Zruč nad Sázavou (nádraží)

Zruč nad Sázavou
Nádraží ve Zruči nad Sázavou
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Nádraží ve Zruči nad Sázavou
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoZruč nad Sázavou
Souřadnice
Zruč nad Sázavou
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice561365
TratěČerčany – Světlá nad Sázavou, Kutná Hora – Zruč nad Sázavou
Nadmořská výška335 m n. m.
V provozu od28. září 1903
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo K-2002
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)4 (4)
Prodej jízdenekAno
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zruč nad Sázavou je železniční stanice v jižní části města Zruč nad Sázavou v Středočeském kraji v okrese Kutná Hora při řece Sázavě. Leží na neelektrizované jednokolejné trati Čerčany – Světlá nad Sázavou, přezdívané též Posázavský pacifik a Čerčany – Světlá nad Sázavou. Ve městě se dále nachází železniční zastávka Zruč nad Sázavou zastávka.

Historie

Stanice byla otevřena 28. září 1903 spolu s odbočnou tratí vlastněnou soukromým subjektem Místní dráha Světlá-Ledeč-Kácov (SLK) z Kácova do Světlé nad Sázavou. Trasa hlavní trati budované společností Místní dráha Kolín-Čerčany-Kácov vedla od 15. prosince 1900 z Kolína, kudy od roku 1845 vedla železnice společnosti Severní státní dráha z Olomouce do Prahy, do Ratají nad Sázavou.

Odtud byla dráha 6. srpna 1901 prodloužena do Čerčan, kudy od roku 1871 procházela trať společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Nádraží Františka Josefa I. v Praze. Stanice vznikla dle typizovaného stavebního vzoru. Dne 1. listopadu 1905 dobudovala do Zruči společnost Kutnohorská místní dráha trať z Kutné Hory (stanice Kutná Hora město).

Provoz na obou tratích zajišťovaly od zahájení Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 Československé státní dráhy (ČSD), místní dráhy byly zestátněny roku 1925.[1]

Popis

Nachází se zde čtyři nekrytá jednostranná nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes koleje.

Reference

  1. SEKERA, Pavel. Historie železničních tratí, elektronická databáze [online]. Rev. 2011 [cit. 2022-05-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear