Zázračné dítě

Wolfgang Amadeus Mozart komponoval od pěti let

Zázračné dítě (německy: Wunderkind, anglicky: Child prodigy) je označení osoby, která vykazuje mimořádné schopnosti (nejčastěji hudební, matematické či kombinatorické - obvykle šachové) v raném věku, před pubertou. Za typického představitele zázračného dítěte bývá označován Wolfgang Amadeus Mozart.[1] Zázračné děti byly často studovány neurology či biology mozku, ale výsledky jsou nejednoznačné - například u zázračných malých hudebníků nebylo zjištěno nadprůměrné IQ, zatímco u matematických dětských géniů samozřejmě ano, byť i tam se ukázala větší korelace spíše k výjimečně rozvinuté dlouhodobé pracovní paměti než k inteligenci.[2] Předmětem častých debat je role dědičnosti a naopak role vychovatelů a prostředí - otázka, zda lze rysy zázračnosti vychovat, například tlakem na cvičení na hudební nástroj. Dalším polem výzkumu je vztah zázračných dětských schopností k autismu a jiným mentálním poruchám (až 10 procent autistů nějaké takové schopnosti vykazuje - viz též syndrom učence). Řada zázračných dětí také trpí v dětství úzkostí, depresemi a jinými psychickými obtížemi.[3] Velmi diskutovaným jevem je také to, že většina zázračných dětí si své schopnosti neudrží v dospělosti a není v životě nijak zvlášť úspěšná. Dosti častou teorií to vysvětlující je, že si zázračné děti zvyknou dosahovat výsledků bez úsilí a bez systému, který by si uvědomovaly - nevědí, jak to, že něco umí či vědí, proto nejsou schopny si později vybudovat systémy učení či bádání.[4] Rosemary Callard-Szulgitová přišla s alternativním vysvětlením, že zázračné děti se nenaučí konfrontovat s neúspěchem a jakmile na něj v dospělosti narazí, prakticky je paralyzuje.[5] Ale některé zázračné děti výsledků dosáhnou, ke známým vědcům, kteří byli klasifikováni v dětství jako zázrační, patří Lev Landau, Norbert Wiener nebo John von Neumann. Uspěla i řada hudebníků: vedle Mozarta například Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt nebo Camille Saint-Saëns.

Reference

  1. Zázračné dítě, jehož předčasná smrt je nevyřešenou záhadou: Wolfgang Amadeus Mozart zanechal v hudbě nesmazatelnou stopu. Expresfm.cz [online]. 2023-08-27 [cit. 2024-04-18]. Dostupné online. 
  2. RUTHSATZ, Joanne; URBACH, Jourdan B. Child prodigy: A novel cognitive profile places elevated general intelligence, exceptional working memory and attention to detail at the root of prodigiousness. Intelligence. 2012-09, roč. 40, čís. 5, s. 419–426. Dostupné online [cit. 2024-04-18]. doi:10.1016/j.intell.2012.06.002. (anglicky) 
  3. HOUDEK, František. Z plínek do geniality aneb Zázračné děti ve vědě. Časopis Vesmír [online]. [cit. 2024-04-18]. Dostupné online. 
  4. The Problem of Giftedness. Psychologytoday.com [online]. [cit. 2024-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. CALLARD-SZULGIT, Rosemary S. Perfectionism and Gifted Children. [s.l.]: R&L Education 186 s. Dostupné online. ISBN 978-1-61048-680-4. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Portrait of Wolfgang Amadeus Mozart at the age of 13 in Verona, 1770.jpg
School of Verona, attributed to Giambettino Cignaroli (Salo, Verona 1706-1770), Portrait of Wolfgang Amadeus Mozart at the age of 13 in Verona, 1770. Offered for auction at Christie's Paris on 27 November 2019, from the collection of the descendants of pianist Alfred Cortot.