Zelený kříž

Zelený kříž
Vrchol Zeleného kříže
Vrchol Zeleného kříže

Vrchol661 m n. m.
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříOderské vrchy
Souřadnice
Zelený kříž
Zelený kříž
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zelený kříž (německy Kreuzhügel) je kopec v Oderských vrších (části Nízkého Jeseníku) s vrcholem v nadmořské výšce 661 m n. m. Nachází se u obce Kozlov v okrese Olomouc velmi blízko u cesty z Potštátu do Velkého Újezdu (poblíž zaniklé samoty U Zeleného kříže). Kopec leží na hranici úmoří Černého moře a Baltského moře.

Další informace

Na vrchol nevede žádná turistická značka avšak je přístupný z blízkého místa U Zeleného kříže. Kopec leží na hranici vojenského újezdu Libavá. Poblíž vrcholu, U Zeleného kříže, je umístěn zelený kříž, informační tabule, památník založení vojenského újezdu Libavá, turistický přístřešek a parkoviště.

Poblíže vrcholu Zeleného kříže pramení potoky Jezernice (přítok Bečvy, rozvodí Černého moře) a Smolenský potok a Plazský potok (přítoky Odry, rozvodí Baltského moře).

Severně od Zeleného kříže se ve středověku nacházela osada Smolno (Smolná), poblíž kopce Smolná, a právě někde mezi Smolnem a Zeleným křížem prý bylo vyhlášené pohřebiště sebevrahů, vrahů a jiných „nežádoucích“ osob. Zde prý pochovávali nebožtíky přivezené i z velké dálky, například z Valašska. Pohřebiště bylo v minulosti spojováno také s pověstmi o čarodějnictví, vampýrismu atp. Pro přímé potvrzení vesnice a pohřebiště Smolna, poblíže vrcholu Smolná, by bylo třeba provést archeologický průzkum v lokalitě.[1][2]

Severně od Zeleného kříže se nachází cenná přírodní rezervace Smolenská luka pod kopcem Smolná.

Asi 860 metrů od Zeleného kříže (GPS 49.6154267N, 17.5500722E) havarovalo letadlo, což připomínala na místě havárie cedule a kříž.

Galerie fotografií

Reference

  1. RICHTER, Josef. Smolno pověstí, legend a skutečnosti [online]. akcebilykamen.cz [cit. 2021-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-12-06. 
  2. MACHALA, Jindřich. Kronika Libavska. 6. dopl.. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2018. ISBN 978-80-260-2270-1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zelený kříž, Oderské vrchy, cesta do Slavkova, únor 2021.jpg
Autor: Fry72 Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Zelený kříž, Nízký Jeseník, Oderské vrchy, cesta do Slavkova, únor 2021
Zelený kříž, Oderské vrchy, vrchol, únor 2021.jpg
Autor: Fry72 Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Vrchol kopce Zelený kříž, Oderské vrchy, Nízký Jeseník, únor 2021
Zelený kříž, Oderské vrchy, přístřešek, únor 2021.jpg
Autor: Fry72 Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Pod Zeleným křížem, turistický přístřešek, památník a informační tabule, únor 2021
Pramen Jezernice únor 2021.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Spring of Jezernice creek, February 2021, Oderské vrchy, Olomouc district, Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.