelů Indického národního kongresu a držely je až do roku 1945. V Britské Indii vypukly masové demonstrace, vedené nejprve studenty a následně hlavně venkovskými rolníky, tyto byly násilně potlačeny britskou armádou během následujících šesti týdnů.[16] Winston Churchill v souvislosti s událostmi ještě v roce 1942 prohlásil: „Nenávidím Indy. Jsou to bestiální lidé s bestiálním náboženstvím.“[17]

Kongres uspořádaný v roce 1941 v australském Brisbane na podporu „britsko-ruské jednoty proti nacismu.“

V roce 1943 Brity ovládané Bengálsko postihl hladomor, způsobený japonským postupem v Barmě, který zahubil dva až tři milióny obyvatel Britské Indie, částečně i proto, že britská správa přednostně zásobovala jídlem z Indie vojáky bojující ve druhé světové válce.[18][19] Když byl Churchill informován o hladomoru v Indii, tak k tomu jen poznamenal: „jestli je tam hladomor, tak proč Gándhí ještě neumřel?“[20]

Churchill se také zúčastnil konferencí, kde se rozhodovalo o budoucích hranicích Evropy a Asie. Týkalo se to především konferencí v Teheránu, Jaltě a Postupimi, kde se Churchill snažil “hrát partii” se Stalinem za slabé podpory Roosevelta. Obzvláště spornou se stala hranice mezi Polskem a Sovětským svazem a Polskem a Německem. Tato dohoda o posunutí hranic byla po válce vnímána jako zrada na polské exilové vládě v Londýně, která s ní nikdy nesouhlasila. Churchill byl přesvědčen, že jediný způsob, jak zmírnit napětí mezi těmito národy, bylo vytvoření hranic, které by respektovaly hranici národnostní.

Churchill rozmlouvá s britskými a kanadskými vojáky v Normandii, 22. července 1944

Zároveň mělo být i odsunuto německé obyvatelstvo směrem na západ, a to nejen z Polska. Churchill byl zastáncem tohoto radikálního řešení a podpořil také vysídlení Němců z Československa.[21] Při debatě 15. prosince 1944 v Dolní sněmovně Parlamentu vysvětloval: „Vyhoštění je metoda, která, jak jsme až doposud mohli vidět, bude nejvíce uspokojivá a trvalá. Odstraní promíchání etnik, které způsobuje nekonečné problémy... Bude proveden čistý řez. Nejsem znepokojen těmito přesuny, které jsou snadněji realizovatelné v moderních podmínkách.“[22][23]

Některé z jeho rozhodnutí a činů jsou dodnes považovány za kontroverzní. Týká se to jeho indiferentního postoje vůči bengálskému hladomoru v roce 1943, který si vyžádal životy nejméně 2,5 miliónu lidí. Churchill také podporoval kontroverzní bombardování Drážďan krátce před koncem války.

V dubnu 1945 požadoval, aby Prahu osvobodila Armáda Spojených států amerických, ne Sovětský svaz; obával se, že v opačném případě by se poválečné Československo mohlo dostat do sovětské sféry vlivu. Američané ale tento požadavek odmítli, Praha pro ně nebyla prioritním cílem.[24] Když Američané začali pronikat do západních Čech, znovu žádal generála Eisenhowera, aby zvážil osvobození Prahy. Eisenhower tentokrát nebyl proti, narazil ale na odpor Sovětů, kteří chtěli osvobodit Prahu sami.[25]

Na samém konci války, v květnu 1945, chtěl Churchill napadnout sovětskou Rudou armádu v rámci tzv. operace Unthinkable, ale nedokázal tuto myšlenku prosadit u svých amerických spojenců ani u britských generálů.[26]

Přes svou důležitou úlohu během druhé světové války měl Churchill na britské politické scéně mnoho nepřátel. Jeho popularitu nezvýšily ani výroky, které znevažovaly myšlenku veřejné zdravotní péče či zlepšení standardů všeobecného vzdělání mas. Navíc mezi obyvatelstvem pořád existovaly vzpomínky na chyby konzervativních vlád ve 30. letech. Toto byly důvody, proč těsně po skončení války v červnu 1945 konzervativní strana a Churchill jako její vůdce prohráli všeobecné volby.

