Z pekla štěstí

Z pekla štěstí
Původní názevZ pekla štěstí
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka111 min.
Žánrfilmová pohádka
NámětJan Drda
Scénář a režieZdeněk Troška
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMichaela Kuklová
Miroslav Šimůnek
Vladimír Brabec
Sabina Laurinová
Lukáš Vaculík
Miriam Kantorková
Vítězslav Jandák
Václav Vydra
Rudolf Kubík
Radoslav Brzobohatý
Dana Morávková
Milena Dvorská
a další...
HudbaKarel Svoboda
KameraJuraj Fándli
StřihDalibor Lipský
ZvukVladimír Skall, Ivo Špalj
Výroba a distribuce
Premiéra4. březen 1999
Rozpočet75 000 000 Kč
Tržby15 900 139 Kč
Předchozí a následující díl
Z pekla štěstí 2
Z pekla štěstí na FPČSFDKinoboxu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kočár, typ Berlin, který posloužil jako rekvizita mj. v pohádce Z pekla štěstí

Z pekla štěstí je česká pohádka režiséra Zdeňka Trošky z roku 1999 natočená na motivy pohádky Jana Drdy Český Honza.

MÍSTA NATÁČENÍ:

Město a zámek Telč, hrad Roštejn, okres Jihlava, Vysočina

Skanzen Přerov nad Labem, střední Čechy

Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Třeboň, jižní Čechy

Děj

Sedlák má 2 dcery – nevlastní hodnou a pracovitou Markýtku, která je služkou pro všechno. Oproti ní je tady jeho vlastní Dora, která je líná, panovačná a parádivá. U nich na statku slouží Honza, syn chudé vdovy (Milena Dvorská).Markýtka se do Honzy na první pohled zamilovala, stejně jako Honza do ní. Ale zato Dora by ho chtěla jen pro sebe. Večer vše řekne sedlákovi, protože už dávno pozoruje, co se na statku děje. Byl to právě Honza, který sedlákovi život zachoval, a to mu také Dora připomněla a kde by pak hledali nového pomocníka, když byly žně. Dora také sedlákovi řekla, že ho chce pro sebe. Ráno chtěl sedlák Honzovi dát Doru, ale Honza řekl, že stojí o jeho nevlastní dceru Markýtku. A tak uražená Dora podplatí velitele verbířů, aby Honzu vzali na vojnu. Verbíři přijdou na louku, ale Honza jim uteče do staré chatrče, kde přebývají dva čerti (Václav Vydra a Rudolf Kubík). Ti mu dají plášť, který učiní člověka neviditelným, brašnu přivolávající libovolný počet vojáků a plátýnko, prostírající ty nejlepší pochoutky. Na cestě potká tři kamarády, Kujbabu, Hnipírka a Valihracha, a všichni čtyři se vydají do královského města. Zatím Dora v noci vyžene ze statku Markýtku a ta se vydává na zámek, kde slouží kmotra Marjánka. Ve stejnou dobu přijíždí král Brambas, aby se ucházel o ruku princezny Eufrozíny. Brambas několikrát vzkázal, princezna ho ale nechce a tak přijel sám. Eufrozína má ale jiného ženicha, obávaného trojhlavého draka Bucifala. Princezna Eufrozína řekne Brambasovi o svém ženichovi, kterého mu pak ukáže. Jednoho dne Markýtka olízne kost a za to ji princezna odsoudí k trestu smrti, který v království hrozí, a sice pověšení na šibenici o pravém poledni. Nazítří v pravé poledne přijde Honza se svými kamarády do královského města na radu babičky, u které přenocovali. Osvobodí Markýtku, ale král s princeznou vše vidí a rozhodnou se, že pustí trojhlavého draka Bucifala. Honza však draka zabije a král tak zůstane bez mocné zbraně. Slibuje Honzovi půlku království a Eufrozínu za ženu, když však Honza odmítá, uspí ho a vhodí do vězení. A do vězení chce poslat i Honzovy kamarády, a tak pošle vojáky do hospody "U pavouka". Lidé začínají prchat z království a pak uteče i král s princeznou. Brambas začne vyhrožovat válkou a Honza ho za pomoci lidí z města porazí. Král mu opět nabízí princeznu a půlku království, ale protože už král Lamprechtus Úžasný nemá co rozkazovat, lidé jeho i princeznu seberou a hodí do vody. Pak se Honza stane králem a Markýtka královnou.

Příběh pokračuje snímkem Z pekla štěstí 2.

Obsazení

a další ...

Reference


Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Carriage in the Pořežany museum 01.jpg
Autor: Jan Kameníček, Licence: CC BY-SA 4.0
Kočár z počátku 18. stol., typ Berlin, v Muzeu historických vozidel, zemědělské techniky a řemesel v Pořežanech, okres České Budějovice. Kočár byl použit v několika filmových pohádkách, mezi nimi Princezna ze mlejna, Nejkrásnější hádanka, Z pekla štěstí aj.