Zdeněk Blažek (malíř, architekt)

Zdeněk Blažek
Narození10. července 1904
Hořice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. ledna 2000 (ve věku 95 let)
Jičín
ČeskoČesko Česko
Povoláníarchitekt, malíř a hudebník
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Blažek, křtěný Zdeněk František Marie (10. července 1904, Hořice[1] - 14. ledna 2000, Jičín) byl český malíř a významný funkcionalistický architekt.

Životopis

Zdeněk Blažek se narodil v Hořicích v rodině architekta a profesora na hořické odborné škole Františka Blažka a jeho ženy Olgy rodem Parketové dcery továrníka ze Skuhrova.[1] Později studoval architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT v Praze, současně kreslení a malbu u prof. Oldřicha Blažíčka a plastiku u prof. Hanuše Folkmanna. Dále Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Gočára. Navštěvoval také soukromou školu kreslení a malování Vladimíra Sychry v Mánesu, estetiku u PhDr. Václava Nebeského a anatomii u MUDr. J. Zrzavého.

Samostatně projektoval v oblasti architektury a urbanismu. Zařadil se mezi přední autory českého funkcionalismu např. stavbou a interiéry rodinné vily v Praze 6 Na Babě. S postupem času se zúčastnil mnoha veřejných soutěží, mj. projekty na Parlament a Staroměstskou radnici v Praze nebo Památník Lidice. V této oblasti získal mnohá ocenění. V roce 1945 např. společně se sochařem A. Kalvodou první cenu v soutěži na architektonické řešení památníku Pražského povstání. Navrhoval realizované úpravy objektů lázeňského komplexu v Lázních Bělohradě, řadu staveb v dalších městech, jako například činžovní domy v Praze na Vinohradech, vily v Českém Brodě, budovu školy v Nové Pace a oceněné urbanistické řešení náměstí v Hořicích.

V pozdějším období nabyla převahy malba. Jeho výtvarné dílo je až v posledních desetiletích oficiálně příznivě přijímáno a odbornými kruhy i oceňováno udělením prestižní ceny Rudolfa II. a členstvím v Masarykově akademii umění. Nebyl příznivcem komunistického režimu a proto, až na jedinou příležitost mimo Prahu, nebylo mu před rokem 1989 umožněno samostatně vystavovat. Obrazy Zdeňka Blažka jsou tematicky zaměřeny na tři hlavní oblasti – na malbu portrétní, figurální a krajiny. K nim se druží i některé další obory. Jeho podobizny vynikají v realistickém pojetí dokonalým vystižením podoby i duševní charakteristiky osobnosti. Portrétoval mimo jiné celou řadu významných umělců Národního divadla, jako byl například R. Deyl starší. V oblasti figurální malby zvládá um kompoziční skladby a estetického ztvárnění, od jednoduchých námětů až po složité scenerie bitevních výjevů, kde došel i oficiálního uznání. Reálně vnímá a zobrazuje náměty české i jiné krajiny ze svých cest a krásy přírody, přičemž tu precizněji, jinde volnějším rukopisem nebo sumárnějším pohledem dovede čistě malířskými prostředky vystihnout hloubku prostoru a světlenou i vzdušnou atmosféru plenéru. Umělcovy obrazy všech žánrů se i v případech podrobnějšího provedení bděle vyhýbají bezduché popisnosti a v mnoha pracích je jim vdechováno básnivé ladění. Dokonale ovládá kresbu, která tvoří neviděnou, ale pevně vycítěnou kompoziční osnovu jeho obrazů, právě tak jako malířskou techniku, v níž převládá olejomalba.

Dílo Zdeňka Blažka je zastoupeno ve sbírkách v České republice, Holandsku, Švédsku, Švýcarsku, Německu a jinde. Zdárně vystavoval i na sklonku svého života. V roce 1998 měl velmi úspěšnou výstavu v Německu (Saerbeck – Vestfálsko). V roce 1999 mu byla uspořádána v Praze Dejvicích pod záštitou ministerstva kultury k jeho 95. narozeninám výstava a k této příležitosti byl vydán autorský katalog Výběr z umělcova celoživotního díla.

Výstavy

Autorské

Kolektivní

  • 1928Brno, výstava československé kultury
  • 1929Milán, mezinárodní výstava architektury
  • 1932Praha, výstava Svazu českého díla
  • 1952 – Praha, Členská výstava 1952, Obecní dům - výstavní sály
  • 1962 – Praha, Pražský salon
  • 1967 – Praha, galerie U Řečických, výstava SČVU
  • 1967 – Praha, 1. pražský salon, Bruselský pavilon
  • 1969 – Praha, 2. pražský salón obrazů, soch a grafik, Dům U Hybernů
  • 1988 – Praha, Salón pražských výtvarných umělců '88, Park kultury a oddechu Julia Fučíka
  • 1993Kladno
  • 1994Staré Hrady, Jičín
  • 1995Vlašim
  • 1996Bechyně
  • 2004 – Praha, JUV po 100 letech, Galerie Nová síň
  • 20072008 - Vídeň, Grund, Mucha, Čapek... Tschechische Malerei aus der Sammlung Kooperativa, Leopold Museum
  • 2015 – Praha, Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy, Galerie Kooperativy
  • 2015 – Praha 1, Klasická malba a krajina: Předaukční výstava, European Arts Investments
  • 2017 – Praha, Zátiší ze sbírky Kooperativy, Galerie Kooperativy

Odkazy

Literatura

  • 1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha
  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 – 1977, odpovědný redaktor Petr Pavliňák ISBN – 80 – 86171 – 00 – 0
  • 1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1997 (I. A – Č), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 1999 Autorský katalog Zdeněk Blažek: Výběr z díla, autor Vlastimil Vinter 1999
  • 2000 Kdo je kdo (Architektura), Agentura Kdo je kdo,
  • 2007 Grund, Mucha, Čapek... Tschechische Malerei aus der Sammlung Kooperativa, katalog k výstavě, red. Sandra Tretter, vyd. Leopold Museum-Privatstiftung, Vídeň 2007

Reference

  1. a b SOA Zámrsk, Matrika narozených 1904 v Hořicích, str.201. Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zdeněk Blažek.jpg
Autor: Honzinn, Licence: CC BY-SA 4.0
Zdeněk Blažek se souhlasem archivu výtvarného umění ABART