Západní část Západních Beskyd

Západní část Západních Beskyd
Lysá hora
Lysá hora

Nejvyšší bod1324 m n. m. (Lysá hora)

Nadřazená jednotkaZápadní Beskydy (makroregion)
Sousední
jednotky
Slovensko-moravské Karpaty, Západobeskydské podhůří, Severní část Západních Beskyd, Střední část Západních Beskyd
Podřazené
jednotky
Hostýnsko-vsetínská hornatina, Moravskoslezské Beskydy, Turzovská vrchovina, Jablunkovská brázda, Rožnovská brázda, Jablunkovské mezihoří, Slezské Beskydy, Kotlina Żywiecka

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Horninypískovec, břidlice
PovodíOdra, Visla, Váh, Morava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Západní část Západních Beskyd (slovensky: Západné Beskydy) jsou geomorfologickou oblastí Vnějších Západních Karpat, která leží na území Česka, Slovenska a Polska.

Polský výraz "Beskidy Zachodnie" také znamená „Západní Beskydy“, ale území, které označuje, se nekryje se Západními Beskydy definovanými v geomorfologickém členění Česka. Makroregion Západní Beskydy, definovaný v polském a mezinárodném členění, je širší území, které vedle českých částí Západních Beskyd zahrnuje také slovenské Kysucké Beskydy, Oravskou Maguru, jakož i řadu dalších celků na území Polska.

Nejvyšší hora Západních Beskyd je Lysá horaMoravskoslezských Beskydech.

Západní Beskydy jsou jedinou oblastí Beskyd, která zasahuje na české území, konkrétně na území Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Dělení

Západní část Západních Beskyd, vyznačena červeně

Dělí se na následující geomorfologické celky:

V polském geomorfologickém členění tomuto území odpovídají tři mezoregiony:

  • 513.44 Moravskoslezské Beskydy (Beskid Śląsko-Morawski), zahrnuje i Hostýnsko-vsetínskou hornatinu, Rožnovskou brázdu, Turzovskou vrchovinu a západní část Jablunkovské brázdy
  • 513.45 Slezské Beskydy (Beskid Śląski), zahrnuje i východní část Jablunkovské brázdy a Jablunkovské mezihoří
  • 513.46 Kotlina Żywiecka

Související články

Literatura

  • FÖLDVARY, Gábor Z., 1988. Geology of the Carpathian Region. Singapore: World Scientific Publishing Company. Dostupné online. (anglicky) 
  • KONDRACKI, Jerzy, 1977. Regiony fizycznogeograficzne Polski. Warszawa: Wydawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dostupné online. (anglicky) 
  • KONDRACKI, Jerzy, 1989. Problemy standaryzacji nazw geograficznych. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PWN. Dostupné online. (anglicky) 
  • KONDRACKI, Jerzy, 2000. Geografia regionalna Polski. 2.. vyd. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, c1998. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Lysá hora (Beskydy CZE) - view from Frýdlant nad Ostravicí.jpg
Autor: David Paloch (Caroig), Licence: CC BY-SA 2.5
View at Lysá hora from Frýdlant nad Ostravicí