Zebra bezhřívá

Jak číst taxoboxZebra bezhřívá
alternativní popis obrázku chybí
Zebra bezhřívá v Národním parku Kidepo Valley v Ugandě
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
Rodzebra (Equus)
Druhzebra stepní (E. quagga)
PoddruhEquus quagga borensis
Trinomické jméno
Equus quagga borensis
Lönnberg, 1921
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zebra bezhřívá (Equus quagga borensis) je poddruh zebry stepní rozšířený v severních částech východní Afriky. Vyskytuje se v severozápadní Keni (od Uasin Gishu po jezero Baringo) a v regionu Karamodža v Ugandě. Lze ji také nalézt ve východním Jižním Súdánu, východně od řeky Nil (například v národním parku Boma). Jde o nejseverněji žijící poddruh zebry stepní.

Taxonomie

Zebra bezhřívá (Equus quagga borensis) v liberecké zoo

Zebru bezhřívou poprvé popsal v roce 1954 Tony Henley, strážce loveckého oddělení ugandského protektorátu se sídlem v Morotu a odpovědný za okres Karamodža.[1] Nedávno byla zvířata v Národním parku Kidepo Valley studována nadací Kidepo Wildlife Foundation.

Ve výzkumné studii J. Pluháčka, L. Bartoše a J. Vichové bylo zjištěno, že ze šesti poddruhů zebry stepní byla zebra bezhřívá jediným poddruhem, u kterého nebyla nalezena infanticida ze strany samců.[zdroj?]

Popis

Typickým znakem je redukovaná hříva, která zejména u dospělých hřebců může zcela zmizet. Mláďata se rodí s klasicky vyvinutou hřívou. Dalším poznávacím znakem je pruhování, které zebrám bezhřívým sahá až ke kopytům.[2]

Chov v českých zoo

Zebra bezhřívá je nejohroženějším poddruh zebry stepní. V Evropě je chována v pouhých 12 zoologických zahradách. Základ evropského chovu tvoří potomci jedinců, které v rámci transportů z Afriky na přelomu 60. a 70. let 20. století dovezl Josef Vágner, bývalý ředitel Zoo Dvůr Králové. Ta je s více než 150 narozenými mláďaty nejúspěšnějším chovatelem těchto zeber na světě. Momentálně rovněž chová největší stádo napříč evropskými zahradami.[3] Od roku 2006 chová zebry bezhřívé Zoo Liberec, kde se rovněž daří pravidelné odchovy. V rámci větší stabilizace chovu v lidské péči začaly s chovem tohoto poddruhu také Zoo Praha (2018), kde byl chov ale již ukončen a Zoo Plzeň (2020)[4], přičemž v obou zoo se již zdařil odchov mláděte. V minulosti byly tyto zebry chovány v Zoo Zlín.

Na Slovensku se k projektu záchrany připojili zoologické zahrady v Košicích (2019), kde kdysi již byl chov z původních dvorských zvířat a v Bojnicích (2021). V minulosti byly krátce tyto zebry chovány i v Zoo Bratislava.

V roce 2021 uzavřeli Safari Park Dvůr Králové a Zoo Liberec memorandum o ochraně zeber bezhřívých, která se bude soustředit jak na vytvoření záložní populace v rámci zoologických zahrad, tak rovněž na záchranu tohoto poddruhu v místě původního výskytu, zejména v Ugandě.[5]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maneless zebra na anglické Wikipedii.

  1. (LONDON), Zoological Society. Journal of zoology. [s.l.]: The Zoological Society Dostupné online. OCLC 609868037 
  2. Zebra bezhřívá - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné online. 
  3. Stádo zeber bezhřívých má sedm členů. Malá klisna je velký příslib pro budoucnost celého poddruhu : Safari park. safaripark.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné online. 
  4. KUTKA, petr. Zoo Plzeň se v uplynulých dnech stala chovatelem vzácných zeber bezhřívých – Plzeňoviny.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné online. 
  5. Safari park a Zoo Liberec budou společně zachraňovat zebry bezhřívé. V přírodě i lidské péči takřka vymizely : Safari park. safaripark.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Maneless zebras at Kidepo Valley NP - Uganda.jpg
Autor: Mark Jordahl, Licence: CC BY 2.0
Maneless zebra (Equus quagga borensis) at Kidepo Valley National Park, Uganda