Po válce

Zdálo se, že sedmdesátiletý Churchill ve vysoké politice skončil, ale on od roku 1946 pracoval na svém návratu. Odmítl nabízený titul vévody (čímž by se dostal do Horní sněmovny) a zůstal vůdcem opozice v Dolní sněmovně. Přednášel (například známý Fultonský projev, kde uvedl do veřejného povědomí původně Goebbelsův pojem železná opona[27]) a psal (např. šestidílnou historii druhé světové války, za kterou dostal v roce 1953 Nobelovu cenu za literaturu). Byl také vřelým stoupencem evropské integrace a jedna ze tří hlavních budov Evropské unie ve Štrasburku nese jeho jméno. Zastával ale názor, že samotná Británie by se měla více orientovat na země Commonwealthu.[28]

Znovu v sedle 1951–1955

Churchill, Eisenhower a Montgomery na setkání představitelů zemí NATO v říjnu 1951

Do velké politiky se Winston Churchill vrátil ještě jednou, a to v roce 1951 jako předseda konzervativní strany, která ve volbách získala těsnou většinu v parlamentu. Churchill i přes doléhající stáří a zdravotní problémy (v roce 1949 prodělal záchvat mrtvice) během tohoto volebního období obnovil přátelské vztahy s USA a zapojil se do vytváření „nové Evropy“. Jeho hlavním zájmem se stala (vzhledem k vývoji událostí a množství mezinárodních krizí se i musela stát) zahraniční politika. Na počátku 50. let musel řešit íránskou krizi, vzniklou znárodněním Anglo-íránské ropné společnosti vládou Muhammada Mosaddeka v roce 1951. O rok později došlo kvůli pozemkové reformě v Keni k povstání (Povstání Mau Mau), které přerostlo v občanskou válku.[29] V Malajsii se vystupňovalo povstání, které zde proti britské nadvládě vypuklo v roce 1948. Stejně jako v Keni Churchill preferoval vojenský zásah, ale i tak bylo jasné, že britské koloniální panství v Asii a v Africe se blíží svému konci. (V roce 1957 se Malajsie stala nezávislým státem.) V červnu 1953 Churchill prodělal další záchvat mrtvice, 27. června odešel na dovolenou a v roce 1954 bylo jasné, že Churchill na svůj úřad fyzicky nestačí, a proto 5. dubna 1955 odstoupil z funkce premiéra. Na jeho místo nastoupil Anthony Eden, o kterém se to jakožto o zvláštním protégé Churchilla dlouho předpokládalo.

Poslední dny

Churchill trávil velkou část svého času v Chartwellu (jeho venkovský dům a místo, kam se po celý život uchyloval k odpočinku) a na jihu Francie. V roce 1962 utrpěl zlomeninu stehenní kosti, po které se, přestože mu bylo 88 let, ještě zotavil a vrátil domů. 15. ledna 1965 měl další záchvat mrtvice, tentokráte smrtelné. Zemřel o devět dní později 24. ledna 1965 v Londýně, na den přesně 70 let poté, co zemřel jeho otec.[30] Jeho tělo bylo po tři dny vystaveno ve Westminsteru, obřad byl v katedrále sv. Pavla. Jeho pohřeb byl prvním státním pohřbem, kterým byl vyznamenán nečlen královské rodiny od smrti polního maršála lorda Robertse z Kandaháru v roce 1914. Jeho pohřeb 30. ledna se zároveň stal přehlídkou světových politických osobností, překonanou pohřbem Josipa Broz-Tita a pak papeže Jana Pavla II. v roce 2005. Bylo Churchillovým přáním být pohřben v Bladonu, blízko Woodstocku, který nebyl příliš vzdálen od místa jeho narození Blenheimu.

Churchill jako spisovatel

Churchillova socha v Londýně. Identická socha se nachází na náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově před VŠE.

