Zahrádecko
Krajinná památková zóna Zahrádecko | |
---|---|
Mnichovská průrva u Zahrádek | |
Rozloha | 26,5 km² |
Stát | Česko |
Okres | Česká Lípa |
Historická místa | zámek Zahrádky s parkem, zámek Vřísek s oborou a kompoziční spojení v krajině doplněné alejemi stromů, krajinářské prvky, systém vodotečí a soustavy rybníků s původním vodohospodářským technickým zařízením na katastru obcí Jestřebí, Zahrádky a Holany |
Souřadnice | 50°37′39,95″ s. š., 14°30′54,79″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Krajinná památková zóna Zahrádecko byla vyhlášena Ministerstvem kultury České republiky podle vyhlášky č. 208/1996 Sb. dne 1. července 1996. Památková zóna leží na katastrálním území obcí Zahrádky, Jestřebí, Stvolínky a Holany v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Na ústředním seznamu kulturních památek je tato krajinná památková zóna o celkové rozloze 2 650 ha zapsána pod číslem 2386.[1][2]
Geografická poloha
Z geomorfologického hlediska Zahrádecko přináleží do okrsku Provodínská pahorkatina, který je součástí podcelku Dokeská pahorkatina v rámci Ralské pahorkatiny.
Krajinná památková zóna zahrnuje území od vsi Stvolínky na západě až po Jestřebí na východě. Nejsevernějším bodem oblasti je hospodářství Nový Dvůr v místě někdejší tvrze Dvorec na horní východní hraně národní přírodní památky Peklo. Nejjižnější hranici tvoří spojnice mezi usedlostí Kozí Roh a vesnicí Šváby jižně od zámku Vítkovec a obory Vřísek. Přirozenou osu území v prostoru od Jestřebí až po Zahrádky tvoří Robečský potok s přilehlými přítoky, Novozámeckým rybníkem, mokřady, historickými vodohospodářskými a dopravními stavbami, pískovcovými skalními útvary a skalními byty a s kaňonovitým údolím Pekla.[3]
Předmět ochrany
Krajinná památková zóna Zahrádecko je pozoruhodným příkladem kulturní krajiny, která je kombinací přírodních hodnot a stop, zanechaných člověkem.[4]
Přírodní památky a rezervace
Na území krajinné památkové zóny Zahrádecko se nachází několik významných maloplošných chráněních území. Jsou to národní přírodní rezervace Novozámecký rybník, národní přírodní památka Peklo, přírodní rezervace Jílovka a přírodní památka Zahrádky u České Lípy. Důležitým prvkem krajiny jsou též aleje, jako je například lipová alej, která vede od zahrádeckého zámku k Vřísku a jejíž první polovina je chráněna jako přírodní památka.[5]
Hrady, zámky a obytné budovy
Ústředním památkově chráněným objektem v oblasti Zahrádecka je empírový zámek v Zahrádkách s přilehlým parkem, zahrnujícím zahradní pavilón, fontánu, brány, bazén, sochu sv. Jana Nepomuckého a ohradní zeď.[6] Objekt z roku 1547, který ve 20. století sloužil jako studijní středisko Univerzity Karlovy pro zahraniční studenty, v lednu 2003 vyhořel. Další významnou stavbou v regionu je renesanční zámek Vřísek u roku 1570 (označovaný též jako Vítkovec) na Žižkově vrchu v katastru Švábů, který je však nepřístupný a zpustlý. I tento zámek obklopuje stejnojmenná obora, která je však uzavřená pro veřejnost.
Z dalších historických sídel se na území krajinné památkové zóny nacházejí zříceniny hradu Jestřebí, romantická zřícenina Jiljov, zříceniny hradů u Hostíkovic a Milčany u Milčanského rybníka, pozůstatky hradu Rybnov v Holanech a tzv. Zahrádeckého letohrádku v bývalé bažantnici u Borku a zbytky kvítkovského hrádku (tzv. Frýdlant) v údolí Pekla. Na katastru všech dotčených obcí je mnoho památkově chráněných domů, roubených i zděných.
