Zdeněk Krejčí (odbojář)

Zdeněk Krejčí
Narození10. října 1903
Orlová
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. dubna 1945 (ve věku 41 let)
Ostrava
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdeněk Krejčí (10. října 1903, Orlová[1]30. dubna 1945, Ostrava) byl příslušníkem československého domácího odboje.

Život

Narodil se v Orlové v rodině kancelisty. 31. července 1921 se vyučil jako obchodní příručí. Vojenskou službu absolvoval u 3. pěšího pluku Jana Žižky z Trocnova v Kroměříži a ukončil ji v hodnosti desátníka. V letech 1927 až 1936 byl živnostníkem – vedl obchod s drogistickým zbožím v Lazech u Orlové. Poté pracoval jako důlní dělník na dole Doubrava a od začátku roku 1938 jako definitivní báňský úředník v Elektrických ústřednách Vítkovických kamenouhelných dolů. Byl členem Sokola Ostrava II.

V roce 1931 se oženil, měl tři děti – dceru a dva syny.

Odbojová činnost

Od roku 1939 byl členem odbojových skupin Obrana národa a Slezský odboj. Ve Slezském odboji měl hodnost kapitána. Pracoval jako zbrojíř, organizátor a zpravodajec. Jeho zpravodajská značka pro odbojovou skupinu byla M.52. V letech 1939–1940 udržoval styk s ilegálními organizacemi na Slovensku a v Polsku (Organizacja Orzeł Biały, hlavně ve Varšavě). Švagrem Karlem Dvořáčkem, byl nasměrován na KrakówMale Bronowice, odkud byly dodávány výbušniny a kde se napojil na zpravodajskou službu Ludvíka Svobody. Rovněž zprostředkovával kontakty odbojové organizace Lvice.

V roce 1943 navázal spojení s ilegální organizací RU-DA v Praze. Byl pověřen vedením její ostravské buňky. Byla mu přidělena výzvědná služba – prováděl fotografování míst, která měla být, jako důležité objekty pro válku, bombardována. Pro práci mu byla přidělena vysílací stanice. Za svou práci byl zařazen do Ústředí výboru ilegální organizace RU-DA.

Organizoval skupinu padesáti mužů, kteří měli při osvobozovacích bojích o Ostravsko za úkol zachránit mosty před zničením. Padl v Ostravě 30. dubna 1945 v odpoledních hodinách při obraně koksovny a elektrárny Karoliny a železničního mostu přes řeku Ostravici za Žofinskou hutí. Most byl zachráněn.

Původně pohřben před Novou radnicí v Ostravě, exhumován 18.10.1945 a zpopelněn. Urna s jeho popelem je uložena v kulturní památce, mauzoleu – Památníku Rudé armády v Ostravě v Komenského sadech . Deska s jeho jménem je umístěna na symbolickém hřbitově u Památníku II. světové války v Hrabyni.

Vyznamenání

In memoriam

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • JIŘÍK, Karel. Osvobození Ostravy ve světle vzpomínek a kronik. Ostrava: MNV v Ostravě, 1965. Str.78.
  • Císař, Rudolf. Potvrzení z RU-DA. Praha, 27. ledna 1946.
  • Sekera, Miloslav. Zpráva. Moravská Ostrava: Slezský odboj >>Bimbo<<, nedatováno.
  • kolektiv autorů, Ostrava. Nakladatelství LN, 2013, str. 484, ISBN 978-80-7422-240-5

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
19450515 Protokol El ustredny.pdf
Protokol El. ústředny
Zprava Slezsky odboj.pdf
Zprava Slezsky odboj
Czechoslovak War Cross 1939-1945 Bar.png
Stužka: Československý válečný kříž 1939.