Xenonová otrava

Xenonová otrava reaktoru je nepříznivý účinek provozování jaderného reaktoru na nižší výkon, než je nominální udávaný výkon.

Důvod a následky

Xenonová otrava jádra reaktoru vzniká při štěpné reakci reaktoru. Pokaždé, když se rozštěpí jeden atom prvku uranu-235, vznikne hlavně teplo, společně s ním ale i vedlejší látky, které nejsou příznivé pro provoz. Jedním z nich je xenon-135.

Jedna z největších nevýhod xenonu-135 je, že utlumuje štěpnou reakci, což má za následek obtížné monitorování a kontrolu výkonu. Tento jev byl pozorován zejména u reaktorů typu RBMK.

Xenonová otrava jádra byla jedna z hlavních příčin jaderné havárie elektrárny Černobyl, protože nebyla dodržena bezpečná lhůta odstavení reaktoru, aby xenon-135 stihl vyprchat a výkon se dal snáze ovládat.[1][2][3]

Výskyt u moderních reaktorů

Tento jev se však nevyskytuje pouze u prvotních typů reaktorů, ale můžeme se s ním setkat i u moderních jaderných elektráren s reaktory typu PWR (VVER, AP1000, …). Jev má velký význam pro řízení reaktivity a správného vyvedení na výkon. Obzvláště nebezpečná je nestacionární xenonová otrava a tzv. jodová jáma, která se vyskytuje cca 8 až 9 hodin po snížení výkonu (např. odstavení reaktoru). Během této otravy je vnášena nejdříve záporná reaktivita a po určité době kladná reaktivita, což se přesně stalo v Černobylu.

Odkazy

Reference

  1. "Xenon Poisoning" or Neutron Absorption in Reactors. hyperphysics.phy-astr.gsu.edu [online]. [cit. 2021-07-18]. Dostupné online. 
  2. TOURAN, Nick. The Chernobyl Disaster. What is nuclear? [online]. [cit. 2021-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Chernobyl | Nuclear Reaction | FRONTLINE | PBS. www.pbs.org [online]. [cit. 2021-07-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nuvola web broom.svg
Autor: , Licence: LGPL
Web broom icon