Sakrální památky
V oblasti se nachází řada sakrálních památek. Jsou to kostely sv. Maří Magdalény v Holanech, kostel sv. Barbory se zvonicí v místě zaniklé středověké vsi Mnichov a kostel sv. Ondřeje v Jestřebí, dále barokní sochy světců, například socha svaté Starosty, sochy sv. Jana Nepomuckého v Borku, Jestřebí a Zahrádkách či socha archanděla Michaela u cesty před Valdštejnskou alejí.
Historické vodohospodářské a dopravní stavby
Na území krajinné památkové zóny se nacházejí také pozoruhodné historické technické památky. Nejstaršími z nich jsou takzvané „průrvy“ – středověké kanály, vytesané v pískovcových skalách u Novozámeckého rybníka. Mnichovská průrva, skrze níž byl napájen Novozámecký rybník z Bobřího potoka, byla vytesána v době Karla IV. a v 18. století překlenuta kamenným mostem, který je součástí silnice I/9. Ze 14. století pochází i Novozámecká průrva, 175 metrů dlouhý a 14 metrů hluboký kanál, kterým se zajišťuje odtok Robečského potoka z Novozámeckého rybníka. Památkovou ochranu požívají též mosty přes výše uvedené průrvy. Na území památkové zóny se nacházejí i další výpustě, vytesané ve skalách, například u Dolanského a Hrázského rybníka.
Ve Valdštejnské aleji je památkově chráněný kamenný mostek přes Bobří potok z první poloviny 19. století, který byl původně doplněn sochami. Také 209 metrů dlouhý a 24 metrů vysoký příhradový železniční most z roku 1898 v osadě Karba (místní část obce Zahrádky) byl navržen k zařazení mezi památky.[7]
Fotogalerie
Zámek Zahrádky v roce 2013
Národní přírodní památka Peklo
Kostel sv. Barbory ze zaniklé vsi Mnichov
Valdštejnská alej (PP Zahrádky u České Lípy)
Barokná socha svaté Starosty
Jiljov východně od Holan
Pohled do Novozámecké průrvy
Hrad Jestřebí, v pozadí Novozámecký rybník
Starý kamenný mostek u Hrázského rybníka
Zřícenina hradu Milčany (Vítkovce)
Odkazy
Reference
- ↑ Památkový katalog. Zahrádecko [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-13]. Dostupné online.
- ↑ Krajinné památkové zóny [online]. Průhonice: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví [cit. 2017-04-13]. Dostupné online.
- ↑ Krajinná památková zóna Zahrádecko na mapy.cz
- ↑ DOSTÁLEK, J.; ANDREAS, M.; DEMKOVÁ, K. Přírodní hodnoty krajinné památkové zóny Zahrádecko - krajinářsko-analytický výkres B. Specializovaná mapa s odborným obsahem. (mapa + text k mapě + průvodní zpráva) [online]. Průhonice: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, 2014 [cit. 2017-04-19]. Dostupné online.
- ↑ PP Zahrádky u České Lípy [online]. AOPK ČR [cit. 2019-06-17]. Dostupné online.
- ↑ Zahrádky č. p. 1. Zámek [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-13]. Dostupné online.
- ↑ Železniční viadukt v osadě Karba [online]. Liberec: Krajský úřad Libereckého kraje [cit. 2017-04-13]. Dostupné online.
Literatura
- DANIEL, Bohumil. Zahrádky u České Lípy v dobách minulých : Borek, Karasy, Karba, Šváby, Zahrádky. 1. vyd. Zahrádky u České Lípy: Obec Zahrádky, 2006. ISBN 80-239-7579-X. S. 189.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zahrádecko na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Dolanský rybník u Stvolínek. Kříž, opravený v roce 2011 občanským sdružením Drobné památky severních Čech
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrázský rybník na hranici katastru Stvolínek a Holan. Starý kamenný most.
Kostel svaté Barbory u Zahrádek na Českolipsku
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Novozámecká průrva v Zahrádkách u České Lípy
Funkční železniční most vede nad Robečským potokem u osady Karba u Zahrádek
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Zřícenina hradu Milčany (Vítkovce) mezi Bobřím potokem a Milčanským rybníkem
Lipová alej v obci Zahrádky na Českolipsku blízko zámku
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: Tr.ma, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Průchod NPP Peklo
Zřícenina Jiljova u Holan