Závist naším domem vládne

Závist naším domem vládne je téma televizního cyklu Bakaláři, který pro vysílání v roce 1978 připravilo pražské studio Československé televize. Podle námětů televizních diváků napsal scenárista Jaroslav Dietl tři televizní povídky: Mzda strachu, Podnájem a Výstřižek. Režisérem pořadu byl Jaroslav Dudek. Součástí pořadu bylo i vylosování pěti čísel Matesa.

Povídka Mzda strachu

Obsazení

Lubomír Lipskýnový pracovník
Luděk Kopřivavedoucí
Jiřina Bohdalováspolupracovnice
Iva Janžurováspolupracovnice
Božena Böhmovánová pracovnice

Povídka Podnájem

Obsazení

Daniela KolářováHolečková
Karolina SlunéčkováBezdíčková
Petr SvojtkaKarel Hejtmánek

Povídka Výstřižek

Obsazení

Jiří Pleskotprimář
Josef Bekvyšetřovatel VB
Jiří Lábusvyšetřovatel VB
Eva Jirouškovávrchní sestra
Kateřina Burianovázdravotní sestra
Naďa Konvalinkovázdravotní sestra

Tvůrci pořadu

ModerátořiVladimír Menšík a Libuše Pospíšilová
ScénářJaroslav Dietl
RežieJaroslav Dudek
KameraJindřich Novotný
HudbaLuboš Fišer
StřihJaroslav Kotlant

Technické údaje

  • Premiéra: 11. únor 1978 (I. program Československé televize)
  • Studio: Praha
  • Barva: barevný
  • Jazyk: čeština
  • Délka: cca 85 minut

Z dobového tisku

Recenzent Josef Holý v Rudém právu o pořadu napsal: „Poslední Bakaláři z Prahy znamenali zjevný dramaturgický i výrazový posun – od sentimentu, někdy i hořkosti a žánrové jednotvárnosti, takřka typické pro uplynulé období, hledali a nalezli širší pohled na zobrazované téma i bohatší paletu žánrů. Středem jejich zájmu se stala závist, odporná lidská vlastnost, která na sebe bere nejrůznější podoby. Dramaturgie Bakalářů vybrala tři. V první epizodě, nazvané Mzda strachu, to byla závist možno říci přímočará, primitivní a svým způsobem i směšná – autoři ji také vyjádřili formou satiry. V příběhu Podnájem jsme se setkali se závistí, která na sebe vzala podobu psychologického i faktického nátlaku, manipulovala člověkem, ponižovala ho – autoři ji zobrazili formou malého psychologického dramatu. Závěrečná epizoda Výstřižek zastihla závist jako aktivní čin „odplaty“, zároveň však ukázala, jak blízko může mít láska, hluboký lidský cit k nenávisti – tady autoři sáhli po žánru detektivním. Tři svým způsobem reprezentativní polohy závisti vyjádřené třemi jim odpovídajícími žánry – to byl základní klad posledních pražských Bakalářů. Zažili jsme při nich okamžiky vzbuzující smích, pocit sounáležitosti s ději probíhajícími na obrazovce i přiměřenou dávku napětí. Strávili jsme příjemných takřka devadesát minut u televizoru. A přitom to byly zároveň minuty nutící k zamyšlení nad světem kolem nás, především však nad sebou samými.[1]

Reference

  1. HOLÝ, Josef. Na okraj obrazovky: Slibné vykročení. Rudé právo. 16. únor 1978, roč. 40, čís. 58, s. 5. 

Literatura

  • HOLÝ, Josef. Na okraj obrazovky: Slibné vykročení. Rudé právo. 16. únor 1978, roč. 40, čís. 58, s. 5. 
  • HRIVŇÁKOVÁ, Olga; MORAVCOVÁ, Jana. Bakaláři: Libuše Pospíšilová, Jaroslav Dietl, Vladimír Menšík, Jaroslav Dudek, Magdalena Dietlová a další.... 1. vyd. Praha: Columbus, 1997. 140 s. ISBN 80-85928-33-7. 

Externí odkazy

Závist naším domem vládne ve Filmové databázi