Zápas smrti

Plakát zvoucí na zápas

Zápas smrti (ukrajinsky Матч смерті) je označení fotbalového utkání, k němuž došlo v Kyjevě 9. srpna 1942 a nastoupil v něm domácí tým FK Start proti vojákům wehrmachtu.

Po dobytí Kyjeva v září 1941 němečtí okupanti rozpustili spolky fungující v sovětské éře včetně fotbalových klubů. Jedním z nově vytvořených týmů byl Start, hrající pod hlavičkou městské pekárny. Působili v něm i hráči, kteří před válkou hráli za provoligové kluby FK Dynamo Kyjev a FK Lokomotyv Kyjev. Start sehrál od června 1942 řadu zápasů proti jiným ukrajinským mužstvům i proti výběrům maďarských, rumunských i německých vojáků. 6. srpna 1942 porazili tým Flakelf, tvořený příslušníky německého protiletadlového dělostřelectva, rozdílem 5:1. Odveta byla smluvena na 9. srpen od 17.00 na Stadión Start (tehdy se jmenoval Zenit) na kyjevském předměstí Šuljavka.

Němci se v zápase ujali vedení, ale domácí do poločasu otočili na 3:1. O poločase údajně přišel do jejich šatny německý důstojník a varoval hráče, že pokud Němce porazí, nemuseli by to přežít. Přesto zápas skončil vítězstvím Kyjevanů 5:3.

V roce 1943 napsal Lev Kassil do novin Izvestija článek o zápase smrti, kterému asistovalo množství po zuby ozbrojených německých vojáků, rozhodčím byl důstojník Schutzstaffel, který pískal ve prospěch německého týmu, sovětští hráči byli zastrašováni, odmítli však prohrát a za trest byli hned po zápase zastřeleni. Tato verze události se později stala předlohou knihy Alexandra Borščagovského a filmů Osudový zápas (režie Jevgenij Karelov, 1962) a Matč (režie Andrej Maljukov, 2012). Volně se příběhem inspirovaly také filmy Dva poločasy v pekle (režie Zoltán Fábri, 1961) a Vítězství (režie John Huston, 1981). V roce 1964 obdrželi popravení fotbalisté in memoriam Medaili za odvahu a v roce 1971 byl u stadiónu Dynama Kyjev odhalen pomník připomínající zápas smrti.

V roce 1974 nařídila prokuratura v Hamburku vyšetřování případu jako válečného zločinu, ale pro nezájem sovětské strany o spolupráci bylo řízení zastaveno. Teprve v období glasnosti se v sovětském tisku objevila svědectví zpochybňující oficiální verzi. Bylo potvrzeno, že část hráčů Startu byla koncem srpna 1942 (tedy nikoli bezprostředně po utkání) zatčena, mučena a uvězněna v koncentračním táboře Syrec u Kyjeva, kde počátkem roku 1943 zemřeli Ivan Kuzmenko, Nikolaj Trusevič, Mykola Korotkych a Oleksij Klymenko, většina aktérů zápasu však přežila. Jeden z nich, Makar Hončarenko, také v rozhlasovém rozhovoru odmítl jako propagandistický výmysl, že by jim Němci během utkání vyhrožovali smrtí. Represe vůči Dynamovcům mohly být motivovány i tím, že klub byl před válkou spojen s NKVD.

Literatura

  • Karel Malina, Miloslav Holman: Letadlo z Pisy obsazeno. Nakladatelství Novinář, Praha 1981

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Death match bill.jpg
Poster of the Soccer match between Ukrainian «Start» team of the Kyiv Breadbackery and German «Flakelf» Team of Air Defence Units, stationed in Kyiv, on Zenith Stadium in Kyiv on Aug 9th 1942. The match was presented by Soviet propaganda as the "Death Match" of FC Dynamo Kyiv. Text of the Poster in Ukrainian and German: "Sunday, August 9th, "Zenith" Stadium, 24 Kerosynna St. SOCCER REVANGE (Match) START (Breadbackery): Trusevych, Klymenko, Svyrydovskyy, Sucharev, Balakyn, Hundarev, Honcharenko, Cherneha, Komarov, Korotkych, Putystyn, Melnyk, Tymofeev, Tiutchev. FLAKELF (German Unit): Reinforced Team / "Zenith" Stadium, SOCCER MATCH - REVANGE / Beginning of the Match on 5 O`clock. Ticket prise 5 Karbovanets".