Winston Churchill byl od mládí plodným spisovatelem. V obdobích, kdy nezastával žádný politický post, považoval sám sebe za profesionálního spisovatele, který se také zabývá politikou. Psaní mu také poskytovalo nutné finanční prostředky, protože i přes svůj aristokratický původ nebyl bohatý a na druhou stranu byl zvyklý na určitý životní standard. Jeho finanční situaci také nepomohly příliš časté neúspěšné investice. Některá jeho díla tak vznikla i kvůli tíživé finanční situaci. Psal i historická díla, na kterých je ovšem vidět, že nebyl profesionálním historikem (např. ho nezajímaly sociální nebo ekonomické dějiny, vlastně se jednalo hlavně o politické a vojenské dějiny, kde Angličané hráli hlavní roli). Po dokončení svého stěžejního šestisvazkového historického díla Druhá světová válka mu byla roku 1953 udělena Nobelova cena za literaturu „za jeho mistrovství v historickém a biografickém líčení i za jiskřivé umění řečnické, s nímž vystupoval jako obránce vznešených lidských hodnot“ (citace z odůvodnění Švédské akademie). Churchill se tak stal po Theodoru Mommsenovi, Rudolfu Euckenovi, Henrim Bergsonovi a Bertrandu Russellovi pátým (a zatím posledním) nositelem této ceny, který nebyl spisovatelem krásné literatury, ale jiných spisů, které svou formou a pojetím mají literární hodnotu (jak to stojí v příslušných stanovách k Nobelově ceně).

Jeho literární práce lze rozdělit do pěti skupin:

 • Práce týkající se dějin jeho rodiny (ne vždy zcela objektivní):
  • Life of Lord Randolph Churchill (1906, Život lorda Randolpha Churchilla)
  • Marlborough: His Life and Times (1933–1938, Marlborough: život a doba), čtyři svazky
 • Autobiografické práce:
  • The Story of the Malakand Field Force (1898, Příběh malakandského sboru), vzrušující zpráva tehdy začínajícího dopisovatele listu Daily Telegraph o boji britské posádky proti indickým vzbouřencům z kmene Čitralů v roce 1895
  • The River War (1899, Říční válka), popis dobytí Súdánu spojenými britsko-egyptskými vojsky v roce 1898, kterého se jako voják aktivně účastnil (popis se týká válečných operací na Horním Nilu – odtud název knihy)
  • My Early Life (1930, Mé životní začátky), kniha vznikla jako kompilace jeho dvou dřívějších autobiografických prací London to Ladysmith via Pretoria a Ian Hamilton's March z roku 1900
 • Válečné projevy:
  • Into Battle (1941, Do boje)
  • The Unrelenting Struggle (1942, Nelítostný zápas)
  • The End of the Beginning (1943, Konec začátku)
  • Onwards to Victory (1943, Vzhůru k vítězství)
  • The Dawn of Liberation (1945, Červánky osvobození)
  • Victory, Secret session speeches (1946, Vítězství, Projevy v tajných schůzích sněmovny)
 • Eseje:
  • The Collected Essays of Sir Winston Churchill (1976, Sebrané eseje), posmrtně

Česká vydání

Vyznamenání a ocenění

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Winstona Churchilla.

Winston Churchill byl držitelem řady vojenských hodností, civilních i politických ocenění, čestných doktorátů. Za největší poctu se považuje vykonání státního pohřbu v katedrále sv. Pavla poté, co jeho rakev byla po tři dny vystavena ve Westminster Hall. Tento obřad se obvykle koná jen pro členy královské rodiny.

V roce 1953 obdržel Nobelovu cenu za literaturu, byl také nominován na cenu za mír. V ČR mu byl v roce 2014 udělen in memoriam Řád Bílého lva civilní skupiny I. třídy za jeho zásluhy pro republiku.[31]

