Za svobodu národa

Za svobodu národa
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykněmý film s českými titulky
Žánryněmý film
filmové drama
RežieVáclav Binovec
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSuzanne Marwille
Marie Ptáková
Václav Vydra
Ladislav Struna
Jan W. Speerger
… více na Wikidatech
KameraAlois Jalovec
Otto Heller
Svatopluk Innemann
Václav Münzberger
Střih
Výroba a distribuce
Premiéra1920
Za svobodu národa na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Za svobodu národa je československé romantické válečné drama z roku 1920 režiséra Václava Binovce. V němém černobílém snímku odehrávajícím se během první světové války hrají v hlavních rolích V. Ch. Vladimírov a Suzanne Marwille. Ve filmu se objevilo několik předních českých politiků té doby, včetně Karla Kramáře,[1] prvního premiéra Československa. Film měl premiéru 28. října 1920.

Obsah

Po vyhlášení odvodu v roce 1914 je student Jiří Voldán povolán do rakousko-uherské armády na východní frontu k boji proti ruské armádě. Zběhne k Rusům a je zraněn v bitvě. Při zotavování v nemocnici v Kyjevě se setkává se slovenskou zdravotní sestrou Maryšou, která uprchla před maďarskými úřady, a zamilují se do sebe. Uzdravuje se a vstupuje do československých legií. Poté Voldán bojuje také ve Francii a Itálii, je ale zajat Rakušany a odsouzen k smrti, jeho přátelé jej však osvobodí.

Obsazení

V. Ch. VladimírovJiří Voldán
Suzanne MarwilleMaryša
Evzen Georgij Jevgenev1. poručík Szabo
Marie PtákováJiřího matka
Václav Vydravon Bühren
Ladislav H. StrunaMiško
Jan W. Speergerhorník / Jan Hus
Václav KubásekKubík
Alois Tichýdobrovolník
Václav Zatírandadobrovolník
František Marekdobrovolník
Jaroslav Sváradobrovolník
Karel Votrubadobrovolník
Václav Rappdobrovolník
Karel KramářKarel Kramář

Uvedení a přijetí

Film měl premiéru 28. října 1920 v Praze.[2] Kritik Adolf Branald film popisuje jako „vlasteneckou montáž o bojích legionářů za svobodu“ s tím, že režisér si oblíbil především scénář a romantiku, která se rozvíjí mezi postavami Voldána a Maryšy.[3] Italský autor Gian Piero Brunetta uvádí film jako jeden z pozoruhodných filmů doby dokumentující českou zkušenost z první světové války, spolu se snímky Legionář režiséra Rudolfa Mestáka (1920), Jménem jeho Veličenstva (1928) Antonína Vojtěchovského, a Plukovník Švec Svatopluka Innemanna (1930). Film byl tehdejší kritikou mj. popsán jako „autentický“.

Filmový sborník historický zdůrazňuje mj. scénu, ve které na Štědrý den před vojáky předstupuje několik významných českých historických osobností, včetně Jana Husa a Jana Žižky.[4] Odborná publikace Griffithania si zase všímá scény, ve které je ukřižován židovský hospodář z Haliče.[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku For the Freedom of the Nation na anglické Wikipedii.

  1. GERMANY), Adalbert-Stifter-Verein (Munich. Stifter-Jahrbuch. [s.l.]: Adalbert Stifter Verein 132 s. Dostupné online. (německy) Google-Books-ID: l9bpAAAAMAAJ. 
  2. Za svobodu národa | Film | 1920. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (polsky) 
  3. BRANALD, Adolf. My od filmu. [s.l.]: Mladá fronta 488 s. Dostupné online. Google-Books-ID: Y3sYAQAAIAAJ. 
  4. Filmový sborník historický. [s.l.]: C̆s. filmový ústav 244 s. Dostupné online. Google-Books-ID: 8y4IAQAAMAAJ. 
  5. Griffithiana. [s.l.]: Cineteca D.W. Griffith 432 s. Dostupné online. (italsky) Google-Books-ID: jHRZAAAAMAAJ. 

Literatura

  • BRUNETTA, Gian Piero . Storia del cinema mondiale, Volume 3. Einaudi. 1999. s. 1256. ISBN 9788806145286. (italsky)
  • KRAUTZ, Alfred. International Directory of Cinematographers Set and Costume Designers in Film: Czechoslovakia (česky). International Federation of Film Archives, Vladimir Opěla Saur. 1991. s. 109. ISBN 9783598214400.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“