Zpravodajství

Zpravodajství je jedna ze základních novinářských činností. Zpravodajstvím se rovněž nazývá výsledek této činnosti. Jedná se o organizované informování.[1] Zpráva je popis děje, který jeden člověk nebo skupina lidí předává jiným lidem, přičemž daný jev se stal nebo nestal, popřípadě stane nebo nestane. Jde o zpravování publika o aktuálních událostech, jejich výběr (gatekeeping), třídění a základní interpretaci nebo širší souvislosti.

Jak má vypadat zpravodajství?

Zpravodajství by mělo být:

  • rychlé
  • přesné
  • vyvážené
  • nepředpojaté (nezaujatost, nestrannost)
  • poctivé při výběru
  • objektivní

Jednou z klasických zásad zpravodajství je „5 W“ – z anglického: Who? What? When? Where? and Why? – česky: Kdo? Co? Kdy? Kde? a Proč?

Další klasickou zásadou žurnalistiky je také přísné dělení na zprávu a komentář. Oproti publicistice zpráva nesmí obsahovat novinářův názor.

Zpravodajství je vůbec nejstarší součástí žurnalistiky, původně informovalo o ekonomických záležitostech, přírodních katastrofách, politice, senzacích apod.

Lidé reagují více na negativní než na pozitivní zprávy.[2] Stránkám, které poskytují zpravodajství, se říká zpravodajský portál či web.

Odkazy

Reference

  1. ŠMEJKAL, Petr. Role informačního specialisty v procesu Competitive Intelligence. ProInflow [online]. 10-7-2010 [cit. 7-01-2011]. Roč. 1, čís. 1. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-09-2011. ISSN 1804–2406. 
  2. https://medicalxpress.com/news/2019-09-news-consumers-differ-widely-negative.html - News consumers differ widely in their preferences for negative or positive content

Související články

Externí odkazy