Základní vojenský výcvik

Branci Námořní pěchoty USA při základním výcviku

Základní vojenský výcvik (slangově nazývaný přijímač[1][2][3]) je úvodní výcvik, kterým prochází nově odvedení či naverbovaní příslušníci ozbrojených sil. Úkolem základního výcviku je naučit rekruty základní znalosti a dovednosti nutné pro výkon vojenské služby. Jedná se zpravidla o intenzivní výcvik, fyzicky a psychicky náročný, po jehož absolvování se z civilisty stává voják, obvykle po složení vojenské přísahy.

Průběh výcviku

Základní vojenský výcvik je intenzivní program trvající několik týdnů či měsíců, zaměřený na přípravu nově přijatých vojáků na život v ozbrojených silách. Cílem výcviku je naučit vojáky dodržovat základní vojenské řády, efektivně používat zbraně, pohybovat se na bojišti, poskytovat první pomoc a orientovat se v terénu. Kromě praktických dovedností se vojáci seznámí se svými právy a povinnostmi, pravidly bezpečnosti, a způsoby komunikace, což vše přispívá k jejich resocializaci do vojenské kultury. V rámci výcviku se potlačuje jejich individualita, aby se přizpůsobili vojenským normám a pracovním týmům, a zkušenosti ze stresových situací a kolektivního trestání posilují jejich schopnost fungovat jako jednotka. Po absolvování výcviku absolvují vojáci slavnostní ceremoniál, který potvrzuje jejich přijetí do služby a umožňuje jim postoupit k dalšímu školení.

Příklady

Česká republika

V ozbrojených silách České republiky se základní výcvik oficiálně nazývá kurz základní přípravy. Kurzů je několik typů, které se liší svou délkou i obsahem:[4]

Typ kurzuDélka
výcvikových dnívýcvikových hodin
Základní příprava31240
Základní příprava studentů Univerzity obrany31240
Základní příprava – aktivní zálohy22240
Základní příprava – dobrovolné vojenské cvičení22240
Základní příprava – specialista aktivní zálohy11120

Spojené státy americké

V ozbrojených silách Spojených států amerických se pro základní výcvik používá označení military recruit training, případně basic training nebo boot camp. V každé ze složek ozbrojených sil je oficiální název základního kurzu jiný, stejně jako délka:[5]

SložkaNázev kurzuDélka
ArmádaBasic combat training10 týdnů
NámořnictvoRecruit training10 týdnů
Námořní pěchotaRecruit training13 týdnů
Pobřežní strážRecruit training8 týdnů
LetectvoBasic military training7,5 týdne
Vesmírné sílyBasic military training7,5 týdne

Odkazy

Reference

  1. ZAHRADNICKÁ, Eva. Vojačkou za šest týdnů. Exkluzivní reportáž z armádního výcvikového střediska. iDNES.cz [online]. 2018-05-06 [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  2. DRDA, Adam. Čím byla Československá lidová armáda? Příběhy těch, kdo museli přetrpět povinnou vojenskou službu v ČSSR. Český rozhlas Plus [online]. Český rozhlas, 2023-01-30 [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  3. Provedu! Přijímač [online]. Ministerstvo obran České republiky [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  4. Typy kurzů základní přípravy [online]. Velitelství výcviku – Vojenská akademie [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  5. Boot Camp — Today's Military. Todaysmilitary.com [online]. Ministerstvo obrany Spojených států amerických [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Marine Corps Recruit Depot Parris Island Training 140513-M-XK446-114.jpg
Recruits with Alpha Company, 1st Recruit Training Battalion, Recruit Training Regiment, Marine Corps Recruit Depot Parris Island, perform pull-ups during a physical training exercise aboard Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, S.C., May 13, 2014. During the 13 weeks of recruit training, recruits will endure not only the physical challenges of training but also the mental. (U.S. Marine Corps photo by Cpl. Aneshea S. Yee/Released)
Unit: Marine Corps Air Station Beaufort- Combat Camera