Zmenšený kvintakord

Zmenšený kvintakord je alterovaný kvintakord charakteristický zmenšenou kvintou. Je používán jako průchodný akord - ve skladbách obvykle neplní žádnou ze základních harmonických funkcí.

Jedná se o trojzvuk, který sestává ze základního tónu, malé tercie a zmenšené kvinty, nebo také dvou malých tercií nad sebou. Značí se obvykle velkým písmenem označujícím základní tón doplněným o příponu mi nebo m (vyznačující malou tercii a tedy mollový charakter akordu) a o horní index 5- (vyznačující alterovanou - zmenšenou kvintu):

Složení zmenšeného kvintakordu

Značka akorduZákladní tónMalá tercieZmenšená kvinta
aces
egb
hdf
fisac
ciseg
asces (=h)eses (=d)
esgesheses (=a)
bdesfes (=e)
fasces (=h)
cesges
gbdes
dfas

Obraty

Jako trojzvuk má zmenšený kvintakord dva obraty:

  • první obrat - sextakord složený z malé tercie a velké sexty, například c - es - a pro akord
  • druhý obrat - alterovaný kvartsextakord složený ze zvětšené kvarty a velké sexty, například es - a - c pro akord

V praxi nejsou obraty příliš důležité - častěji než zmenšený kvintakord je používáno jeho rozšíření do zmenšeného septakordu, který je symetrický a o obratech tedy u něj nemá smysl mluvit.

Harmonická funkce

Jak již bylo napsáno v úvodu, nezastává v durových ani mollových skladbách tento akord žádnou důležitou harmonickou funkci (i když se jedná o základní akord pro církevní lokrický mód).

V blues a jazzu je oblíbené jeho použití jako „průchodu“, jak ukazuje následující příklad (použití zmenšeného septakordu je ale častější):

Příklad použití

V úvodních dvou taktech dvanáctitaktového blues v C dur harmonizovaných tónikou a subdominantou

lze zvýšit napětí vložením zmenšeného kvintakordu na první dvě doby druhého taktu:

Rozepišme pro přehlednost použité akordy:

Použitý zmenšený kvintakord se ve dvou tónech shoduje s cílovou subdominantou, ale obsahuje místo f základní tón fis, takže v tomto harmonickém postupu je slyšet chromatická sekvence g - fis - f, která zní „jazzověji“ než přímý přechod.

Související články