Záluží (Kovářov)

Záluží
Záluží
Záluží
Lokalita
Charaktermalá vesnice
ObecKovářov
OkresPísek
KrajJihočeský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel9 (2021)[1]
Katastrální územíBřezí u Kovářova (3,89 km²)
Nadmořská výška500–550 m n. m.
PSČ399 01
Počet domů17 (2011)[2]
Záluží
Další údaje
Kód části obce71447
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záluží (německy Salusch) je malá vesnice asi jeden kilometrů od Kovářova. Nejbližším městem s rozšířenou působností je Milevsko ležící jedenáct kilometrů jihovýchodně od Kovářova.

Název

Název vznikl podle jedné verze spojením slov za luhy – za loukami. Podle jiné teorie jsou to slova – za louží (Zálužský rybník). Záluží je patnáctým zastavením Naučné stezky Kovářovska.[3]

Historie

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1324.[4] Záluží patřilo ke kovářovské tvrzi. Roku 1497 Barbora z Jetřichovic část vsi prodala táborským měšťanům Janovi z Orlova a Janu Hruškovi ze Strkova.[5] Po smrti Jiřího Hrušky ze Strkova majetek jeho připadl synům,[5] kteří si nechali roku 1549 zapsat do obnovených zemských desek dva poddanské dvory v Záluží.[6] Po Bohuslavově smrti se zbývající bratři rozdělili,[6] přičemž Záluží připadlo Janu Hruškovi, který založil Nový Kovářov.[5] V roce 1589 byl Nový Kovářov prodán společně se Zálužím a jinými vesnicemi Janovi Jiřímu ze Švamberka, který je připojil k orlickému panství.[6]

Přírodní poměry

V Záluží se nachází dva větší rybníky. Jeden se jmenuje Zalužský a druhý Frank. Zalužský rybník leží u cesty na Kovářov. Frank je za ním dál od silnice. Na návsi je další rybník.

Pamětihodnosti

  • Jediná památka je žlutá barokní kaplička ve východní části návsi. V malém okénku uprostřed je socha Panny Marie. Ve zvoničce dnes chybí zvon, který byl odvezen v jedné světové válce a nikdy nebyl nahrazen novým. Kaple byla postavena nákladem obce v roce 1923.[7] Vedle ní se nachází bývalá hasičská zbrojnice.
  • Kamenný kříž v ohrádce rodiny Dvořákovy se nachází přes kilometr od obce u dnes již zrušené cesty do Vepic. Na spodním podstavci kříže je upevněná deska s datací 1914. Byl postavený na odčinění viny za tragickou smrt čeledína, který sloužil u nich na statku. Rozzlobený hospodář Smetana čeledína udeřil tak nešťastně, že zemřel. Nebyl to zřejmě hospodářův jediný prohřešek, protože po jeho úmrtí a za jeho spásu zakoupila rodina ještě zvon do kaple. Na zvonu byl tento nápis: Za spásu duše Smetanovy věnuje rodina Dvořákova.[7]

Galerie

Reference

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. http://kovarov.cz/ob_stezka.htm. kovarov.cz [online]. [cit. 2008-04-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-08. 
  4. PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Svazek IV. S–Ž. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 868 s. Heslo Záluží, s. 724. 
  5. a b c Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Karel Tříska. Svazek V. Jižní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. 296 s. Kapitola Kovářov – tvrz, s. 112. 
  6. a b c SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek VII. Písecko. Praha: František Šimáček, 1890. 343 s. Dostupné online. Kapitola Tvrze na Orlicku, s. 78–79. 
  7. a b ŠIMEČKOVÁ, Pavla. Od kapličky ke křížku. Průvodce po posvátných místech na Kovářovsku. 1. vyd. Praha: Plot, 2009. ISBN 978-80-86523-94-1. S. 250, 252. 

Externí odkazy

Růžice kompasuBřezíVladyčínRůžice kompasu
Hostín (Kovářov)SeverVepice
Západ   Záluží   Východ
Jih
Kovářov
Obec Kovářov

Kovářov • k. ú. Vesec (Vesec • Kotýřina) • k. ú. Žebrákov u Zahořan (Žebrákov – část) • Chrást včetně osady Radava • Radvánov včetně osady Zlučín • k. ú. Březí u Kovářova (Březí • Hostín • Záluží) • k. ú. Zahořany (Zahořany včetně ZSJ Pelechy I; ZSJ Pelechy II patří k části Žebrákov • Lašovice • Onen Svět) • Předbořice • k. ú. Vladyčín (Vladyčín • Řenkov) • Dobrá Voda • Vepice

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
North.svg
A stylized arrow pointing north.
West.svg
A stylized arrow pointing west.
Boxed East arrow.svg
A stylized arrow pointing east.
South.svg
A stylized arrow pointing south.
Záluží (Kovářov) (0008).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY 3.0
Záluží (Kovářov), Česká republika.
Záluží (Kovářov) (0002).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY 3.0
Záluží (Kovářov), Česká republika.
Zaluzi - rybnik Frank.jpg
Rybník „Frank“, Zaluží
Zaluzi (Kovarov)01.jpg
Celkový pohled na Záluží
Záluží (Kovářov) (0004).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY 3.0
Záluží (Kovářov), Česká republika.