Zoo Hluboká

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou
Vstup do zoo
Vstup do zoo
StátČeskoČesko Česko
MěstoHluboká nad Vltavou
ZakladatelDr. Adolf Schwarzenberg
Datum založení1. května 1939
Ředitel(ka)Ing. Vladimír Pokorný
Zaměření chovuČR, Evropa, Palearkt
Počet druhů284 (2021)
Počet zvířat2126 (2021)
Vyhledávané druhyvydra říční, medvěd hnědý, tygr ussurijský, rosomák, sladkovodní ryby, sovy, los
Rozloha6 ha
ČlenstvíUnie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO)
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA)
Euroasijská regionální asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA)
Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA)
Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad (IZE)
Evropský chovný program ohrožených druhů (EEP)
Evropská plemenná kniha (ESB)
Souřadnice
Zoo Hluboká
Oficiální webové stránky

Zoo Hluboká, plným názvem Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (dříve Zoo Ohrada) je zoologická zahrada, nacházející se nedaleko Hluboké nad Vltavou, otevřená od roku 1939. Jde o zoo specializující se na zvířata žijící v palearktické zoogeografické oblasti, zejména v její evropské části a v České republice. Chová ale i množství cizokrajných druhů. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a zapojuje se do řady národních i mezinárodních chovných programů.

Zahrada je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a jejím symbolem je vydra říční.

Historie

Zoo Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada, který již tou dobou nebyl využíván pro své původní účely. Slavnostně byla zahrada otevřena 1. května 1939 a ještě v témže roce se tam přišlo podívat přes 33 tisíc návštěvníků. Po druhé světové válce zoo i zámeček převzal stát, ale správci byly postupně různé organizace, jejichž činnost většinou souvisela s myslivostí a podmínky chovu zvířat nebyly uspokojivé. Návštěvnost se však už v 60. letech pohybovala kolem 150 tisíc lidí ročně.[1]

Za posledního správce tohoto typu, Zemědělského muzea Praha, návštěvnost klesla až na polovinu a uvažovalo se dokonce o zrušení zoo. V roce 1971 zoo převzal Jihočeský kraj, pod jehož vedením ze zoo vznikla příspěvková organizace Zoologická zahrada Ohrada a osamostatnění jí přineslo výhody dalšího rozvoje. Chovná zařízení se modernizovala a zvýšil se počet chovaných druhů, s čímž rostl i počet zaměstnanců a stejně tak návštěvnost zoo.[1]

Po zrušení Krajských národních výborů v roce 1990 připadlo řízení Zoo Ohrada opět státu, které zajišťoval Okresní úřad v Českých Budějovicích. Již v té době se podařilo další rozšíření, ale největšího rozmachu se zoo dočkala po opětovném převedení pod správu Jihočeského kraje v roce 2003 (v současnosti má zoo rozlohu 6 ha, z čeho jsou 4,5 ha přístupné veřejnosti). Byla rozšířena cestní síť, vybudováno vzdělávací centrum a restaurace. Postupně se modernizovaly expozice a byly budovány nové. V roce 2007 se např. expozice rozrostly o průchozí voliéru Český les a expozici některých našich šelem Jezevčí skály.[1], v roce 2010 byla zásadně přebudována nejstarší část zoo, kde byly vystavěny malé exotické expozice Malá Afrika a jihoamerický tropický pavilon Matamata. V roce 2013 byl s přispěním ROP Jihozápad zprovozněn komplex expozic palearktické fauny pod společným názvem Nová setkání. Návštěvnost zoo za rok 2014 byla 271 tisíc lidí, čímž byla 10. nejnavštěvovanější zoo v Česku a 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Jihočeském kraji.[2] V listopadu 2015 došlo k přejmenování ze Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou na Jihočeskou zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou, zkráceně Zoo Hluboká.

Činnost

V Zoo Hluboká bylo k 31. prosinci 2021 k vidění 2126 zvířat ve 284 druzích a za rok 2021 se podařilo odchovat přes 660 mláďat různých živočišných druhů[3]. V posledních letech se počet návštěvníků pohybuje mezi 230 a 270 tisíci ročně. Zoo se zaměřuje na chov druhů žijících především v České republice s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie, k vidění je zde však také rozmanitá fauna Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům českých a evropských živočichů, poblíž Temelína provozuje také stanici pro handicapované živočichy, sloužící k ošetření zraněných a nemocných zvířat z jižních Čech, a záchranné centrum CITES. Zoo se zapojuje do mnoha aktivit na podporu ochrany volně žijících zvířat a přírody. Zatím nejvýznamnějším projektem je v tomto ohledu Program reintrodukce puštíka bělavého (Strix uralensis macroura) na Šumavě, kde bylo do volné přírody vypuštěno více než 100 odchovaných ptáků, z nichž přibližně polovina pocházela z chovu zoo v Hluboké nad Vltavou. Zoo Ohrada byla v rámci projektu koordinátorem chovu tohoto druhu a účastnila se přímo i vypouštění zvířat v NP Šumava.

