Zázněj
Zázněje neboli rázy v akustice jsou interference dvou tónů, jejichž frekvence se poněkud liší, vnímané jako periodické změny hlasitosti, jejichž rychlost se rovná rozdílu obou frekvencí.
Zázněje jsou dobře slyšet při ladění hudebních nástrojů, které vydávají trvající tóny; pokud znějí dva tóny, jejichž výška (frekvence) se poněkud liší, je slyšet zvuk, jehož síla pravidelně kolísá podobně jako při tremolu. Když se laděním oba tóny postupně přibližují, zázněje se zpomalují, až jsou tak pomalé, že je nelze vnímat.
Matematika a fyzika záznějů
Akustický jev lze snadno vysvětlit matematicky. Pokud nakreslíme graf, který ukazuje funkci odpovídající složenému zvuku dvou strun, je vidět, že maxima a minima nejsou konstantní, jako když zní jeden tón, ale mění se v čase: když je fázový rozdíl obou vln přibližně 180° maxima jedné vlny ruší minima druhé (vlny jsou v protifázi), zatímco když je fázový rozdíl přibližně 0° (vlny jsou ve stejné fázi), maxima i minima obou vln se vzájemně sčítají, což se projevuje vyšší hlasitostí zvuku.
Lze dokázat (viz goniometrická rovnice), že následující hodnoty maxim a minim vytvářejí vlnu, jejíž frekvence se rovná rozdílu mezi frekvencemi obou výchozích vln. Například pro nejjednodušší příklad dvou sinusových vln s jednotkovou amplitudou:
Pokud jsou obě počáteční frekvence vzájemně blízko (pokud se liší o několik hertzů), frekvence kosinu na pravé straně uvedeného výrazu (f1−f2)/2, je příliš nízká, aby výsledný zvuk byl slyšet jako tón. Místo toho je slyšet periodická změna prvního členu výrazu (lze říct, že násobení kosinem vytváří obálku druhé rychlejší vlny), jejíž frekvence je (f1 + f2)/2 tj. aritmetickému průměru obou frekvencí. Protože lidské ucho není schopné vnímat otočení fáze, ale pouze amplitudu (intenzitu) zvuku, je slyšitelná pouze absolutní hodnota obálky. Proto se zdá, že frekvence obálky je dvojnásobkem frekvence kosinu, což znamená, že frekvence slyšitelných rázů je:
jak je vidět na obrázku vpravo.
Fyzikální interpretace je taková, že když se rovná jedné, obě vlny jsou ve fázi a interferují konstruktivně; když se rovná nule, vlny jsou v protifázi a interferují destruktivně. Zázněje se objevují také u složitějších zvuků a u zvuků s různou hlasitostí, ale matematický výpočet už není tak jednoduchý.
Zázněje lze také slyšet mezi tóny, jejichž kmitočet se blíží harmonickému intervalu, protože některá harmonická frekvence prvního tónu interferuje s harmonickou druhého tónu. Například v případě čisté kvinty, třetí harmonická (tj. druhý alikvotní tón) základního tónu interferuje s druhou harmonickou (první alikvotní tón) druhého tónu. V temperovaném ladění se kvůli rozdílům mezi temperovanými a čistými intervaly (viz Harmonická řada (hudba)) mohou zázněje objevit nejen při mírném rozladění, ale i u některých správně naladěných intervalů.
Použití
Hudebníci často používají interferenční zázněje pro objektivní kontrolu naladění unison, čistých kvint a dalších jednoduchých harmonických intervalů. Klavírní a varhanní ladičky dokonce používají metodu počítání záznějů pro přesné naladění určitého intervalu.
Hudební skladatel Alvin Lucier napsal mnoho skladeb, ve kterých zázněje hrají důležitou roli. Italský skladatel Giacinto Scelsi, jehož zralý styl je založen na mikrotóvých oscilacích unison, využívá intenzivně efekty interferenčních záznějů, především ve svých pozdních dílech jako jsou houslová sóla Xnoybis (1964) a L'âme ailée / L'âme ouverte (1973) (všimněte si, že Scelsi používá pro každou strunu nástroje zvláštní part, takže houslová sóla jsou psána jako kvartety, přičemž různé struny houslí mohou současně hrát stejný tón s mikrotonálními posuny, takže vznikají interferenční vzorky). Skladatel Phill Niblock založil svoji hudbu zcela na záznějích způsobených mikrotonálními rozdíly.
Binaurální zázněje
Člověk vnímá binaurální zázněje, pokud jedním uchem slyší poněkud jiný tón než druhým. V tomto případě tóny neinterferují fyzicky, ale jsou sčítány v mozku v prodloužené míše. Tento jev souvisí se schopností mozku lokalizovat zvuky ve trojrozměrném prostoru.
Ukázky
Interference zvuků (vyšší rozdíl frekvencí): levý kanál tón A3 (220 Hz), pravý kanál tón G#3 (207.65 Hz) se zázněji 12.35 Hz
Interference zvuků (nižší rozdíl frekvencí) tóny 220 a 222 Hz se zázněji 2.0 Hz
Související články
- Obálka (vlnění)
- Voix céleste
- Gamelan - ladění
- Heterodyn
- Interference
- Disonance
- Moiré, druh prostorových interferencí, které vytvářejí nové frekvence.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beat (acoustics) na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zázněj na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo zázněj ve Wikislovníku
- Javový aplet, MIT
- Animace k akustice a vibracím, D.A. Russell, Kettering University
- Javový aplet ukazující vznik záznějů při interferenci dvou vln poněkud odlišných frekvencí
- Další interaktivní javový aplet, který zobrazuje rovnice složených vln včetně fázového úhlu.
- Lissajous Curves: Interaktivní simulace grafické reprezentace hudebních intervalů, záznějů, interferencí a kmitajících strun
- Demonstrace schopnosti lidského sluchu vnímat rozdíly fází Archivováno 1. 1. 2018 na Wayback Machine
Média použitá na této stránce
Autor: Adjwilley, Licence: CC BY-SA 3.0
The sum (blue) of two sine waves (red, green) is shown as one of the waves increases in frequency. The two waves are initially identical, then the frequency of the green wave is gradually increased by 25%. Constructive and destructive interference can be seen.
Autor: Army1987 from English Wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Left channel: A3 220 Hz Right channel: G#3 207.65 Hz They beat at 12.35 Hz.
Autor: No machine-readable author provided. Barak Sh assumed (based on copyright claims)., Licence: Copyrighted free use
A 110Hz A sine wave (magenta) and a 104Hz G# one (cyan). Their sum (blue) and the corresponding envelope (red).
See: File:Beat - superposition of 104hz and 110hz sine waves.oggAutor: Kwikwag, Licence: CC0
Superposition of 104hz and 100hz sine waves demonstrating the beat phenomenon. The first two seconds have a pure 110hz wave, the following two seconds - a pure 104hz wave, and the final two seconds are the superposition of both. Generated with Audacity.
Autor: Snaily, Licence: CC BY-SA 3.0
A clearly audible 2Hz beatfrequency 'emerging' from tones at 220 and 222 Hz.