Zbyňka Šolcová

Zbyňka Šolcová
Základní informace
Rodné jménoSazimová
Narození10. srpna 1967 (56 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba
Povoláníharfistka
Nástrojeharfa
Webwww.zbynkasolcova.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zbyňka Šolcová (* 10. srpna 1967 Praha) je česká harfenistka.

Život

Zbyňka Šolcová absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě harfové hry profesorky Libuše Váchalové. Jako studentka získala 1. cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou. Věnuje se sólové a komorní hře. V průběhu let kromě sólových vystoupení hostovala v mnoha českých i zahraničních orchestrech. Během její kariéry ji mohli slyšet posluchači např. v Itálii, Německu, Švédsku, Francii, Monaku, USA a na mnoha místech České republiky. Je členkou několika komorních souborů a spolupracuje s celou řadou českých umělců. V posledních letech vystupuje zejména jako sólistka.

Společn̟ě s herečkou a dabérkou Valérií Zawadskou, mezzosopraniskou Evou Garajovou a barytonistou Vladimírem Chmelo se podílí na hudebně dramatickém projektu Dopisy Olze, který je věnován uctění českého dramatika, esejisty, disidenta, prezidenta Československa i České republiky – Václava Havla. Program tvoří hudba světových i českých autorů a čtená korespondence Václava Havla jeho ženě Olze.

V roce 2001 vydala sólové CD s názvem HARFA obsahující 12 skladeb známých světových mistrů. V roce 2022 vydala autorské CD s názvem Dík... Album obsahuje vlastní skladby komponované pro sólovou harfu i skladby pro harfu a housle, flétnu nebo fagot. Dále obsahuje autorské básně přednesené herečkou a dabérkou Jarmilou Švehlovou. Součástí bookletu je sbírka básní citlivě začleněných do fotografií. Na CD dále hostují houslista Jaroslav Svěcený, sopranistka Karolína Cingrošová, flétnista Mario Mesany a fagotista Bedřich Kameník. Jako autorka literatury pro harfu vystupovala jako sólistka v Salzburku v rámci programu Freuenstimmen na pozvání spolku Maria-Anna-Mozart-Gesellschaft, který se dlouhodobě věnuje hudbě žen skladatelek.

Rožmberská kapela

V letech 1992 – 2007 byla členkou Rožmberské kapely, souboru zabývajícího se výhradně gotickou a renesanční hudbou. Zde kromě harfy hraje na řadu dalších historických nástrojů včetně gotické a háčkové harfy. S Rožmberskou kapelou natočila v průběhu let 5 CD a ročně odehrála na desítky koncertů po celé Evropě.[zdroj?!]

Musica dolce vita

V roce 2005 se stala společně s mezzosopranistkou Danielou Demuthovou zakládající členkou tria Musica dolce vita. Třetím zakládajícím členem tria byl flétnista České filharmonie Jan Machat, jehož v roce 2007 nahradila flétnistka Žofie Vokálková, která přinesla do hry tria ženskou lehkost, brilantnost a též řadu nových podnětů a originálních skladeb.[zdroj?!][1] S triem Musica dolce vita koncertuje Zbyňka Šolcová po celé České republice s pořady: Klenoty české hudby, Klenoty české duchovní hudby, Adventní kalendář, Hudba královen. Kromě jiného toto trio uvádí i komponovaný pořad s názvem „Poetická zastavení“, kde se lze setkat také s její milostnou poezií. Její básně vydalo v roce 2005 nakladatelství Pragoline ve sbírce „City a pocity“.

Spolupráce s komorními a symfonickými orchestry

Spolupracující komorní hráči a pěvkyně

Spolupracuje jako komorní hráčka s těmito interprety:

Komorní uskupení

  • Musica dolce vita
  • Duo Per La Gioia

Spolupráce v populární hudbě

Modeling

V roce 2007 působila Zbyňka Šolcová v souvislosti s projektem „Múza očima múz“, jehož vernisáž se konala 12. listopadu 2007 ve Státní opeře Praha. Projektu fotografa a publicisty dr. Josefa Loudy se zúčastnilo 32 českých i zahraničních fotografek, jejichž úkolem bylo svým vlastním osobitým pohledem fotograficky ztvárnit ženu – hudebnici, kterou se stala Zbyňka Šolcová. Vznikl soubor unikátních fotografií, který v roce 2008 putoval formou výstav z Prahy přes další místa České republiky až do USA. 25. srpna 2008 se v prostorách Generálního konzulátu v Chicagu konala vernisáž, na které Zbyňka Šolcová zahrála výběr z klasické české hudby.

Literární činnost

  • Básnická sbírka City a pocity, PRAGOLINE 2005, EAN: 9788086546346, ISBN 80-86546-34-9

Diskografie

  • 2001 – Zbyňka Šolcová – Harfa – Studio Past
  • 1995 – Rožmberská kapela – České a moravské vánoční koledy – Faust Records
  • 1996 – Rožmberská kapela – Renesanční hudba na panovnických dvorech – Supraphon
  • 2001 – Music From the Films of Stanley Kubrick by City Of Prague Philharmonic Orchestra – © 2005 Silva
  • 2004 – Rožmberská kapela – Evropská dvorská hudba – Arta records
  • 2004 – Gospel Time a Zuzana Stirská- Bez toho nejsou Vánoce – Areca Multimedia AM 80257-2
  • 2009 – Musica dolce vita – Poetická zastavení, THOMAS MUSIC PUBLISHING PRAGUE
  • 2010 – Musica dolce vita – Klenoty české hudby, THOMAS MUSIC PUBLISHING PRAGUE
  • 2010 – Musica dolce vita – Adventní kalendář, THOMAS MUSIC PUBLISHING PRAGUE
  • 2012 – Two voices – Crazy Classic! – Ryjana
  • 2012 – Musica dolce vita – Hudba Královen, THOMAS MUSIC PUBLISHING PRAGUE
  • 2012 – Michal David – Classic – Popron,
  • 2022 – Zbyňka Šolcová a její hosté, Dík ..., © 2022 Zbyňka Šolcová

Odkazy

Reference

  1. O nás [online]. Musica Dolce Vita. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zbyňka Šolcová.JPG
Autor: Barab, Licence: CC BY-SA 3.0
Zbyňka Šolcová, harfenistka