Západní Afrika

Mapa Afriky, zvýrazněny jsou státy západní Afriky
Velká mešita v Djenné, Mali.

Západní Afrika je region na západu Afriky, do nějž se většinou řadí tyto země: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Pobřeží slonoviny, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Mali, Niger, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Togo.

Někdy jsou k nim přiřazovány také tyto oblasti: Kapverdy, Čad, Rovníková Guinea, Gabon, Mauritánie, Svatý Tomáš a Princův ostrov a Západní Sahara.

Západní Afrika je oblast, která má široké spektrum druhů oblastí, bioregionů a kultur. Je umístěna na západ od pomyslné severo-jižní osy rozdělující Afriku na dvě poloviny. Na západě a na jihu ohraničuje tento region Atlantský oceán. Severní hranici tvoří poušť Sahara. Záhyb Nigeru v těchto místech se považuje za nejsevernější část regionu. Východní hranice je méně zřetelná. Někdy se označuje za údolí Benue a jindy se bere za hranici pomyslná spojnice Mount Cameroon a jezera Čad.

Moderní státy většinou přebraly hranice z dob kolonialismu, což se projevilo rozdělením kulturních a etnických území, často rozdělujíce jednu etnickou skupinu do dvou různých států.

Geografie a klima

Poušť Sahara v Alžírsku.

Čtrnáct států, které tvoří přísnou definici západní Afriky, tvoří území přibližně 5 051 980 km². Převážná část regionu jsou planiny ležící ve výšce přibližně 300 metrů nad mořem, s výjimkou izolovaných vrcholků v Pobřeží slonoviny, Guineji, Libérii, Nigérii, Sieře Leone a Togu. Pico de Fogo je nejvyšší bod této oblasti s nadmořskou výškou 2 829 metrů.

Severní část západní Afriky je tvořena subtropickými oblastmi zvanými Sahel, což je přechodné území mezi Saharou na severu a savanou v západním Súdánu na jihu. Rovníkový deštný prales je třetí pás, který má šířku od 160 km do 240 km.

Zemědělství

Krajina je spíše úrodná, pěstují se kávovníky, kakaovníky, palmy olejné, rýže i bavlníky. Chov není příliš častý.

Vesnice Ganvié v Beninu.

Těžba

Západní Afrika je celkem bohatá na nerostné suroviny. Těží se zde fosfáty, mangan, zlato, bauxit a železná ruda. Pobřeží slonoviny je známo nalezišti diamantů. V Nigérii se těží ropa.

Obyvatelstvo

Region stále patří mezi obydlenější oblasti Afriky, hlavně okolo Guinejského zálivu. Žijí zde Mandingové, Jorubové, Ibové a Pygmejové. Jazykové skupiny jsou súdánská a bantu.

Bohoslužba Nebeské církve Kristovy v Beninu.

Kultura

V mnoha částech západní Afriky je populární hra Oware. V současné době je zde velmi populární fotbal. Národní týmy některých zemí, například Kamerunu a Nigérie, se často kvalifikují na Mistrovství světa.

Hudba Mbalax a historie jsou předávány z generace na generaci, což je typické pro západoafrickou kulturu.

Historie

Podrobnější informace naleznete v článku Historie Afriky.

Regionální organizace

  • Ekonomická komunita západoafrických států (ECOWAS) byla založena v roce 1975.
  • Lagosský pakt je organizace západoafrických států, která se snaží pozvednout ekonomiku regionu.
  • Západoafrická měnová unie (nebo UEMOA z francouzského názvu Union économique et monétaire ouest-africaine) je omezena na osm států, většinou bývalých francouzských kolonií, které používají západoafrický frank jako svou měnu.

Každý stát západní Afriky je také částí Africké unie.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Africa-countries-western.svg
Autor: ReneeWrites, Licence: CC BY 4.0
Map with the countries of West Africa highlighted:
  • Dark green: UN subregion
  • Light green: Geographic, including above
The sandy Sahara desert on the border of Morocco and Algeria.jpg
Autor: Dr. Ondřej Havelka (cestovatel), Licence: CC BY-SA 4.0
The sandy Sahara desert on the border of Morocco and Algeria.