Wolfram von Eschenbach

Wolfram von Eschenbach
Wolfram von Eschenbach, Codex Manesse
Wolfram von Eschenbach, Codex Manesse
Narozeníasi 1170
Wolframs-Eschenbach
Úmrtíasi 1220
Povoláníbásník, minnesängr a rytíř
Národnostněmecká
Žánrepos, rytířský román
Významná dílaParzival
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha Wolframa von Eschenbach na hradě Abenberg

Wolfram von Eschenbach (asi 1170 – asi 1220) byl německý rytíř, básník a minnesängr. Je řazen mezi největší epické básníky své doby, ale věnoval se i poezii lyrické.[1]

O jeho životě se ví jen velmi málo, podle jména se usuzuje, že se narodil v bavorském Obereschenbachu v Ansbachu (nyní Wolframs-Eschenbach). Pocházel z drobné šlechty, žil jako rytíř, pobýval u šlechtických příznivců ve středním Německu a ve Štýrsku, delší dobu žil na Wartburgu. Svým dílem Parzival se stal vrcholným představitelem německého dvorského eposu.[1]

Dílo

  • Parzival (asi 12001210), rozsáhlý epos napsaný ve střední horní němčině, zpracovaný částečně podle francouzské předlohy Perceval od Chrétiena de Troyes. V eposu je spojena artušovská látka s mystickými pověstmi o svatém Grálu. Jde o vývojový středověký román, ve kterém se Parzival změní z prostého a naivního „hlupáčka" ve skutečného rytíře a krále družiny rytířů sv. Grálu. Epos má složitou kompozici, četné exkursy (odbočky od hlavního děje) a originální úvahy o rytířském životě.[1]
  • Willehalm (po 1212), fragment eposu o bojích Francouzů s Araby v 9. století, napsaný podle chanson de geste Aliscans, ve kterém je náboženská nenávist předlohy nahrazena myšlenkou tolerance.
  • Titurel (asi po 1217), fragment eposu, ve kterém je rozvedena jedna milostná epizoda z eposu Parzival. Wolframův vztah k ženě nedí dán pouze rytířskou galantností a dvorností. Básník oslavuje manželskou lásku a věrnost, ve které je skutečné štěstí.
  • Tagelied (Jitřní písně), milostná lyrika (dochovalo se osm písní), kterou psal jako minnesängr a ke které skládal i hudbu (ta se nedochovala):[2]
    • Den morgenblic bî wahtaeres sange erkôs,
    • Ez ist nu tac!,
    • Sîne klâwenv,
    • Von der zinnen,
    • Der helnden minne ir klage,
    • Ein wîp mac wol erlouben mir,
    • Ursprinc bluomen, loup ûzdringen,
    • Guot wîp, ich bitte dich minne.

Ohlasy Wolframova díla v hudbě

Wolframův epos se stal předlohou oper Richarda Wagnera Lohengrin (jde o Parzivalova syna) a Parsifal. Ve Wagnerově opeře Tannhäuser Wolfram von Eschenbach přímo vystupuje.

Česká vydání

  • Ve službách paní, Evropský literární klub, Praha 1941, přeložil Antonín Hartl, výbor z dvorských pěvců, ve kterém je obsažena jedna Wolframova píseň pod názvem Svítáníčko.
  • Vladimír Donát. Parsifal: román pro mládež podle klasické předlohy Wolframa z Eschenbachu. Ilustrace Vincenc Hehl. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 1942. 
  • Parzival, Aula, Praha 2000, přeložil Jindřich Pokorný.
Současně s tímto svérázným a sršatým geniem hluboce náboženských myšlenek [tj. Wolframem von Eschenbach, pozn. Wiki] tvořil největší formální umělec v středohornoněmeckém básnictví; naplnitel, ba již také i přehodnotitel rytířsko-epické tradice, Gottfried von Strassburg.
Hugo Siebenschein a Leopold Zatočil[3]

Odkazy

Reference

  1. a b c Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských, Odeon, Praha 1987, str. 739-740.
  2. Eschenbach - bibliotheca Augustana
  3. SIEBENSCHEIN, Hugo a ZATOČIL, Leopold. Stručné dějiny německé literatury do roku 1250: s ukázkami originálů a jejich překlady: [určeno pro posluchače fakulty filologické v Praze, fil. v Brně, Olomouci a Bratislavě]. 1. vyd. Praha: SPN, 1958. 261, [2] s. Učební texty vysokých škol / Karlova univerzita v Praze. Fakulta filologická. S. 155.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Abenberg HDR 0001.jpg
Autor: Simon Koopmann, Licence:
800 years ago Wolfram von Eschenbach sang in his epic poetry Parzival about the bad condition of the joust meadow of castle Abenberg. Today his statue is watching over the condition of its meadow.
(HDR Image out of two pictures)
Wolfram47.jpg
Codex Manesse, UB Heidelberg, Cod. Pal. germ. 848, fol. 149v: Herr Wolfram von Eschenbach