Zarděnky

Zarděnky
lat. Rubeolla
Kůže s projevy zarděnek
Kůže s projevy zarděnek
Základní údaje
Původcevirus zarděnek
Přenoskapénkově
Inkubační doba17 dní[1]
Klinický obrazvyrážka, zduření mízních uzlin
Léčbasymptomatická
OčkováníMMR vakcína
Klasifikace a externí odkazy
MKN-10B06.
MedlinePlus001574

Zarděnky (odborně rubeola) je virové infekční onemocnění, starý český název je třetí dětská nemoc[2], zřídka růžovka,[3] což však může být obecné označení roseol).

Projevují se charakteristickou vyrážkou na kůži (exantémem). Nakažlivé jsou už týden před objevením exantému a další týden v průběhu exantému. Infikovaní novorozenci jsou často dlouhodobým zdrojem nákazy (až do 1 roku) pro své okolí, zejména pro těhotné ženy.[4]

Klinické projevy

Inkubační doba zarděnek je 10–20 dní, průměrně 17 dní.[1] Onemocnění se projevuje makulopapulózní vyrážkou, která začíná na obličeji (což nemusí být ve všech případech) a odtud se šíří na celé tělo, a zduřením subokcipitálních a retroaurikulárních mízních uzlin. Onemocnění může mít i podstatně lehčí průběh, před osypáním mohou být průjmy a zimnice (to bývá prvotním příznakem, následuje-li osypání).[1]

Onemocnění může proběhnout bez komplikací, v podstatě jako horečnaté onemocnění s makulopapulosním exantémem, může ale proběhnout i vážně s neurologickými komplikacemi nebo s komplikacemi postihujícími jiné orgánové systémy a tkáně.

Nejvážnější neurologickou komplikací, nikoli častou, ale smrtelnou, je progresivní rubeolová panencefalitida (PRP), analogická spalničkové subakutní sklerozující panencefalitidě (SSPE, podle autorů - eponymicky - m. Dawson, m. Pette-Döring a m. Van Bogaert).

Vážné je postižení zárodku a plodu intrauterinní infekcí; první si souvislosti všiml australský oftalmolog Norman Gregg, když zkoumal epidemii dětských katarakt a došel k závěru, že matky těchto dětí měly častější výskyt onemocnění zarděnkami v graviditě.

Mezi příznaky, resp. postižení, odkazují k intrauterinní infekci rube(o)lou, patří vrozený glaukom, katarakta u 6 - 9letých dětí, percepční hluchota a vrozená srdeční vada.

Léčba

Specifická léčba neexistuje a vzhledem k mírnému průběhu většiny onemocnění není ani nutná. Pokud se vyskytnou komplikace jako vyšší horečka nebo zánět kloubů, spočívá léčba v mírnění příznaků. U žen těhotných v počátečním stádiu těhotenství, které se dostaly do kontaktu s nemocným zarděnkami, je třeba laboratorně ověřit, zda mají protilátky a jsou chráněny. Profylaxe protizarděnkovým imunoglobulinem je možná, ale nechrání spolehlivě před infekcí a postižením plodu.

Komplikace

Mezi možné komplikace zarděnek patří artritida, encefalitida, trombocytopenie a myokarditida.

Intrauterinní infekce je spojena s rizikem postižení zárodku a plodu s vrozenými vývojovými vadami.

Očkování

V rámci pravidelného očkování se podává MMR vakcína, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek.

První dávka se podává od třináctého měsíce do osmnáctého měsíce věku dítěte a přeočkování se provádí mezi 5.–6. narozeninami dítěte.[5]

Odkazy

Související články

Reference

  1. a b c LISSAUER, Tom; CLAYDEN, Graham. Illustrated Textbook of Paediatrics. 3. vyd. Spain: Elsevier, 2007. ISBN 978-07234-3398-9. S. 227. 
  2. SEDLÁČEK, Dalibo; ŠTRUNCOVÁ, Věra. VIROVÉ EXANTÉMY DĚTSKÉHO VĚKU [online]. PEDIATRIE PRO PRAXI, 2008; 9(6) [cit. 2020-10-31]. S. 364. Dostupné online. 
  3. PSJČ, heslo rubeola
  4. PODSTATOVÁ, Hana. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena. Olomouc: EPAVA, 2001. ISBN 80-86297-07-1
  5. Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, SZÚ. www.szu.cz [online]. [cit. 2020-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-01-18. 

Literatura

  • LISSAUER, Tom; CLAYDEN, Graham. Illustrated Textbook of Paediatrics. 3. vyd. Spain: Elsevier, 2007. ISBN 978-07234-3398-9. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Rash of rubella on skin of child's back.JPG

ID#: 712 Description: Rash of rubella on skin of child's back.

Distribution is similar to that of measles but the lesions are less intensely red.

Content Providers(s): CDC Creation Date: 1978

Copyright Restrictions: None - This image is in the public domain and thus free of any copyright restrictions. As a matter of courtesy we request that the content provider be credited and notified in any public or private usage of this image.