Odkazy

Reference

 1. ROZSYPAL, Michael; ČIHÁK, Ondřej. Kdyby Churchill neměl tak brutální názory, možná by i Češi byli vyhlazeni, věří publicista Čulík. Český rozhlas Plus [online]. Český rozhlas, 2020-07-06 [cit. 2021-04-13]. Pořad Pro a proti. Dostupné online. 
 2. PATOČKOVÁ, Tereza. Churchill byl nekriticky heroizován, jeho obraz teď dostane na frak, říká historik. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2020-06-11 [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. 
 3. HEYDEN, Tom. The 10 greatest controversies of Winston Churchill's career. BBC [online]. 2015-01-26. Dostupné online. (anglicky) 
 4. TOYE, Richard. Winston Churchill: Politics, Strategy and Statecraft. 1. vyd. Londýn: Bloomsbury Publishing, 2017. 248 s. Dostupné online. ISBN 9781474263863. S. 106. (anglicky) 
 5. Země byla posetá mrtvolami, líčil voják Churchillovo fiasko na Gallipoli. iDnes.cz [online]. 24. dubna 2015. Dostupné online. 
 6. Bombardování Drážďan – jen těžko lze útok hodnotit bez emocí. Český rozhlas [online]. 13. února 2010. Dostupné online. 
 7. "The 10 greatest controversies of Winston Churchill's career". BBC News. 26. ledna 2015.
 8. Vinogradov, Amal. "The 1920 Revolt in Iraq Reconsidered: The Role of Tribes in National Politics," International Journal of Middle East Studies, Vol.3, No.2 (Apr., 1972): 137
 9. https://winstonchurchill.org/publications/finest-hour/finest-hour-179/alexander-korda-churchills-man-hollywood/ - Alexander Korda: Churchill’s Man in Hollywood
 10. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s. ISBN 978-80-7243-597-5. S. 139–146. Dále jen PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa.. 
 11. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. S. 146-151
 12. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. S. 173-178
 13. Výročí traumatu. Před 75 lety podepsaly mocnosti "Mnichov". TÝDEN.cz [online]. 2013-09-29 [cit. 2021-04-15]. Dostupné online. 
 14. Podrobněji viz CHLUBNA, Jan. Churchill a druhá fronta. Historický obzor, 2003, 14 (11/12), s. 242-250. ISSN 1210-6097.
 15. Shyam Ratna Gupta, "New Light On The Cripps Mission," India Quarterly, (Jan 1972), Vol. 28 Issue 1, p. 69–74
 16. Metcalf 2006, s. 206–207
 17. In conversation to Leo Amery, Secretary of State for India. This quotation is widely cited as written in "a letter to Leo Amery" (e.g., in "Jolly Good Fellows and Their Nasty Ways" by Vinay Lal in Times of India (15 January 2007)) but it is actually attributed to Churchill as a remark, in an entry for September 1942 in Leo Amery : Diaries (1988), edited John Barnes and David Nicholson, p. 832: During my talk with Winston he burst out with: "I hate Indians. They are a beastly people with a beastly religion."
 18. Hladomor v Bengálsku zahubil miliony lidí. Odpovědnost nese Churchill. Deník Referendum [online]. 17. srpna 2019. Dostupné online. 
 19. POLOCHOVÁ, Iveta. Největší hladomory: Mao a Stalin vyhladověli tolik lidí jako sucho. iDNES.cz [online]. 2011-08-27 [cit. 2021-04-15]. Dostupné online. 
 20. Exit Wounds, by Pankaj Mishra, The New Yorker, 13 August 2007.
 21. How Winston Churchill Stopped the Nazis. Der Spiegel. 20. srpna 2010.
 22. Clare Murphy WWII expulsions spectre lives on BBC.co.uk 2 August 2004
 23. De Zayas, Alfred M. (1979) Nemesis at Potsdam: The Anglo-Americans and the Expulsion of the Germans, Routledge ISBN 0-7100-0458-3. Chapter I, p. 1 citing Churchill, Parliamentary Debates, House of Commons, vol. 406, col. 1484
 24. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. S. 223-226
 25. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. S. 226-229
 26. REYNOLDS, DAVID, 1952-. From World War to Cold War : Churchill, Roosevelt, and the international history of the 1940s. Oxford: Oxford University Press 1 online resource (viii, 363 pages) s. Dostupné online. ISBN 978-0-19-153632-8, ISBN 0-19-153632-6. OCLC 646790595 
 27. VOLFOVÁ, Tereza. „Napříč celým kontinentem byla spuštěna železná opona“. Před 75 lety varoval Churchill před rozpínavostí Sovětského svazu. ČT24 [online]. Česká televize, 2021-03-05 [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. 
 28. Od Churchilla po Thatcherovou. Jak mluvili britští politici o evropské integraci?. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 30. ledna 2019. Dostupné online. 
 29. Znásilnění i kastrace. Keňané vzpomínají na „péči“ britských kolonizátorů. iDnes.cz [online]. 25. května 2016. Dostupné online. 
 30. Zemřel Winston Churchill. Rudé právo. 1965-01-25, roč. 45, čís. 24, s. 3. Dostupné online [cit. 2022-05-09]. 
 31. Winton i Winston: Řád bílého lva dostal in memoriam Churchill. ČT24 [online]. Česká televize, 2014-10-28 [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. 