Od roku 2006 v areálu funguje vzdělávací centrum poskytující programy pro školy i veřejnost. Pracovníci oddělení vzdělávání vyjíždějí s vybranými kontaktními zvířaty na besedy do mateřských a základních škol a zoo organizuje početné vzdělávací programy pro školy všech stupňů přímo v areálu zoo a v učebnách vzdělávacího centra, stejně jako víkendové akce pro veřejnost, mezi jinými např. každoroční křty nových přírůstků, Velikonoce v zoo, May Day, Den dětí v zoo, Den zvířat či Dětské divadelní dny, konající se v krytém venkovním divadélku. V areálu zoo je také během roku možno zhlédnout fotografické a biologické výstavy a prezentace. V letním období se návštěvníci mohou účastnit populárních komentovaných krmení některých druhů zvířat (medvěd, vydra, pelikán, kočkodan…), nebo se u speciálního stánku dozvědět něco o problematice ohrožení a ochrany volně žijících zvířat či zajímavosti ze živočišné říše.

Pyramida na dětském hřišti u restaurace

V roce 2007 vznikly nové expozice Český les, Jezevčí skály, mořské akvárium v restauraci a terárium ve vzdělávacím centru. Český les je atraktivní průchozí voliéra, jejíž prostor je upraven do podoby evropských biotopů (např. jezírko, potůček, les)[4] a je obýván veverkami a množstvím ptactva. Jezevčí skály se staly domovem pro malé šelmy, jako je jezevec, liška či kočka divoká. V zadních prostorách areálu byla v témže roce otevřena nová restaurace s přilehlým dětským hřištěm a výběhy pro domácí zvířata.

30. června 2013 byl mezi Českým lesem a restaurací otevřen nově vybudovaný komplex expozic Nová setkání, v němž se nachází výběhy a voliéry pro řadu zcela nových zvířecích druhů včetně tygra, kamzíků, lišek korsak a medvěda plavého. Nový celek tvoří čtyři expozice palearktických zvířat představující velké šelmy palearktu, faunu stepí, faunu horských oblastí a nový pavilon s terárii pro evropské a zejména české druhů plazů.

V Zoo Hluboká pracuje 41 zaměstnanců (2021),[3] jejichž největší skupina je zaměstnána v zoologickém oddělení. Současným ředitelem zahrady je Ing. Vladimír Pokorný. Roční provozní náklady zoo se pohybují kolem 48 miliónů Kč, včetně sponzorských darů a dotací.[3]

Členství v organizacích

Zoo Hluboká je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií, Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad, Evropského chovného programu ohrožených druhů a Evropské plemenné knihy, do které je zapojena s 13 druhy.[3]

Doprava

Do Zoo Hluboká lze přijet z hlavní silnice II/105 Hluboká – České Budějovice. Na téže silnici je i zastávka autobusu Hluboká nad Vltavou, Lovecký zámek, rozcestí k ZOO. Blízko je i železniční zastávka Hluboká nad Vltavou. K zoo také vede cyklistická trasa od Českých Budějovic. U Loveckého zámečku je centrální parkoviště.

Zajímavosti v okolí

Těsně k zoo přiléhá stejnojmenný lovecký zámeček s expozicí o myslivosti, rybářství a jihočeské fauně. V blízkosti se nachází i dvůr Vondrov. Nejznámější památkou v okolí je zámek Hluboká ve stylu anglické windsorské gotiky s Alšovou jihočeskou galerií.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. a b c Zoo Ohrada [online]. Zoologická zahrada Ohrada [cit. 2009-01-14]. Dostupné online. 
  2. Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2014 [online]. CzechTourism, 2015-06-26. Dostupné online. 
  3. a b c d Výroční zpráva 2021 [online]. Jihočeská zoologická zahrada, 2022 [cit. 2022-07-25]. Dostupné online. 
  4. Archivovaná kopie. www.zoohluboka.cz [online]. [cit. 2017-04-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-04-17. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Orel skalní (Aquila chrysaetos).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
orel skalní v Zoo Hluboká
Sup mrchožravý (Neophron percnopterus).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
sup mrchožravý v Zoo Hluboká
Puštík bělavý v Zoo Hluboká.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
puštík bělavý v Zoo Hluboká
Rosomák sibiřský (Gulo gulo).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
rosomák sibiřský v Zoo Hluboká
Sysel obecný (Spermophilus citellus).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
sysel obecný v Zoo Hluboká
Kulíšek nejmenší.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
kulíšek nejmenší
Lemur kata v Zoo Hluboká.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
lemur kata v Zoo Hluboká
Kočka divoká.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
kočka divoká
Antilopa jelení.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
antilopa jelení (Antilope cervicapra) - samec s tmavým zbarvení a spirálově stočenými rohy
Korsak (Vulpes corsac).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
korsaci v Zoo Hluboká
Kamzík horský (Rupicapra rupicapra).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
kamzík horský v Zoo Hluboká
Vstup Zoo Hluboká.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
Entrance to the Zoo Hluboka
Mravenec Camponotus fulvopilosus.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
mravenec Camponotus fulvopilosus
Rys ostrovid v Zoo Hluboká.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
rys ostrovid v Zoo Hluboká
Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
tygr ussurijský v Zoo Hluboká
Jeřáb popelavý.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
jeřáb popelavý
Jeřáb panenský (Anthropoides virgo).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
jeřáb panenský v Zoo Hluboká
Dytík úhorní.jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
dytík úhorní
Medvěd plavý (Ursus arctos isabellinus).jpg
Autor: Zoo Hluboka, Licence: CC BY-SA 4.0
medvěd plavý v Zoo Hluboká