Zdymadlo Hadík

Zdymadlo Hadík
Horní vrata plavební komory. Z druhé strany zabetonovaná
Horní vrata plavební komory. Z druhé strany zabetonovaná
Poloha
AdresaRousovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdymadlo Hadík je již neprovozované zdymadlo na středním Labi, první zdymadlo vybudované nad soutokem s Vltavou v původním říčním kilometru 2,165. Nachází se v katastrálním území Mělník, pod jeho částí Rousovice. Dokončeno bylo roku 1911 [1] jako první součást záměru splavnění středního Labe, daného vodocestným zákonem z roku 1901.

Popis původního stavu

Součástí zdymadla byly:

  • Jez o třech polích, z nichž dvě byla hrazena svislými hradidly podpíranými slupicemi (hradlový jez) a levé pole bylo hrazeno deskovými hradidly připevněnými na zvedacím hradidlovém mostě. Toto pole při vyšších průtocích sloužilo k plavbě, přičemž hradidlový most byl zvednut nad plavební profil. Jez je uváděn mezi technickými díly architekta Františka Roitha.
  • Plavební komora – stála (a stále stojí) na pravém břehu v samostatném průplavu. Má užitné rozměry stejné jako menší z první generace plavebních komor na dolním Labi a částečně i dolní Vltavě, tedy 73 × 11 metrů, s hloubku 2,5 metru, pro lodě o nosnosti 600 až 800 tun, dle současné klasifikace odpovídající vodní cestě třídy III.

Současný stav

Zdymadlo sloužilo plavbě do 70. let 20. století, kdy bylo při úpravách středního Labe pro zahájení přepravy energetického uhlí do Elektrárny Chvaletice rozhodnuto o jeho zrušení a soustředění spádu na novém zdymadle Obříství. Důvodem byly jak nevyhovující parametry plavební komory (od 20. let nad zdymadlem Obříství mají rozměry 85 × 12 metrů), zastaralá technologie hradlového jezu, tak zřejmě i malá délka zdrže (kolem 4 km).

Během rušení zdymadla byly odstraněny všechny části jezu zasahující do řeky a celá bývalá zdrž byla pomocí prohrábek prohloubena až na hydrostatickou hladinu jezu zdymadla Dolní Beřkovice pod Mělníkem, čímž se jeho zdrž prodloužila až k novému zdymadlu Obříství (i v současnosti je zahloubení řeky pod zdymadlem Obříství jasně patrné). Horní plavební kanál byl oddělen od řeky sypanou hrází a horní ohlaví před vraty plavební komory bylo zabetonováno.

Do dnešních dnů zůstávají zachovány oba krajní jezové pilíře na březích řeky, dolní plavební kanál, který slouží jako lodní útulek, a především původní plavební komora. Ačkoliv z jedné strany zabetonovaná, je stále přístupná z lodního útulku a po zahrazení a odčerpání vody slouží dnes jako suchý dok pro opravu velkých plavidel a menších nákladních lodí.

Celek je uváděn jako „přístav Hadík se suchým dokem“ v současném řkm 839,17.[2]

Galerie

Reference

  1. Obnova, provoz a stavba nových vnitrozemských vodních cest. envi.upce.cz [online]. [cit. 2009-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-04-25. 
  2. plavební mapa SL02 Státní plavební správy, dostupná na [1] (pdf)

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zdymadlo Hadík 2021 06.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík
Zdymadlo Hadík 2021 14.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík
KomoraHadik-hornivrata.jpg
Stará plavební komora Hadík na Labi nedaleko Mělníka. Pohled na uzavřená a zabetonovaná horní vrata z komory, která dnes slouží jako suchý dok.
Zdymadlo Hadík 2021 08.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík
Zdymadlo Hadík 2021 12.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík
Zdymadlo Hadík 2021 16.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík
Zdymadlo Hadík 2021 03.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalé zdymadlo Hadík