Literatura

 • Robert Blake, Roger Louis, (Hrsg.): Churchill. A major new Assessment of his Life in Peace and War. Oxford 1993 (Aufsatzsammlung der renommiertesten zeitgenössischen Churchill-Kenner), ISBN 0-19-820317-9
 • David Cannadine: Winston Churchill. Abenteurer, Monarchist, Staatsmann. Berenberg, Berlin 2005, ISBN 3-937834-05-2
 • John Charmley: Churchill. Das Ende einer Legende. Ullstein, Berlin 1997 (Kritische Biographie), ISBN 3-548-26502-2
 • John Colville: Downing Street Tagebücher 1939–1945. Siedler, Berlin 1988 (Tagebuchaufzeichnungen eines der engsten Mitarbeiter Churchills während der Kriegsjahre), ISBN 3-88680-241-8
 • D’ESTE, Carlo. Válečný vůdce : Život Winstona Churchilla ve válce 1874–1945, 1. díl. Praha: Mladá fronta, 2012. 380 s. ISBN 978-80-204-2095-4. 
 • Martin Gilbert, Randolph S. Churchill: Winston S. Churchill. 8 Bände mit Begleitbänden. Butterworth, London 1923, 1988 (Monumentale, englischsprachige Biographie), ISBN 0-434-13017-6 (div, ISBN)
 • GILBERT, Martin. Churchill. Praha: BB art, 2002. 911 s. ISBN 80-7257-921-5. 
 • GILBERT, Martin. Churchill a Židé. Praha: BB Art, 2008. 376 s. ISBN 978-80-7381-327-7. 
 • GILBERT, Martin. Churchillovo válečné vůdcovství (Continue to pester, nag and bite. Churchill’s war leadership). Překlad Zdeněk Hron. [s.l.]: BB art, 2004. 115 s. 
 • GRENFELL, Russell. Churchill und die Deutschland-Politik. Gauting: Lynx, 2002. 212 s. ISBN 3-936169-04-7. 
 • HAFFNER, Sebastian. Churchill. Olomouc: Votobia, 1996. 170 s. ISBN 80-7198-072-2. 
 • Christian Graf von Krockow: Churchill. Eine Biographie des 20. Jahrhunderts. Hoffmann und Campe, Hamburg 1999, ISBN 3-455-11270-6
 • LEWIS, Brenda R. Churchill. Praha: Ottovo nakladatelství, 2007. 256 s. ISBN 978-80-7360-581-0. 
 • John Lukacs: Fünf Tage in London. England und Deutschland im Mai 1940. Siedler, Berlin 2000 (Darstellung der entscheidenden Tage, in denen Churchill in seinem Kabinett die Fortführung des Kriegs gegen Deutschland durchsetzte), ISBN 3-88680-707-X
 • Peter de Mendelssohn: Churchill. Sein Weg und seine Welt. Bd 1. Erbe und Abenteuer. Die Jugend Winston Churchills 1874–1914. Lemm, Freiburg 1957.
 • Andrew Roberts: Churchill und seine Zeit. München, DTV 1998 (Kritische Biographie), ISBN 3-423-24132-2
 • Walter Graebner: Churchill – der Mensch. Rainer Wunderlich, Tübingen 1965 (engl. Original My dear Mr. Churchill. in: W. Graebner: Literary Trust. 1965.).
 • PELLING, Henry. Winston Churchill. Praha: Levné knihy, 2006. 677 s. ISBN 80-7309-346-4. 
 • LUKACS, John. Churchill: vizionář, státník, historik. Překlad Olga Kovářová. Praha: Academia, 2013. 196 s. ISBN 978-80-200-2281-3. 
 • JOHNSON, Boris. Faktor Churchill: muž, který psal dějiny (The Churchill Factor. How one man made history). Překlad Pavel Bakič. Zlín: Kniha Zlín, 2016. 452 s. ISBN 978-80-7473-439-7. 
 • Boris Johnson: Faktor Churchill, Audiotéka, audiokniha, interpret Pavel Rímský

