Zoutleeuw

Zoutleeuw
Zoutleeuw aerial view.jpg
Zoutleeuw – znak
znak
Zoutleeuw – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Vlámský regionVlámský Brabant
Zoutleeuw na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha46,73 km²
Počet obyvatel8 498 (2018)[1]
Hustota zalidnění181,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.zoutleeuw.be%20official%20website
Telefonní předvolba011
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zoutleeuw (holandská výslovnost: [ʌzʌu̯tˈleːu], francouzsky: Léau) je obec a město v Hagelandu, na východě belgické provincie Vlámský Brabant. K 1. lednu 2006 měla obec 7 947 obyvatel. Celková rozloha je 46,73 km², což dává hustotu obyvatelstva 170 obyvatel na km². Město leží na řece Malá Gete, přítoku řeky Gete. Jméno Leeuw znamená „lev“, ke kterému se od 16. století přidává "Zout" (sůl) jako uznání práva města vybírat daň ze soli.

Historie

Kostel Svatého Leonarda, Zoutleeuw

Zoutleeuw leží na důležité obchodní cestě, která od 12. století spojovala Bruggy a Kolín nad Rýnem. První městské opevnění bylo postaveno kolem roku 1130. V roce 1312 se Zoutleeuw stal jedním ze sedmi svobodných měst vévodství Brabant a bylo známé svou výrobou sukna. Město od vévodů z Brabantu dostalo řadu privilegií. Na oplátku mělo povinnost bránit území před útoky nájezdníků. Proto bylo kolem roku 1330 postaveno druhé městské opevnění.

Konkurence anglického textilního průmyslu a rozmach průmyslu v Tienenu jako nového obchodního centra vedly v 15. a 16. století k hospodářskému úpadku města. Zoutleeuw nebyl poškozen obrazoborectvím v 16. století jako jiná nizozemská města. Nijak neutrpělo ani francouzskou vládou v 15. století. Bylo těžce zasaženo epidemií moru a později škody městu také způsobili ubytovaní španělští vojáci.

Ani citadela postavená na jižní straně města nemohla Zoutleeuw zachránit před ozbrojeným konfliktem. K zabezpečení území byly zaplaveny velké oblasti, což vedlo k chudobě a nemocem. Tři velké požáry v 17. století zničily více než sto domů ve městě.

V letech 1678 a 1701 byl Zoutleeuw obsazen vojáky Ludvíka XIV. V roce 1705 se Zoutleeuw dostal pod vládu Rakouska a pro město nastalo klidnější období.

Svůj význam jako základna proti útokům z Lutychu ztratil Zoutleeuw po roce 1795, po bylo biskupské knížectví Lutych připojeno k Francii a v letech 1815 -1830 se stalo součástí Spojeného království nizozemského. Poté, co Belgie získala nezávislost, Zoutleeuw ztratil svá městská práva a získal je zpět až v roce 1985. Zoutleeuw je sice malé město, ale jeho architektonické dědictví stále svědčí o jeho kdysi důležité roli. Díky své poloze mezi Hespengau a Hageland je dnes Zoutleeuw magnetem pro turisty.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zoutleeuw na anglické Wikipedii a Zoutleeuw na německé Wikipedii.

  1. Wettelijke Bevolking per gemeente op 1 januari 2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Armoiries Léau.png
Armoiries de la commune de Léau, blasonné de sable au lion d'or armé et lampassé de gueules, au chef cousu du second
Flag of Flemish Brabant.svg
Pavillon de la province Flamande du Brabant (Belgique)
Zoutleeuw aerial view.jpg
Autor: Lieven Smits, Licence: CC BY-SA 3.0
Aerial view of central Zoutleeuw, Belgium. Near the centre of the picture are the town hall and Saint Leonard's church. Nikon D60 f=125mm f/6.3 at 1/640s ISO 800. Processed using Nikon ViewNX 1.5.2 and GIMP 2.6.6.
Flag of Zoutleeuw.svg
Flag of the belgian municipality of Zoutleeuw.
Zoutleeuw Flemish-Brabant Belgium Map.svg
Autor: OD02fr, Licence: CC BY-SA 4.0
Map of Zoutleeuw in province of Flemish Brabant, Belgium.
Sint-Leonarduskerk0.jpg
Autor: Paul Hermans nl:Gebruiker:Paul Hermans, Licence: CC-BY-SA-3.0
Sint-Leonarduskerk in Zoutleeuw, Belgium