Zoom
Zoom [zúm] (česky přiblížení) je jeden z parametrů objektivu, jež značí schopnost objektivu přibližovat obraz. Pravý (optický) zoom lze též nahrazovat digitálně na úkor kvality obrazu. Přeneseně se také slovem zoom nazývají objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností (jinak též transfokátor, pankratický objektiv). Pomocí jediného objektivu tak lze přecházet např. ze širokoúhlého snímku na snímek teleobjektivem. Daní za tuto univerzalitu bývá, v porovnání s objektivy pevné ohniskové vzdálenosti, složitější konstrukce, horší obrazové parametry, vysoká hmotnost a cena.
Změny ohniskové vzdálenosti dosáhneme přeskupováním (změnou vzájemné vzdálenosti) jednotlivých optických členů (čoček) v objektivu. Jednotlivé optické skupiny se přitom pohybují po šroubovicích s určitým stoupáním a tím se proti sobě posunují.
Výpočet
Zvětšení je charakterizováno jako poměr nejdelší možné ohniskové vzdálenosti objektivu ku té nejkratší možné. Zoom 1× tedy značí, že se jedná o objektiv „bez zoomu“, který má zkrátka statický úhel záběru. Zoom 3× je obvyklý u objektivu kompaktních fotoaparátů, také jím disponují setové objektivy zrcadlovek – pro většinu záběrů totiž amatérskému fotografovi vyhovuje. U tzn. ultrazoomů je obvyklý zoom kolem 10×, kvalitní kamery potom zvětšují až 30×.
Zoom samotný není až tolik vypovídající – dva objektivy se stejným zoomem mohou mít zcela rozdílné ohniskové vzdálenosti. (Profesionální širokoúhlý objektiv Olympus má ohniskové vzdálenosti 11–22 mm – zoom 2×, zatímco existují i objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 800–1600 mm – zoom též 2×)
Dělení
- Optický zoom
- Je změna ohniskové vzdálenosti objektivu dosažená pomocí posunování čoček uvnitř objektivu. Jde o proces čistě fyzikální, podle zákonitostí optiky.
- Digitální zoom
- Jedná se o výpočet přiblíženého obrazu provedený fotoaparátem nebo programem na úpravu fotografií za použití digitálních algoritmů (S-Spline, Lanczos, Bikubická metoda, Mitchell). Používá se typicky ve fotoaparátech mobilních telefonů. Vždy to je ale metoda ztrátová, proto jí kvalitní přístroje nedisponují. U objektivů střední třídy se digitální zoom často instaluje jako doplněk zoomu optického.
- Zoom ořezem
- Vyplývá z faktu, že je-li snímek oříznut, vypadá při zvětšení, jako by byl pořízen objektivem s větší ohniskovou vzdáleností. Technologicky je tento postup obdobný digitálnímu zoomu, je však ještě méně kvalitní – snižuje se počet využitých obrazových bodů.
Zoom efekt
Změna ohniskové vzdálenosti („zoomování“) během expozice vytvoří zajímavý efekt s rozmazanými okraji snímku a ostrým středem. Zoomování lze pro zvýšení efektu doplnit rotací. Používají se časy okolo 1/20 s.
- (c) B166ER, CC BY-SA 3.0
Změna ohniskové vzdálenosti („zoomování“) během expozice s časem 1/20 s
Jazyková poznámka
Anglický výraz zoom (zatím) není spisovným českým slovem a nemá kodifikovanou výslovnost, i když je běžně používaný a jsou z něj tvořeny další tvary (např. sloveso „zoomovat“). Nejčastější výslovnost je [zúm] podle angličtiny, gramaticky se slovo chová jako podstatné jméno vzoru hrad. Formálně správnější je v tomto kontextu použití výrazu transfokátor, případně opisu objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Zcela přesný je pak technický výraz pankratický objektiv, ten je však málo známý.
Slovo zoom je ostatně v tomto významu hovorové i v angličtině, transfokátor či přibližovací objektiv se korektně nazývá „zoom lens“. Samotné zoom znamená primárně prudký pohyb, v souvislosti s obrazem se používají fráze zoom in („přiblížit“) a zoom out („oddálit“).
Literatura
- (anglicky) Rudolf Kingslake: The development of the zoom lens, Journal of the SMPTE 69/1960, str. 534
- (anglicky) Alan Dennis Clark: Zoom Lenses, Monographs on Applied Optics No. 7, Adam Hildger, Londýn 1973
- (anglicky) Daniel Malacara, Zacarias Malacara: Handbook of Lens Design, Marcel Dekker, New York 1994, ISBN 0-8247-9225-4
Související články
- Širokoúhlý objektiv
- Teleobjektiv
- Základní objektiv
- Superzoom
- Pohybová neostrost
- Zoom efekt
- Výřez
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu zoom na Wikimedia Commons
- Galerie zoom na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo zoom ve Wikislovníku
- What is Inside a Zoom Lens?
Média použitá na této stránce
(c) B166ER, CC BY-SA 3.0
A photograph taken with a zoom lens, in which the focal length was varied during the course of the exposure.
Autor: smial, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Prinzip eines Zoom-Objektivs, stark vereinfacht. Die einzelne Linse ganz links stellt das Grundobjektiv dar. Die drei weiteren Linsen bilden gemeinsam ein afokales System. Selbst erstellt mit POVRAY 3.5 unter Verwendung freier Skripte und der frei verfügbaren Version von LINOS Photonics WinLens 4.3, Quellcode beim Uploader wegen eines Festplattenchrashs leider nicht mehr in einer funktionierenden Version vorhanden.
Autor: Původně soubor načetl Marc Lacoste na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
en:Nikkon 28-200 mm en:zoom lens, extended to 200 mm at left and collapsed to 28 mm focal length at right
Autor: Stefan-Xp, Licence: CC BY-SA 3.0
A Zoom Animation, created from my own pics. Zoom Range: 5.8mm - 17.4mm (Cropfaktor 4,8) + 4x Digital Zoom