Související články

Externí odkazy

Předseda Konzervativní strany
Předchůdce:
Neville Chamberlain
19401955
Winston Churchill
Nástupce:
Anthony Eden
Ministr obrany
Předchůdce:
Winston Churchill
19401945
Nástupce:
Clement Attlee
Emanuel Shinwell19511952Earl Alexander of Tunis

Média použitá na této stránce

Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the style used by the Government of Queen Elizabeth II from 1952 to 2022 (as used in all places except Scotland).
Quarterly, First and Fourth Gules three lions passant guardant in pale Or armed and langued Azure (for England), Second quarter Or a lion rampant within a double tressure flory counter-flory Gules (for Scotland), Third quarter Azure a harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, the imperial crown Proper; for Supporters, dexter a lion rampant guardant Or crowned as the Crest, sinister a unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a coronet Or composed of crosses patée and fleurs de lys a chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or; Motto 'Dieu et mon Droit’ ('God and my Right') below the shield.
 • PINCHES, J.H & R.V., The Royal Heraldry of England, 1974, Heraldry Today.
The Second Anglo - Boer War, South Africa 1899 - 1902 ZZZ7150D.jpg
The Second Anglo - Boer War, South Africa 1899 - 1902
As a war correspondent for the Morning Post, Winston Churchill was captured by the Boers while travelling in an armoured train which was wrecked. Picture shows: A group of prisoners, with Churchill on the right.
Churchill and Pershing in London for Victory Parade July 1919 IWM Q 67721.jpg
General John Pershing and Secretary of State for War and Secretary of State for Air Winston Churchill in conversation in London on the day of the Victory Parade on 19 July 1919.
Cairo conference.jpg
Franklin D. Roosevelt, Chiang Kai-shek, and Winston Churchill at the Cairo Conference, 1943.
Churchill 1881 ZZZ 7555D.jpg

Winston Churchill as a young boy, aged 7, in Dublin, Ireland (1881).

Winston Churchill cuando era un niño de 7 años en Dublín, Irlanda (1881).
Arthur Mees Flags of A Free Empire 1910 Cornell CUL PJM 1167 01.jpg
The Flags of a Free Empire, Showing the Emblems of British Empire Throughout the World
Wc0279.jpg

Acme. Old Friends Get Together, 1951

The leaders of NATO's newly created military arm, the Allied Command Europe, were taken from the ranks of the coalition that had won World War II in the west. The first Supreme Allied Commander, Europe, was American General Dwight D. Eisenhower; his British Deputy was Field Marshal Bernard Law Montgomery. They are shown here at a reunion of the British Eighth Army on October 19, 1951. Churchill, leaning across a seemingly disgruntled Eisenhower, would again become Britain's Prime Minister five days later.
Sidney street churchill.jpg
Winston Churchill (highlighted) at Sidney Street, 3 January 1911.
Churchill portrait NYP 45063.jpg
Winston Churchill, Prime Minister of the United Kingdom from 1940 to 1945 and from 1951 to 1955.
Winston Churchill at Coventry Cathedral cph.3a18421.jpg
Prime Minister Winston Churchill walks with the Mayor of Coventry and a member of the Church of England clergy through the ruined nave of Coventry Cathedral after it was bombed by the German air force in November 1940. Official war photograph for the UK government.
Winston Churchill & alcohol.jpg
Winston Churchill dostal v roce 1932 od lékaře dobrozdání pít "neomezeně" v USA alkohol, v dobách prohibice.
Landing at Gallipoli (13901951593).jpg
Autor: Archives New Zealand from New Zealand, Licence: CC BY-SA 2.0

New Zealand troops were part of the Allied invasion force that landed at what soon became known as Anzac Cove.

