Zlatohlávek zlatý

Jak číst taxoboxZlatohlávek zlatý
Zlatohlávek zlatý
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Artropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Čeleďvrubounovití (Scarabaeidae)
Podčeleďzlatohlávci (Cetoniinae)
Rodzlatohlávek (Cetonia)
Binomické jméno
Cetonia aurata
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata) je brouk z čeledi vrubounovitých, v Česku je nejhojnějším druhem zlatohlávka. Barevně je velmi proměnlivý, krovky mívá kovově zelené, zlatozelené, fialové, načervenalé nebo bronzové.

Popis

Dospělý zlatohlávek měří 14–20 mm.[1] Má kovové zbarvení, které vzniká odrazem levotočivého kruhově polarizovaného světla od krovek brouka. Při pohledu přes kruhově polarizační filtr, který propouští jen pravotočivě polarizované světlo, se bude brouk jevit jako černý.[2] Zlatohlávek má štítek (scutellum) nápadně trojúhelníkovitého tvaru a na krovkách několik nepravidelných příčných proužků a skvrn bílé barvy. Spodní strana brouka je měděně zbarvená. Stejně jako ostatní zlatohlávci i zlatohlávek zlatý létá se zavřenými krovkami. Spodní blanitá křídla vysouvá podélnou štěrbinou v krovkách. Brouk se v případě nebezpečí někdy zahrabe do země. Larva zlatohlávka má tvar písmene C, má velmi malou hlavu i končetiny a podobá se ponravě chrousta.

Biologie

Larvy zlatohlávka zlatého žijí v trouchnivějícím dřevě, v pařezech, v tlejícím listí, na hnojištích či v kompostech, kde se krmí organickým materiálem a kde též přezimují. Kuklí se v červnu nebo v červenci. Dospělí brouci vylétávají na konci jara, páří se, samičky nakladou vajíčka do hnijícího organického materiálu a hynou.

Galerie

Reference

  1. HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha: Albatros, 1973. 451 s. Kapitola Čeleď vrubounovití, s. 240–241. 
  2. HÄUSLER, A. Cetonia aurata the rose chafer [online]. Londýn: Natural History Museum [cit. 2012-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha: Albatros, 1973. 451 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Cetonia aurata take off composition 05172009.jpg
Cetonia aurata, known as the rose chafer, or more rarely as the green rose chafer, is a beetle, 20 mm (¾ in) long, that has metallic green coloration (but can be bronze, copper, violet, blue/black or grey) with a distinct V shaped scutellum, the small triangular area between the wing cases just below the thorax, and having several other irregular small white lines and marks. The underside is a coppery colour. This is a compilation of multiple images showing a take-off.
Scara fg03.jpg
Autor: Fritz Geller-Grimm, Licence: CC BY-SA 3.0
Cetonia aurata Larve (Engerling), Wiesbaden, Hessen, Deutschland
Cetonia aurata MF.jpg
Autor: Magne Flåten, Licence: CC BY-SA 4.0
Cetonia aurata resting om a flower. Mark room for wings.
Cetonia aurata 07.JPG
Autor: Sanja565658, Licence: CC BY-SA 3.0
rose chafer (Cetonia aurata)
Cetonia aurata in flight 01 05172009.jpg
Autor: Wilder Kaiser, Licence: CC BY-SA 3.0
Cetonia aurata, known as the rose chafer, or more rarely as the green rose chafer, is a beetle, 20 mm (¾ in) long, that has metallic green coloration (but can be bronze, copper, violet, blue/black or grey) with a distinct V shaped scutellum, the small triangular area between the wing cases just below the thorax, and having several other irregular small white lines and marks. The underside is a coppery colour. The image shows a rose chafer in flight from behind.
Zlatohlávek zlatý.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Zlatohlávek zlatý