Zrcadlový labyrint
Zrcadlový labyrint nebo zrcadlové bludiště (v angličtině zrcadlový dům nebo zrcadlová síň, v ruštině dům smíchu) je založen na koncepci labyrintu doplněným o vizuální vjemy, které vznikají zdeformovaným odraženým zrcadlovým obrazem. Zrcadla jsou různě deformovaná, buď konkávně nebo vypoukle.
Zrcadlový labyrint se nachází například na pražském Petříně[1] nebo v Divadle kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích u Prahy.
Historie
První patent na zrcadlové bludiště oznámil rodák z Berlína Gustav Casten v roce 1888 ve Francii. Podle jeho plánu bylo postaveno v roce 1889 v Konstantinopoli první bludiště v sultánově paláci. V roce 1893 následovala další aplikace jeho plánu v Chicagu, která byla navržena podle stejného principu konstrukce. Labyrint na Petříne v Praze je však postaven podle jiného, jednoduššího plánu. Vznikl v roce 1891 a existuje dodnes.
Příklady zrcadlových labyrintů
- Zrcadlové bludiště na Petříně, Praha, Česko (1891)
- Zrcadlový labyrint, Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Líbeznice u Prahy (2017)
- Gletschergarten Lucern, Švýcarsko (1896)
- Zrcadlové bludiště krále Artuše, Longleat House, Spojené království (1998)
- Hamburg Dungeon, Německo (2004)
- London Dungeon, UK
- Větruše, Ústí nad Labem, Česko (2006)
Kutná Hora, Česko
Odkazy
Literatura
- Jeff Saward: The origins of mirror and wooden panel mazes. In: Caerdroia. The journal of mazes and labyrinths. Nr. 37, 2008, str. 4–12.
- Zkreslující zrcadla a labyrint : mezi fyzikální hříčkou a metafyzikou. In Zneklidňující svět zrcadel. Praha: Malvern 2010
Reference
Související články
- zakřivené zrcadlo
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu zrcadlový labyrint na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Labyrinth with mirrors in Lucerne (Alhambra)
The delegations signing the Treaty of Versailles in the Hall of Mirrors.