Zimostrázotvaré

Jak číst taxoboxZimostrázotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádzimostrázotvaré (Buxales)
Takht. ex Reveal, 1996
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zimostrázotvaré (Buxales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. V pojetí systému APG IV zahrnuje pouze jedinou čeleď, zimostrázovité, do níž byly postupně vřazeny i dříve samostatné čeledi Haptanthaceae a Didymelaceae. Celkem zahrnuje 6 rodů a asi 100 druhů. Největším rodem je zimostráz (Buxus).

Popis

Zástupci řádu zimostrázotvaré jsou převážně dřeviny s jednoduchými střídavými nebo vstřícnými listy bez palistů. Žilnatina je zpeřená nebo od báze dlanitě trojžilná (triplinervní). Květy jsou drobné, pravidelné, jednopohlavné, s redukovaným okvětím, uspořádané v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. V samčích květech je různý počet tyčinek a často je v nich přítomen zakrnělý semeník. Semeník v samičích květech je svrchní, srostlý ze 2 nebo ze 3 plodolistů a se stejným počtem komůrek, výjimečně monomerický (Haptanthus). Čnělky jsou volné. Plodem je tobolka nebo peckovice.

Taxonomie

Řád Buxales je podle systému APG III jednou z bazálních větví vyšších dvouděložných rostlin (Eudicots) a tvoří sesterskou skupinu tzv. jádrových dvouděložných (Core Eudicots).[1] Pozice řádu v taxonomii byla v minulosti nejednoznačná. Tachtadžjan řadil čeledi stávajícího řádu Buxales do podtřídy Hamamelididae společně např. s čeleděmi současného řádu Fagales a do jejich blízké příbuznosti řadil i čeleď Simmondsiaceae. Dahlgren je řadil do nadřádu Rosanae společně s čeleděmi řádů Rosales, Hamamelidales, Saxifragales, Droserales, Fagales aj. Cronquist řadil čeleď Buxaceae do řádu Euphorbiales v rámci podtřídy Rosidae, zatímco čeleď Didymelaceae byla v jeho systému do samostatného řádu Didymelales v podtřídě Hamamelidae. V systému APG I byly čeledi Buxaceae i Didymelaceae ponechány nezařazené do řádu v rámci pravých dvouděložných (Eudicots). V systému APG II je čeleď Didymelaceae vřazena do čeledi Buxaceae.

V systému APG III je čeleď Buxaceae řazena spolu s monotypickou čeledí Haptanthaceae do řádu Buxales. V roce 2010 byla zveřejněna studie zahrnující i znovunalezený taxon Haptanthus hazlettii, jehož pozice v systému byla vzhledem k nedostatku materiálu dlouhodobě nejasná. Výsledkem této fylogenetické studie je, že tento taxon tvoří sesterskou větev rodu Buxus. Dá se tedy předpokládat, že v aktualizovaném vydání systému APG bude čeleď Haptanthaceae vřazena do čeledi Buxaceae.

Kladogram řádu Buxales podle studie z roku 2010:

Buxales

Didymeles

Buxus

Haptanthus

Sarcococca

Styloceras

Pachysandra

[2]

Přehled čeledí

Odkazy

Reference

  1. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  2. SHIPUNOV, A.B.; SHIPUNOVA, E. Haptanthus story: Rediscovery of enigmatic flowering plant from Honduras. American Journal of Botany. 2011, čís. 98, s. 761–763. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-08.  Archivováno 8. 4. 2020 na Wayback Machine

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Pachysandra terminalis 4.jpg

Pachysandra terminalis foto made by myself

Rob Hille
Sarcococca-hookeriana-humilis-flowers.JPG
(c) Sten, CC BY-SA 3.0
Flowering plant of the species Sarcococca humilis (syn. S. hookeriana var. humilis)
Buxus sempervirens C.jpg
Autor: Wouter Hagens, Licence: CC BY-SA 3.0
Fruits of Buxus sempervirens (however not 100% sure)
Haptanthus-pistil-stamens.jpg
Flower of Haptanthus hazlettii. The flower is reduced to the minimum: one pistil and few stamens each held by a stiff filament.