Záhlinické rybníky (přírodní park)

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Základní informace
Vyhlášení12. dubna 1995
VyhlásilOkresní úřad Kroměříž
Nadm. výška187 m n. m.
Rozloha500 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresKroměříž
UmístěníKroměříž (Bílany), Hulín (Hulín a Záhlinice)
Souřadnice
Záhlické rybníky
Záhlické rybníky
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Záhlinické rybníky byl vyhlášen 12. dubna 1995 na ploše 500 ha v okrajových částech měst Hulína a Kroměříže v okrese Kroměříž v Hornomoravském úvalu. Jeho jádrem je soustava čtyř Záhlinických rybníků (Pláňavský rybník, Doubravický rybník, Svárovský rybník a paralelně s Doubravickým ještě Němčický rybník) na říčkách Rusavě a Mojeně. Dále zahrnuje i starý dubový porost Zámeček táhnoucí se od rybníků asi 3,5 km západně až ke Kroměříži. V tomto lese se nachází také myslivna Zámeček, v níž se roku 1838 narodil přírodovědec, geolog a paleontolog Ferdinand Stolička. Jižně od Svárovského rybníka směrem k řece Moravě je částí parku je lužní les Filena s četnými tůněmi, východně a jihovýchodně od Svárovského rybníka se nacházejí podmáčené louky v lokalitách zvaných Přední louky a Bahnovský. V severozápadním cípu u Bílan je přírodní park ohraničen železniční tratí Kojetín – Valašské Meziříčí, která jej odděluje od přírodní památky Stonáč kolem stejnojmenného potoka.

Flóra

Z významných rostlinných druhů se zde vyskytují česnek hranatý, starček poříční, pryšec bahenní, pryskyřník velký a hrachor bahenní.

V lužních lesích jsou zachované staré porosty s převahou dubu letního a jasanu ztepilého. Na zamokřených loukách jsou rákosiny a rozptýlené vrby.

Fauna

Ptáci

Mezi živočichy zde mají nejbohatší zastoupení ptáci, do roku 1983 zde bylo zjištěno 270 druhů, z toho 135 druhů hnízdících.

Obojživelníci

Početnou skupinou jsou obojživelníci, kterých zde bylo zjištěno 11 druhů.

Plazi

Dále zde byly zjištěny 3 druhy chráněných plazů.

Savci

Savci jsou zastoupení několika druhy netopýrů či bobrem evropským.

Bezobratlí

Z chráněných vodních bezobratlých zde žijí raci a mlži. Z hmyzu zde lze najít vzácné druhy brouků, motýlů či vážek.

Geologie

Podloží oblasti je tvořeno kenozickými, neocénními a pliocénními sladkovodními a brakickými sedimenty (písky, štěrky a jíly). Písky jsou obvykle pestře zbarvené, střídají se s polohami křemičitých štěrků a jílovitých písků. Horniny místy obsahuji až desítky centimetrů mocné vrstvy lignitu.

Blízká chráněná území

S přírodním parkem přímo sousedí přírodní památka Stonáč, vyhlášená 17. března 1955 na ploše 4,61 ha, jako Evropsky významná lokalita Stonáč vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 5,5 ha. Asi 500 m od Záhlinických rybníků se nachází přírodní památka Skalky u Hulína vyhlášená 12. června 2014 na ploše 0,74 ha, jako Evropsky významná lokalita Skalky vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 11,14 ha. Od počátku 90. let 20. století bylo v návrhu vyhlášení přírodní rezervace Filena, která by měla při rozloze 105 ha zahrnovat jihovýchodní část Svárovského rybníka a přilehlé lužní lesy a podmáčené louky. Dosud (rok 2016) nebyla vyhlášena.

Turistika

Přes les Zámeček, od západního břehu Svárovského rybníka až na východní okraj Kroměříže do Dolních Zahrad, vede naučná stezka Zámeček (dříve též označovaná jako naučná stezka Planorbis), dlouhá 4 km. V minulosti přírodním parkem byla značena cyklistická trasa číslo 5034 Kroměříž–Kelč, v roce 2022 však již přes jeho území žádná cyklistická trasa značena není.

Odkazy

Reference


Související články

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Záhlinické rybníky.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Hulín, okres Kroměříž, Česká republika, část Záhlinice. Záhlinické rybníky, přírodní park.