Zeměměřič
Zeměměřič (geodet, zastarale také geometr – z německého Geodät, Geometer) je odborný pracovník, zabývající se měřením (a zobrazením výsledků tohoto měření) částí povrchu zemského a objektů na něm. Jeho prací tedy není věda zeměměřictví, ale praktické zeměměřičství.[1]
V Česku je zeměměřič absolvent střední průmyslové školy ve studijním oboru geodézie a katastr nemovitostí (nejčastěji na Střední průmyslové škole zeměměřické a Geografickém gymnáziu Praha) a nebo vysoké školy v oboru geodézie a kartografie.
Výraz zeměměřič se skládá ze slov Země a měřit, proto je jeho význam „ten, který měří Zemi“. V laické veřejnosti se používá místo slova zeměměřič i termínu geometr. Mezi odborníky je zaměnitelný i termín geodet, který však přísně vzato spíše odkazuje na vědní obor geodézie. (obdoba: lékař-medik, zeměměřič-geodet). V období starověkého Říma se užívalo pojmu agrimensor (latinsky).[2] Počátek oboru geodézie (zeměměřictví) se klade do období vzniku a rozvoji egyptských civilizací: druhé tisíciletí př. n. l.[3]
Významní zeměměřiči
Úlohy
- Zaměření, tj. získávání souřadnic měřením v terénu a výpočty
- Vytyčení, tj. vyznačování známých souřadnic v terénu
- měření a zobrazení částí (pozemků) povrchu zemského pro účely katastru nemovitostí. Zpracování výsledků se děje v souřadnicovém systému (v ČR závazný S-JTSK = systém Jednotné trigonometrické sítě katastrální). Nejčastějším výsledkem prací pro katastr nemovitostí je geometrický plán a vytyčení hranic pozemků.
- zaměřovací a zobrazovací práce pro účely stavebnictví a investiční výstavby. Jedná se např. o zaměřování inženýrských sítí, vytyčování stavebních objektů před stavbou, měření sedání a mikropohybů staveb, měření a výpočet vytyčovacích sítí.
- měření
Úřední ověření
Veškeré výsledky zeměměřické činnosti v České republice musí být ze zákona ověřeny, že svými náležitostmi a přesností odpovídají právním předpisům. Toto ověření je stvrzeno kulatým razítkem úředně oprávněného zeměměřického inženýra a zapsáním osoby na seznam zeměměřičů.[4] Oprávnění uděluje Český úřad zeměměřický a katastrální na základě úspěšně složené zkoušky. U vojáků z povolání uděluje toto oprávnění Ministerstvo obrany České republiky. Uchazeč musí mít vysokoškolské vzdělání zeměměřického zaměření a praxi v oboru minimálně pět let.
V roce 2023 se situace kolem úředního ověření změnila - nově bude se vznikem České komory zeměměřičů úřední ověření kulatým razítkem dávat autorizovaný zeměměřický inženýr.
Reference
- ↑ HRUŠKOVÁ, Zd. Naše řeč – Zeměměřictví a zeměměřičství. nase-rec.ujc.cas.cz [online]. [cit. 2022-08-01]. Dostupné online.
- ↑ MARŠÍKOVÁ, Magdalena; MARŠÍK, Zbyněk. Dějiny zeměměřictví a pozemkových úprav v Čechách a na Moravě v kontextu světového vývoje. první. vyd. Praha: Libri,s.r.o., 2007. 182 s. ISBN 978-80-7277-318-3. S. 161.
- ↑ HÁNEK Pavel. 250 století zeměměřictví (Data z dějin oboru). První vydání. Praha: Klaudian, 2000. 72.s. ISBN 80-902524-0-0. S.5
- ↑ ČÚZK: Seznam všech úředně oprávněných zeměměřických inženýrů Archivováno 12. 8. 2020 na Wayback Machine.
Související články
- Zeměměřictví
- Geodézie
- Teodolit
- Triangulace
- Kartografie
- Katastr nemovitostí České republiky
- Geometrický plán
- Vytyčení hranic pozemků
- Věcné břemeno
- Czech POINT
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu zeměměřič na Wikimedia Commons
- Téma Zeměměřič ve Wikicitátech
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem jsou geodeti
- Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický (VÚGTK)
- Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK)
- časopis Zeměměřič
Média použitá na této stránce
District Conservationist Dana Ernst surveying grassed waterway in Virginia.