Zimní šestiúhelník

Schéma zimního šestiúhelníku
Zimní šestiúhelník při pohledu z jižní polokoule, čemu odpovídá i jeho obrácená pozice: vrchol tvořený hvězdou Capella je nejnižší a vrchol tvořený Síriem nejvyšší. Na severní polokouli je to naopak.

Zimní šestiúhelník je asterismus, který ulehčuje orientaci na zimní obloze. Rozprostírá se zčásti na severní a zčásti na jižní obloze, protože jím prochází světový rovník.

Ačkoli se nazývá šestiúhelník, skládá se paradoxně ze 7 hvězd. Dvojice hvězd Kastor a Pollux totiž pro svoji blízkost na obloze představují jen jeden jeho vrchol. Nejvýše položená z nich je na severní polokouli hvězda Capella.

Hvězdy

Prokyon a Sirius patří zároveň do dalšího asterismu - zimního trojúhelníku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zimný šesťuholník na slovenské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Orion.png
Autor: Původně soubor načetl Listo na projektu Wikipedie v jazyce švédština, Licence: CC BY-SA 3.0
Orion med svärd och pilbåge.
Wintersky.jpg
Autor: unknown, Licence: Copyrighted free use
Orion above the VLT.png
Autor: ESO/Y. Beletsky, Licence: CC BY 4.0
The great hunter Orion hangs above ESO’s Very Large Telescope (VLT), in this stunning, previously unseen, image. As the VLT is in the Southern Hemisphere, Orion is seen here head down, as if plunging towards the Chilean Atacama Desert. At night the four giant 8.2-metre Unit Telescopes of the VLT are all turned skywards to help astronomers in their quest to understand the Universe. The band of the Milky Way, criss-crossed by contrasting dark dust lanes, stretches up over the VLT’s Unit Telescope 3 (Melipal), with the bright star Capella glinting just above the telescope. Up and to the left, Orion’s belt and sword, containing the Orion Nebula, lie between the blue star Rigel and the orange Betelgeuse. The red Rosetta Nebula is seen in the middle part of the Milky Way, while Sirius, the brightest star in the night sky, hangs above the scene. The red patch just above the VLT Unit Telescope 2 (Kueyen) is the California Nebula, nicely offset by the blue of the beautiful Pleiades star cluster a little to the left and above.