Worcester

Worcester
(c) Philip Halling, CC BY-SA 2.0
Worcester – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
RegionWest Midlands
Ceremoniální hrabstvíWorcestershire
Nemetropolitní distriktWorcester
Worcester
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha33,3 km²
Počet obyvatel101 891 (2018)[1]
Hustota zalidnění3 061,6 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.worcester.gov.uk
Telefonní předvolba01905
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Worcester (čti [wʊstə]) je město v anglickém hrabství Worcestershire. Je hlavním městem tohoto hrabství, má asi 93 400 obyvatel a nachází se asi 48 km jihozápadně od Birminghamu a asi 47 km severně od Gloucesteru. Městem protéká řeka Severn.

Historie

Mapa města, rok 1806

Oblast Worcesteru byla osídlena již v době neolitu. Okolo roku 400 př. n. l. byla na východním břehu řeky postavena osada s obranným náspem. Pozice umožňující bránit brod přes řeku byla zvolena Římany pro vybudování opevnění na cestě mezi Gloucesterem a Wroxeterem. Poté, co se hranice říše posunuly na západ, vzniklo zde průmyslové město s vlastní pekárnou a kovárnou.

Worcester v době vlády Římanů byl živým obchodním a průmyslovým centrem po asi 300 let ale v době, kdy se roku 407 Římané stáhli z Británie, jeho význam poklesl. Další zmínka o něm pochází ze 7. století kdy je zmiňován v anglosaských dokumentech. Fakt, že byl Worcester v té době vybrán, místo daleko většího Gloucesteru i královského centra ve Winchcombe, jako centrum nové diecéze naznačuje, že zde existovala dobře situovaná a vlivná křesťanská komunita.

V roce 1041 bylo město téměř zničeno po vzpouře proti trestným daním krále Hardiknuta. V letech války krále Štěpána proti císařovně Matyldě, dceři krále Jindřicha I., v letech 1139, 1150 a 1151 bylo město opakovaně napadeno. Ve středověku, poté co se začala rozvíjet výroba plátna, vzrostl počet obyvatel Worcesteru asi na 10 000. Městská správa získala v té době autonomii.

V 18. století obchodní význam Worcesteru ztrácel, ve srovnání s ostatními moderními městy West Midlands, na významu. Otevření kanálu mezi Worcesterem a Birminghamem v roce 1815 zlepšilo možnost transportu výrobku z města do větších průmyslových center. Roku 1860 byla ve Worcesteru založena společnost British Medical Association.

V 50. a 60. letech 20. století byly velké oblasti středověkého centra Worcesteru zbořeny a nahrazeny moderní výstavbou. I když existují oblasti ve Worcesteru, které si zachovaly původní starobylý ráz, je to jen malý zbytek toho co existovalo původně. Současné hranice města byly ustanoveny při správní reformě roku 1974.

Ekonomika a průmysl

V 19. století a na počátku 20. století byl Worcester hlavním centrem produkce rukavic. Na konci Viktoriánské doby zde vyrůstaly slévárny, strojírenské továrny vyrábějící strojní součásti a odlitky a strojírenské továrny produkující stroje pro těžební průmysl. Ve městě se také nachází královská porcelánka a továrna na výrobu nejznámějšího produktu ve Worcesteru – Lea & Perrins Worcestershire sauce.

Tradice slévárenství je v současnosti reprezentována společností Morganite Crucible. Worcester je i místem vydávání jednoho z nejdéle vycházejícího deníku na světě – Berrow's Worcester Journal. Podobně jako v jiných městech má i Worcester ulici, kde jsou soustředěny obchody s luxusním zbožím světových značek. Na High Street mají svá zastoupení mimo jiné společnosti Marks & Spencer, Debenhams, Boots Group, WH Smith, Superdrug, River Island, Woolworths a Next.

Doprava

(c) Ben Brooksbank, CC BY-SA 2.0
Lokomotivní depo Worcester, 14. dubna 1959

Worcester se nachází téměř na trase dálnice M5 a je tak lehce dosažitelný z jiných částí země. Cesta do Londýna, který je odsud asi 200 km, trvá si 1,5 hodiny.

Ve městě existují dvě důležité železniční stanice – Worcester Foregate Street a Worcester Shrub Hill. Z obou vyjíždějí časté spoje do Birminghamu a okolních měst. Vzhledem k tomu, že je město asi 3 km od hlavní národní železniční sítě, nezastavují zde vlaky vnitrostátních spojů Cross-Country a Worcestershire je tak jediným hrabstvím, kde vlaky těchto linek běžně nezastavují.

Městskou hromadnou dopravu ve městě zajišťuje hlavně dopravce First Group. Hlavním autobusovým nádražím je CrownGate Bus Station.

