Zelený vrch (Jizerské hory)

Zelený vrch
Vrchol967 m n. m.
Prominence54 m ↓ Kasárenská silnice
Izolace1,1 km → Jizera
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříJizerské hory / Jizerská hornatina / Smědavská hornatina / Jizerská část
Souřadnice
Zelený vrch
Zelený vrch
Horninažula
PovodíJizera, Smědá
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zelený vrch je vrchol v Jizerských horách dosahující nadmořské výšky 967 m n. m.[1] Severozápadně od něj se nachází druhá nejvyšší hora české části tohoto pohoří – Jizera (1122 m n. m.), naopak jihovýchodně se rozprostírá vodní nádrž Souš. Tu napájí potok Černá Desná, která Zelený vrch obtéká z východní strany. Z protější západní strany teče kolem vrcholu Bílá Desná, na níž do roku 1916 stávala přehrada Desná (známější od té doby také pod označením „Protržená přehrada“).

Přístup

Po východní straně hory (na východním břehu Černá Desné) je trasována silnice II/290. Po jižním svahu vrcholu je k Protržené přehradě vedena žlutá trasa. Severně od vrcholu v sedle oddělujícím Zelený vrch od Jizery je vedena zelená turistická značka a také cyklistická trasa číslo 22, tzv. Kasárenská silnice. Z ní nedaleko zmíněného sedla odbočuje nezpevněná cesta, která vede až na vrchol Zeleného vrchu.

Okolí

Růžice kompasuJizeraSmědavaČerný vrchRůžice kompasu
Sever
Západ   Zelený vrch   Východ
Jih
MilířDesenský hřebenSouš

Reference

  1. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-02-13]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
South.svg
A stylized arrow pointing south.
West.svg
A stylized arrow pointing west.
Boxed East arrow.svg
A stylized arrow pointing east.
North.svg
A stylized arrow pointing north.