Zednictví

Kontrola vodorovné roviny zdi z úzkých betonových tvarovek provázaných ocelovou výztuží pomocí vodováhy. Ženijní zedníci amerického námořnictva při stavbě školy v Thajsku.

Zednictví je stavební obor zabývající se stavbou, opravami a částečně i bouráním konstrukčních částí staveb, ke kterým patří základy stavby, zdi a příčky, podklady podlah a stropy. Zedník pracuje především se stavebními hmotami s obsahem vody: např. pro základy a podlahy s betonem, stavební prvky (cihly, pórobetonové tvárnice ad.) spojuje maltou či stavebním lepidlem, povrchy stěn a stropu upravuje omítkou, keramické obklady stěn a podlah lepí speciálním lepidlem. Doplňkově pracuje i s montovanými díly jako je sádrokarton.

Některé činnosti, např. při větším rozsahu či náročnosti, vykonávají specializované profese jako je betonářství, sádrokartonářství nebo obkladačství, dříve i omítkářství. Zedníci se neuplatňují u konstrukčně dřevěných částí staveb (krovy, roubené stavby ap.), kde pracují tesaři. Podobně ani stavba montovaných a modulárních staveb není oborem zednictví.

Historie

Zednictví je jedním z nejstarších stavebních řemesel na světě. Stavby egyptských pyramid, římských akvaduktů a středověkých katedrál patří mezi výzamné příklady. Rané konstrukce využívaly tíhu samotného zdiva ke stabilizaci konstrukce proti bočním pohybům. Typy a techniky používaného zdiva se vyvíjely s architektonickými potřebami a kulturními normami. Od poloviny 20. století má zdivo často prvky vyztužené ocelí, které pomáhají přenášet tahovou sílu přítomnou v moderních tenkých, lehkých a vysokých stavebních systémech.[1]

Způsob práce

Na pracích menšího rozsahu (např. opravy v bytě) pracuje zedník zpravidla samostatně, na větších stavbách ve skupinách s rozdělením úkolů pod vedením stavbyvedoucího nebo jiné pověřené osoby. V obou případech mohou zedníkům pomáhat přidavači (pomocní stavební dělníci), kteří například míchají maltu či beton, dopravují stavební materiál na místo použití, provádějí bourací a další neodborné práce.

Základní zednické náčiní

Zednická lžíce k nanášení malty a hladítko s pěnovou gumou k uhlazování povrchu.

Zajímavosti z historie

  • V letech padesátých 20. století se v Československu (dle sovětského vzoru) učila i děvčata na zedníka (např. v Miroticích u Písku). Říkalo se jim zednička, zedničky. Přímo o zedničkách pojednává i budovatelský film Štika v rybníce z roku 1952, režie Vladimír Čech.[2]
  • Už za časů rakouské monarchie se používalo úsloví: Jeřabiny rudnou, a zedníci blednou.[3] Příchodem zimy se na stavbách končilo, a bylo po výdělku. Zedníci pak začínali až na sv. Josefa dne 19. března.
  • Za totality došlo k velkému znevážení a úpadku zednického řemesla. Do učení byly přijímáni i žáci ze sedmých tříd, bylo úsloví: Je tak hloupý, že bude moci jít jedině na zedníka. Mnozí zedníci nebyli schopni samostatné práce : Vše jim musel vyměřit mistr, který pak vyzdíval rohy, zedníci jen pokládali řady cihel a.t.d. Po revoluci byli tito zedníci propuštěni, velmi stouply nároky na kvalitu práce, a firmy požadovaly samostatně pracující pracovníky.[zdroj?]

Příbuzné obory

  • komínářství
  • kamenictví - kameníci dodávají zedníkům hrubý nebo opracovaný stavební kámen, při suchém zdění tvarovaných prefabrikátů sami kamenné články usazují.
  • štukatérství – náročnější práce se štukem
  • šamotářstvíbílí zedníci provádějící např. vyzdívání vysokých pecí šamotovými cihlami s minimálními spárami

Odkazy

Reference

  1. KINGSLEY, Gregory R. Encyclopedia of Physical Science and Technology (Third Edition). Masonry. Redakce Meyers Robert A.. New York: Academic Press, 2003-01-01. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-13. ISBN 978-0-12-227410-7. DOI 10.1016/b0-12-227410-5/00405-1. S. 133–143. (anglicky) 
  2. Štika v rybníce [online]. FDb.cz [cit. 2024-01-21]. Dostupné online. 
  3. STEHLÍK, Ladislav. Země zamyšlená 2.. Praha: Československý spisovatel, 1966. Dostupné online. S. 243. Dostupné online po registraci. 

Literatura

  • KOHOUT, Jaroslav; TOBEK, Antonín. Zednictví: Tradice z pohledu dneška. Příprava vydání Kamil Barták. 8. vyd. Praha: Grada, dotisk 2004. 224 s. ISBN 80-7169-653-6. 

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

US Navy 110128-M-9683P-489 Seabees assigned to Naval Mobile Construction Battalion (NMCB) 11 build a classroom at Pa Ka Mai School during exercise.jpg
TAK, Thailand (Jan. 28, 2011) Seabees assigned to Naval Mobile Construction Battalion (NMCB) 11 build a classroom at Pa Ka Mai School during exercise Cobra Gold 2011. The classroom construction project, one of several humanitarian assistance projects taking place throughout Thailand, began Jan. 18 and is scheduled to be completed Feb. 21. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Alejandro Pena/Released)
Frattazzo spugnoso e Cazzuola.jpg
A grouting float and a plaster trowel below.