Wu-ti (Chan)

Wu-ti
císař říše Chan
Portrét
císař Wu-ti
Doba vlády9. března 141 př. n. l.29. března 87 př. n. l.
Úplné jménoLiou Čche (劉徹)
Chrámové jménoŠ’-cung (世宗)
Posmrtné jménoSiao-wu chuang-ti (孝武皇帝)
Narození7. června 156 př. n. l.
Čchang-an
Úmrtí29. března 87 př. n. l.
Čchang-an
PředchůdceŤing-ti
NástupceČao-ti
Manželkycísařovna Čchen
císařovna Wej
a řada vedlejších manželek
PotomciLiou Ťü, korunní princ;
Liou Chung, kníže Chuaj z Čchi;
Liou Tan, kníže La z Jen;
Liou Sü, kníže Li z Kuang-ling;
Liou Po, kníže Aj z Čchang-i;
Liou Fu-ling (císař Čao-ti)
a šest dcer
RodLiou
DynastieChan
OtecŤing-ti
Matkacísařovna Wang
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wu-ti (čínsky pchin-jinem Wǔdì, znaky zjednodušené 武帝, tradiční 武帝; 15687 př. n. l.), vlastním jménem Liou Čche (čínsky pchin-jinem Liú Chè, znaky zjednodušené 刘彻, tradiční 劉徹), plným posmrtným jménem Siao-wu-ti (čínsky pchin-jinem Xiàowǔdì, znaky zjednodušené 孝武帝, tradiční 孝武帝 byl sedmý císař dynastie Chan, vládnoucí v letech 141–87 př. n. l. Vládl mimořádně dlouho – 54 let. Během jeho panování říše Chan získala nová území, císař vybudoval silný centralizovaný stát prostřednictvím omezením moci lenních knížat a reorganizace správy ideologicky podepřené konfucianismem, který se stal státní ideologií.

Vláda

Rozsah říše Chan dosáhl za vlády Wu-tiho vrcholu – na ve stepích severně od Číny bojovaly chanské armády se Siung-nu. Při hledání spojenců proti nim císař vyslal poselsvo k Tocharům (Jüe-č’ům) žijícím ve střední Asii, aliance sice uzavřena nebyla, nicméně obchod se střední Asií kvetl. na jihu chanské armády dobyly země kmenů Min-jüe a Nan-jüe ve Fu-ťienu, Kuang-tungu, Kuang-si a severním Vietnamu. Na východě si Wu-ti podrobil Koreu. Finanční náročnost vojenských výbojů přinesla nutnost reforem státních financí, daně byly zvýšeny, zaveden státní monopol na prodej soli a železa. Císař podporoval i kulturu, za jeho vlády se rozvíjela poezie a hudba.

Zatímco jeho předchůdci sympatizovali s taoismem, Wu-ti vládl pomocí konfuciánských a legistických postupů a učinil konfuciánství státní ideologií. Na návrh Tung Čung-šua a Kung-sun Chunga zřídil Vysoké učení Tchaj-süe, kde budoucí úředníci, nadaní muži vybíraní regionálními úřady, studovali knihy konfuciánského kánonu. Osobně však císař věřil v taoismus směru Chuang-Lao, ve svých pozdějších letech se zaměřil zejména na hledání nesmrtelnosti. Podezřívavost císaře však vyústila v hony na čarodějníky, kterým roku 91 př. n. l. padlo za oběť na deset tisíc lidí.

Odkazy

Literatura

  • LOEWE, Michael. The Former Han dynasty. In: TWITTCHETT, Denis; FAIRBANK, John K. The Cambridge History of China: Volume I. The Ch'in and Han Empires, 221 B.C.-A.D. 220. 1. vyd. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1986. ISBN 0521214475, ISBN 9780521214476. S. 103–222. (anglicky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

漢武帝.jpg
Traditional portrait of Emperor Wu of Han from an ancient Chinese book.