Zemědělská věda
Zemědělská věda je široká multidisciplinární oblast biologie, která zahrnuje části přírodních, ekonomických a společenských věd, které se používají v praxi a chápání zemědělství.
Zemědělství, zemědělská věda a agronomie
- Zemědělství je soubor činností, které přeměňují životní prostředí na produkci zvířat a rostlin určených k lidské spotřebě. Zemědělství se týká technik, včetně aplikace agronomického výzkumu.
- Agronomie je výzkum a vývoj související se studiem a zlepšením rostlinných plodin.
Zemědělské vědy zahrnují výzkum a vývoj následujících témat:[1][2]
- Chov rostlin a genetika
- Patologie rostlin
- Zahradnictví
- Pedologie
- Entomologie
- Výrobní techniky (např. Řízení zavlažování, doporučené vstupy)
- Zlepšení zemědělské produktivity z hlediska množství a kvality (např. výběr plodin a zvířat odolných vůči suchu), vývoj nových pesticidů, technologie snímání výnosů, simulační modely růstu plodin
- Minimalizace účinků škůdců (plevel, hmyz, patogeny, hlístice) v systémech rostlinné nebo živočišné výroby.
- Transformace primárních výrobků do produktů konečného spotřebitele (např. výroba, konzervace a balení mléčných výrobků]
- Prevence a náprava nepříznivých vlivů na životní prostředí (např. degradace půd, nakládání s odpady, bioremediace
- Teoretická ekologie výroby týkající se modelování rostlinné výroby
- Tradiční zemědělské systémy, někdy nazývané „subsistence agriculture“, které krmí většinu nejchudších lidí na světě. Tyto systémy jsou zajímavé, neboť někdy si zachovávají úroveň integrace s přírodními ekologickými systémy, které jsou větší než systémy průmyslového zemědělství, které mohou být udržitelnější než některé moderní zemědělské systémy.
- Potravinová produkce a poptávka na celosvětové bázi se zvláštním zaměřením na hlavní výrobce, jako jsou Čína, Indie, Brazílie, USA a EU.
- Různé vědy týkající se zemědělských zdrojů a životního prostředí (například vědy o půdě, agroklimatologie); biologie zemědělských plodin a zvířat (např. věda o plodinách, věda o zvířatech a jejich přírodní vědy, např. výživa přežvýkavců, dobré životní podmínky hospodářských zvířat); v oblastech zemědělské ekonomie a sociologie na venkově; různé disciplíny zahrnuté v zemědělském inženýrství.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu zemědělská věda na Wikimedia Commons
Reference
Média použitá na této stránce
Soil scientist Eton Codling notes excellent corn growth on manured soil treated with alum residue, which cuts ammonia emissions to the air and phosphorus losses in runoff water.