Zdeněk Vogel

Prof. Zdeněk Vogel
Z.Vogel před svým domem (1947)
Z.Vogel před svým domem (1947)
Narození10. listopadu 1913 nebo 11. listopadu 1913
Kutná Hora
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí9. prosince 1986 (ve věku 73 let) nebo prosinec 1986 (ve věku 73 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, zoolog, herpetolog a fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Vogel (10. listopadu 1913 Kutná Hora[1]9. prosince 1986 Praha) byl český zoolog a spisovatel.

Biografie

Byl jedním z předních českých herpetologů a ochránců ohrožených druhů obojživelníků a plazů. Už od mládí jevil velký zájem o přírodu, především o ryby, obojživelníky a plazy. Později se v rámci studií zaměřil především na ekologii, etologii a ochranu nižších obratlovců.

Mnoho let byl vedoucím Herpetologické stanice v Praze 6Suchdole, kde studoval biologii vzácných (hlavně tropických) obojživelníků a plazů. Aby poznal život těchto zvířat v jejich přirozeném prostředí, podnikl cesty do nejjižnějších oblastí Evropy, na Kubu a do tropických oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Všechny tyto cesty podnikl na pozvání tamějších vědeckých institucí a všechny měly za úkol nejen hlubší poznání přírody těchto zemí, ale především aktivní pomoc při ochraně ohrožených živočišných druhů a pomoc při zřizování národních parků, rezervací či chráněných oblastí.

Dílo

Popsal řadu nových vědě dosud neznámých forem živočichů, publikoval několik set odborných a populárně vědeckých článků a pojednání v našich i zahraničních časopisech. Jako autor i spoluautor napsal 16 knih. Od založení Společnosti přátel Národního muzea v Praze vedl prof. Vogel její Ichtyologicko-herpetologickou sekci, byl místopředsedou vivaristického odboru Rybářské a vivaristické sekce České vědeckotechnické společnosti. Byl čestným členem Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu, členem Societas herpetologica europaea, společnosti Salamander a dalších odborných zahraničních společností.

Dlouhá desetiletí spolupracoval s Národním muzeem, kterému daroval mnoho vzácných, často nedostupných plazů, obojživelníků a ryb, které jsou dnes chloubou sbírek Národního muzea.

Publikace

  • Akvarijní rybky. 1955, 1965
  • Na lovu vzácných krokodýlů. 1967
  • Dobrodružství se zvířaty. 1972
  • Džungle na tisíci ostrovech. 1973

Odkazy

Literatura

  • Čihař, J.: K sedmdesátinám prof. Zdeňka Vogela, AT 5/1983
  • Čihař, J.: Prof. Zdeněk Vogel zemřel, AT 1/1987

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zdeněk Vogel (1913-1986).jpg
Zdeněk Vogel (1913-1986), český zoolog a spisovatel