For eight long months New Zealanders, Australians and troops from Britain and France battled harsh conditions and resolute Ottoman opponents who were desperately fighting to protect their homeland.

By the time the campaign ended, some 125,000 men have died: more than 80,000 Ottoman Turks and 44,000 Allied soldiers, including 8500 Australians and 2721 New Zealanders (about a fifth of those who landed on the peninsula).

In the history of the Great War, the Gallipoli campaign made no large mark. The number of dead, although horrific, paled in comparison with the casualties in France and Belgium. But for New Zealand, Australia and Turkey, the Gallipoli campaign left a lasting impression on the national psyche.

(Source: NZHistory, www.nzhistory.net.nz/landing-of-nz-troops-at-gallipoli-tu...)

This painting is part of the National Collection of War Art held by Archives New Zealand. The National Collection of War Art is composed of about 1,500 artworks, including portraits, battle scenes, landscapes and abstracts, depicting those who served New Zealand in times of war, and the arenas in which they served.

It includes both official pieces of war art, by artists formally commissioned by the New Zealand government, and other unofficial art works that were acquired by or donated to the collection.

The majority of artworks in the collection depict World War One and World War Two, however official war art continues to be commissioned by the New Zealand Defence Force up to the present day.

Archives Reference: The landing at Anzac, 1915, Charles Dixon, AAAC 898 NCWA Q388 archway.archives.govt.nz/ViewFullItem.do?code=22499652 warart.archives.govt.nz/node/1085

Charles Dixon (1872-1934) was an English artist who specialised in marine scenes, working in both oils and watercolours. He is probably best known for his depictions of activity on the Thames River in London, but he is also known for his paintings of major events in maritime history.
The Visit of the Prime Minister, Winston Churchill To Caen, Normandy, 22 July 1944 TR2049.jpg
The Visit of the Prime Minister, Winston Churchill To Caen, Normandy, 22 July 1944
The Prime Minister, the Rt Hon Winston Churchill, MP, standing in a staff car, talking to British and Canadian troops at the 'Winston' bridge over the River Orne. With the Prime Minister is the Commander of the British 2nd Army, Lieutenant General Sir Miles Dempsey.
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government) (St Edwards Crown).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the style used by the Government of Queen Elizabeth II from 1952 to 2022 (as used in all places except Scotland).
Quarterly, First and Fourth Gules three lions passant guardant in pale Or armed and langued Azure (for England), Second quarter Or a lion rampant within a double tressure flory counter-flory Gules (for Scotland), Third quarter Azure a harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, the imperial crown Proper; for Supporters, dexter a lion rampant guardant Or crowned as the Crest, sinister a unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a coronet Or composed of crosses patée and fleurs de lys a chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or; Motto 'Dieu et mon Droit’ ('God and my Right') below the shield.
 • PINCHES, J.H & R.V., The Royal Heraldry of England, 1974, Heraldry Today.
Churchill, uniform.jpg
The young 21 years old Cornet, (Second Lieutenant) Winston Spencer Churchill of the 4th Queens Hussars. 1895
StateLibQld 2 108020 Guests seated on stage in front of a backdrop of giant posters at the Aid to Soviet Congress, Brisbane City Hall, October 1941.jpg
Guests seated on stage in front of a backdrop of giant posters at the Aid to Soviet Congress, Brisbane City Hall, October 1941. Three thousand people attended the opening of the Aid to Soviet Congress, organised to support closer military, cultural, trade and diplomatic relations with the Soviet Union. A collection raised 155 pounds. Speakers at the Congress included Mr G. C. Taylor, MLA, President of the Australian-Russian Association. Huge portraits of the British Prime Minister, Winston Churchill, and Soviet leader, Josephn Stalin, were a feature of the stage decorations. (Description taken from: Courier Mail, Saturday 1 November 1941, p. 3).