Za nepřátelskou linií

Za nepřátelskou linií
Původní názevBehind Enemy Lines
Země původuSpojené státySpojené státy Spojené státy
Jazykangličtina
Délka106 min
Žánrydrama
válečný
NámětJohn Thomas
Jameson Thomas
ScénářDavid Veloz
Zak Penn
RežieJohn Moore
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleOwen Wilson
Gene Hackman
Joaquim de Almeida
David Keith
Olek Krupa
Gabriel Macht
Charles Malik Whitfield
ProdukceJohn Davis
HudbaDon Davis
KameraBrendan Galvin
David B. Nowell
StřihPaul Martin Smith
Výroba a distribuce
Premiéra2001
Produkční společnostDavis Entertainment
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet40 000 000 $
Tržby91,7 mil. $[1]
Předchozí a následující díl
Za nepřátelskou linií 2
Za nepřátelskou linií na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Za nepřátelskou linií (anglicky Behind Enemy Lines) je americký dramatický film, který v roce 2001 natočil režisér John Moore. Film se natáčel na Slovensku a ve slovenských ateliérech na Kolibě.

Děj

Navigátor Chris Burnett (Owen Wilson) a jeho pilot Jeremy Stackhouse (Gabriel Macht) jsou, po porušení bezletové zóny nad Bosnou a vyfotografování masových hrobů, ve svém F/A-18F Super Hornet sestřeleni protiletadlovou raketou SA-13 vystřelenou srbskou jednotkou vedenou generálem Miroslav Lokarem (Olek Krupa). Lokar s vojáky se okamžitě vydávají na místo dopadu katapultovaných pilotů, kde nachází Stackhouse a zastřelí jej. Burnett se před nimi schová v lese, odkud vše vidí.

Na pronásledování Burnetta se také vydává odstřelovač Saša (Vladimir Maškov). Celou dobu Burnett udržuje kontakt s admirálem Reigartem (Gene Hackman), který mu předává informace o místě, kde by ho měl záchranný tým vyzvednout. Poté, co ho málem Saša zastřelil na přehradě, potkává skupinu civilistů bojují proti útlaku Srbů. Ti jej vezmou do města Hač, na které zrovna zaútočí srbská jednotka. Hornett si vezme uniformu mrtvého Srba, a tak se dostane z obkličení, avšak při boji se mu rozbijí vysílačka.

Srbové tvrdí, že Burnett je mrtev, poté co najdou svého vojáka oblečeného v letecké kombinéze. Mezitím se Burnett snaží dostat na předem smluvené místo. Kvůli mylné informaci o jeho smrti se vrtulník otáčí a odlétá. Nakonec však přece jen kontaktuje americké jednotky přes lokátor ukrytý v katapultované sedačce. Srbové však signál dokážou lokalizovat a vydávají se také na místo. První na místě je Saša, na kterého Burnett nachystá past, a poté ho zastřelí. O něco později se na místo dostává těžká srbská technika, ale na tu už začnou dopadat rakety z vrtulníků. Burnett ještě vytáhne ze sedadla nahrávací disk, kde jsou masové hroby vyfotografovány a dostává se na palubu vrtulníku.

Inspirace skutečností

Film byl volně inspirován incidentem kdy byl nad Bosnou 2. června 1995 sestřelen kapitán Scott O'Grady. Podařilo se mu přežít šest dnů, než byl zachráněn. Údajně také podal žalobu na výrobce filmu, za to, že bez povolení použili jeho příběh do filmu.

Děj však víc připomíná příběh britského pilota, nadporučíka Nick Richardson v letadle Sea Harrier FRS Mk.1 Royal Navy, který byl sestřelený v Bosně v roce 1994. Některé scény se podobají smyšleným událostem v knize Bod dopadu o RAF pilotovi Johnu Nicholovi, který byl sestřelen a zajat ve válce v zálivu.

Obsazení

Spojené státy Owen Wilsonporučík Chris Burnett
Spojené státy Gene Hackmanadmirál Leslie McMahon Reigart
Portugalsko Joaquim de Almeidaadmirál Piquet
Spojené státy David KeithTom O'Malley
Polsko Olek KrupaMiroslav Lokar
Spojené státy Gabriel Machtporučík Jeremy Stackhouse
Spojené státy Charles Malik Whitfieldseržant Rodway
Rusko Vladimir MaškovSaša
Slovensko Marko IgondaBazda
Izrael Eyal PodellKennedy
Spojené státy Geoff Piersonadmirál Donnelly
Spojené státy Leon Russompan Burnett
Slovensko Lucia Srncovádívka
Československo Daniel Margoliusmladý muslim

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“