Kultura

Jednou za tři roky je Worcester místem pořádání přehlídky Three Choirs Festival, jež vznikla v 18. století a je považována za jeden z nejstarších hudebních festivalů v Evropě (dalšími městy jsou Gloucester a Hereford). Další kulturní událostí je nedávno založený (2003) Worcester Festival. Je pořádán na konci srpna a zahrnuje koncerty, divadelní představení a umělecké dílny.

Divadelní scéna je ve Worcesteru zastoupena například Královským divadlem na Angel Street a Swan Theatre. Countess of Huntingdon's Hall je historický kostel, který je v současnosti využíván pro muzikálová představení.

(c) Bob Embleton, CC BY-SA 2.0
Pohled na Worcester z katedrály

Vzdělání

(c) Philip Halling, CC BY-SA 2.0
Sídlo rady hrabství Worcestershire

Město je sídlem Worcesterské univerzity, která obdržela status univerzity roku 2005. V předchozích letech byla známá jako University College Worcester a předtím jako Worcester College of Higher Education.

Středoškolské vzdělání poskytují státní Worcester Sixth Form College a Worcester College of Technology a soukromé Royal Grammar School Worcester, založená roku 1291 a King's School, působící od roku 1541.

Turistické atrakce

Nejznámější památkou ve městě je Worcesterská katedrála. Stavba současné katedrály byla zahájena roku 1084 ale její krypta pochází z 10. století. Kapitula je jedinou v zemi, která má kruhový tvar. V katedrále je pohřben například Jan Bezzemek.

Ve Worcesteru se nachází tři hlavní parky – Cripplegate Park, Gheluvelt Park a Fort Royal Park, na jehož území se odehrála jedna z bitev občanské války.

Osobnosti města

Partnerská města

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

United Kingdom adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the United Kingdom
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Worcester Locomotive Depot geograph-2090914.jpg
(c) Ben Brooksbank, CC BY-SA 2.0
Worcester Locomotive Depot.
View SW, from convenient path just above the direct line ('Birmingham Loop') between Tunnel Junction and Rainbow Hill Junction - an ideal train-watching spot. The Depot had two separate Sheds: the centre one was the 'Passenger Shed', with Shrub Hill Station beyond, and the 'Goods Shed' was on the right. The lines from Tunnel Junction (off to the left), Droitwich Spa, Kidderminster, Birmingham (Snow Hill and New Street) etc. is curving behind the primitive ash plant and beyond it is the small GW Locomotive Works and the GW Goods Depot; the lines between Shrub Hill and Foregate Street Stations, thence to Malvern and Hereford were in the murk on the right. The whole complex was Great Western: ex-Midland trains, which diverted through Worcester off the main Birmingham - Gloucester - Bristol line at Stoke Works Junction and rejoined it at Abbots Wood Junction, did so 'on suffrance' but there were quite a number of them and LMS/LMR locomotives always featured in scenes such as this, their locomotives being serviced at the GW Depot. The triangle of main lines and the two GW sheds were totally inadequate for the efficient handling of all the locomotives allocated. Worcester (coded 85A by BR) was the principal Depot of the BR (WR) Worcester District and had an allocation in 1954 of 85 steam locomotives, comprising:- 21 4-6-0s, 4 2-8-0s, 11 2-6-0s (9 GW, 2 BR), 16 0-6-0s, 8 2-6-2Ts, 20 0-6-0Ts and 5 0-4-2Ts, also 5 GW Diesel railcars. The Depot was closed to steam in 12/65, but remained a Diesel Depot until 1985. The number of engines visible in this weekday photograph is far less than would be seen on a Sunday; prominent are:- Stanier 8F 2-8-0 No. 48450 running in on the left and No. 48420 below behind 2-6-0 No. 6382 and 0-6-0T No. 9429. (The 8Fs were two of the many allocated to the Western Region during World War Two and for about 15 years afterwards).
Worcester from Fort Royal Hill.jpg
(c) Philip Halling, CC BY-SA 2.0
Worcester Cathedral
Worcester in 1806. Engraving by J.Roper from a drawing by G.Cole.jpg
A map of Worcester in 1806 (engraved by J. Roper from a drawing by G. Cole).
WorcestersSkyline.jpg
(c) Bob Embleton, CC BY-SA 2.0
Glover's Needle, Deansway, Worcester Taken from the top of the cathedral tower looking north-north-west. St. Andrew's church has been pulled down except for the perpendicular tower with the impressive spire. Worcester was famed for its glove making industry in the 19th century. Beyond and to the left is the railway viaduct over the river Severn and beyond that Worcester Racecourse.
The Shire Hall, Worcester.jpg
(c) Philip Halling, CC BY-SA 2.0
The Shire Hall, Foregate Street, Worcester. The Shire Hall was built in 1834-35 in a Greek Revival design, the architects were Henry Rowe and Charles Day. The building serves as Worcester's Crown and County Court. The building underwent major restoration in the 1990s.